Hallå pågar och töser. Tänkte dela med mig av en intressant premiärflygning jag hada tidigare i veckan.
Har införskaffat en CMP Piper Cub från Hobbyking 2,3m, som jag meckat med senaste månaden/ månaderna. Tanken var att det skulle vara lite av ett budgetbygge för skönt, lugnt kaseflyg. Sitter/ satt en Turnigy G60 300kv med 6s 5000 ackar i. Hobbykings standard analoga servo, orange 6ch med sattelit, 15/8 el träprop är resten av linan.
Har läst om andra elkonverteringar med mycket grövre set ups, men ville ha en lugn cub, iofs alltid bra med lite extra tryck om man behöver, men det är ju trots allt en cub... Hur svårt kan det vara. Flyger ju andra, mindre cubar och en 1,8 Pawnee, så jag tar mig runt... I vanliga fall.
Hursom. Var väldigt ivrig att komma ut och maida. Perfekt dag. Ungarna på passning, sambon på stan. Lugnt väder med lätta kastvindar. Testade draget hemma med en fiskevåg och mätte 3,5 kg drag till ett 5,1 kg plan... Verkar funka.
Går igenom allt på klubben. Gör range. Fixar inställningar och skruvar ihop ordentligt. Ställer upp och drar iväg. Lyfter fint. Går rakt och balanserat, men får ligga på bra med gas, men det finns lite kvar. Gör en sväng, sidvind, trimmar lite. En sväng till, lite trim. Går upp, gör en sväng, går med vind. 1-2 min bestämmer jag för att landa för att känna på grejorna. Fortsätter med vind en bit bort för att ta längd på banan. Ska svänga för att komma in. Har inget skev. Fortsätter mot motorväg. Försöker bara ta ner asap. Vilket funkar med nosen först.
Ok. Har nu bestämt mig för att hon ska flyga igen. Vissa detaljer i linan ska bytas och jag ska döpa henne till The Zombie ;-). Tråden kommer bli min motivation för att presentera en före/ efter bild + film... Och som lite terapi.
Vem tror jag får upp henne igen ?
![]()