Reklam

 
Resultat 1 till 5 av 5

Ämne: Motorriktning

  1. #1
    * Gajd I RC-Kosmos * Lelles avatar
    Reg.datum
    Aug 2007
    Inlägg
    732
    Jobb
    Fritidsidkare
    Klubb
    Södertälje MFK

    Standard Motorriktning

    Hej.
    Som en del av er sett i min byggtråd så bygger jag en 1/4-skala GP Extra 300S, ARF.
    Inom kort ska jag börja med motorinstallation och vill ha lite råd från er.
    Alltid när jag byggt från byggsatser eller från ritning har det funnits rekommendationer om motorriktning, det brukar normalt vara några grader höger och nedåt.

    I GP,s instruktion står inte en stavelse om detta, så jag vet inte riktigt hur jag ska göra, men jag utgår ifrån att det ska vara 0°. Hur gör ni med era stora bensin- mentanolmotorer? Monterar ni dom direkt på motorspantet som normalt är 0°, eller riktar ni om motorn ?
    /Lelle

  2. #2
    * Gajd aspirant *
    Reg.datum
    May 2006
    Inlägg
    224
    Jobb
    Sound Designer
    Klubb
    Vallentuna modellflygklubb

    Standard

    Min Hangar 9, 27% Cap har riktat motorspant från början, har inte mätt men det känns som 1,5-2 grader. Det är ju ingen ovanlig modell du bygger så det borde gå att hitta tidigare trådar om detta, prova på rcuniverse.com

    Lycka till!
    Stora Häls
    Anders Wågberg. VMFK

    Jag vill ha allt och jag vill ha det nu!

  3. #3
    * Sakkunnig Pladderpelle * DrHankes avatar
    Reg.datum
    May 2006
    Inlägg
    4 530
    Blogginlägg
    2
    Klubb
    Lindlöt Flying Cirkus "LFC"

    Standard

    brukar använda den enkla reglen, står det inget om det så gör ja inget åt det å maskinerna brukar flyga bra... Kolla på ditt motorspant så är säkert det olika mått på det om du mäter, man brukar också kunna se om man tittar uppifrån.
    //DrHanke

    ***
    Byråkratin är en drake som ska bekämpas, den är tyngden som hindrar kreativiteten från att flyga.
    . ***

  4. #4
    * Gajd aspirant *
    Reg.datum
    May 2006
    Inlägg
    567
    Klubb
    Höglandets MFK, RFK Fyris, PAMPA

    Standard

    Motorriktningen beror på vilken kombination av motor och propeller som används. Enklast och bäst är att prova sig fram och göra justeringar i samband med prov- och intrimningsflygningarna. För aerobatiska modeller behövs det oftast inte speciellt mycket nedåtriktning av motorn. Några CAPar har faktiskt krävt lite uppåtriktning av motorn. Samtliga aerobatiska modeller jag haft har krävt ett par tre graders sidriktning. I nästan inget fall har "fabriksangivelserna" fungerat direkt utan det har krävts justeringar. Jag kanske är lite petig med intrimning av mina modeller... ;-)

    /Michael

  5. #5
    * Gajd I RC-Kosmos * Lelles avatar
    Reg.datum
    Aug 2007
    Inlägg
    732
    Jobb
    Fritidsidkare
    Klubb
    Södertälje MFK

    Standard

    brukar använda den enkla reglen, står det inget om det så gör ja inget åt det å maskinerna brukar flyga bra... Kolla på ditt motorspant så är säkert det olika mått på det om du mäter, man brukar också kunna se om man tittar uppifrån.
    drhanke.
    Du är en klippa. Visst var motorspantet sidoriktat . Får väl säga som Peter Dalle i en känd tv-serie "tänkte inte på det". Men, det är ju min första ARF. så det är kanske förlåtet.

    Tack för ditt svar också Michael! Det är ok att vara petig, för det är jag själv också, vill gära att att grejorna ska funka som det är tänkt.


    GOD JUL
    /Lelle

Ämnesinformation

Användare som tittar på det här ämnet

Det är för närvarande 1 användare som tittar på det här ämnet. (0 medlemmar och 1 gäster)

Taggar för det här ämnet

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •