handdator

Visa fullständig version : Säkraste Radioinstallationen


AM
2006-05-21, 13:57
Den senaste tragiska olyckan i Ungern aktualiserar vikten av att ha ett bra och pålitligt radiosystem i sina stora modeller.

Marknaden erbjuder ett antal olika mer eller mindre komplicerade system för anslutning av många servon och strömmatning till desamma.

Min filosofi har alltid varit "KISS" - Keep It Simple Stupid! Varför krångla till det när man kan ha det säkraste och bästa systemet för en lägre kostnad?

Här är ett system som jag tycker jag kan rekommendera utan att ruinera modellbyggaren:

2 st ACT DDS-10 med DSL kabel (klarar 20 servon utan extra inkopplingar)


http://www.airmedia.se/images/uploads/ACT-2xDDS-10.jpg

ACT-mottagarna klarar 20 Amp kontinuerlig (50 Amp momentan) belastning via servokontakterna! Så det behövs inga extra burkar för att fördela servolasterna och som kan strula. 20 servon kan kopplas till de två mottagarna och i sin tur programmeras att verka på de olika radiokanalerna.

En setup med två ACT DDs-10 sammankopplade kan se ut så här:

6 st Skevroderservon
4 st Höjdroderservon
2 st Sidroderservon
1 st Trottelservo
1 st Rökservo

Inget annat system erbjuder "Dual Diversity", dvs att två högkvalitativa syntesmottagare är linkade ihop så att ALLTID den bästa signalen går ut till servona. ACT är ensamma om sitt intelligenta system för signalhantering. Varje signal som går från mottagardelen (den del i mottagaren som tar emot radiosignalen och "destillerar" ut pulståget som är servoinformationen) mäts och kontrolleras 20 ggr i sekunden. Signalen ut från mottagardelen mäts i bl.a i signalstyrka, kvalité och pulslängd. Om signalen skulle bli för dålig blir det den andra mottagaren som tar över kommandot och styr alla 20 servoutgångar. Det innebär att om signalstyrkan sjunker under ett givet värde tar den andra mottagaren över (under förutsättning att den har starkare signal). Fail Safe-funktionen hos ACT-mottagarna är genial. Om signalen blir för dålig - vare sig det är en enkel mottagare eller DSL (två mottagare hopkopplade) - kommer den att halvera hastigheten på servona. Då märker piloten att kärran blir "saggig" - men har full kontroll och mycket räckvidd kvar.

Några av ACT's finesser och Fail Safefunktioner:

- Om signalstyrkan blir svagare än ett visst värde - går mottagaren över i första FS-läget = Servona blir långsammare
- Om en servopuls är kortare än ca 0.9 ms eller längre än 2.2 ms (fulla utslag på ett servo) bibehålls föregående "goda" signal
- Om en servopuls i ena svepet visar fullt utslag åt ena hållet och fullt åt andra 50 ms senare (nästa svep) struntar mottagaren i detta då du inte kan flytta spaken så fort. Alltså en störning.
- ACT-mottagarna är fullt programmerbara - du kan reversera, ställa utslag och hastighet direkt i mottagare. Du slipper programmera sändaren - det mesta har du i mottagaren!

Detta och mycket mer erbjuder ACT.

Det kan också tilläggas att Klaus Westerteicher som ligger bakom ACT har arbetat 7 år för Futaba för att ta fram deras PCM-mottagare för 20 år sedan, sedan arbetade han 15 år för Graupner och utvecklade deras PCM-system. Nu är han sin egen och erbjuder det bästa systemet på marknaden.

Så med två DDS-10 - eller DSL 6, DSL 4 kan du få ett Dual Diversity-system som klår allt på marknaden.



ACT säljs av Air Media

Mvh
Ove

http://www.airmedia.se

http://www.airmedia.se/images/uploads/ACT-Digi-4-600.jpg

DrHanke
2006-05-21, 14:09
Och billigt blir det också! Vad hamnar ett komplett system på med två mottagare och två ackar?

Mats J
2006-05-21, 14:39
Tack för informationen Ove.
Det är sånt här man vill läsa för det är viktig information nu då kärrorna blir större och mer lättillgängliga även för ovana flygare som endast flugit te.x simulator eller parkflyers.
Mvh Mats J

AM
2006-05-21, 15:16
Ingenting är billigt, men DDS-10-mottagarna kostar 2300 kr st. Två mottagare med interfacekabel 4200 kr plus två 6 Volts 2000 mAh NiMh blir 4440 kr. Då ska man också veta att man har de bästa mottagarna marknaden kan erbjuda.

Vill man spara lite pengar kan man välja ACT Digital-6 för 460 kr/st, eller Digital-4 för 380 kr/st. Så det går att få till ett Dual Diversity-system för under 1000 kr!

Mvh
Ove

DrHanke
2006-05-22, 09:09
aha man kan koppla ihop även de mindre? verkar ju riktigt smart! tack ove för infon, mer av den varan!!

Brauer
2006-06-12, 16:43
8 servoportar för under 800 spänn... det är ju kanon! Ser man det som 4 kanaler ändå eller som åtta?

AM
2006-06-12, 21:46
Det är fyra eller åtta kanaler. Du kan läsa mer om tekniken på:
http://www.acteurope.de/pico4engl.pdf
http://www.acteurope.de/RX-gb.pdf
http://www.acteurope.de/Handbuch5neu.pdf
http://www.acteurope.de/html/body_diversity-empfang.html
Förvisso på tyska, men man får försöka tråckla sig igenom texterna...

Mvh
Ove[/url]