Hej
Jag funderar mellan en RC crawler typ denna http://www.reservdelsrc.com/?categor...tem_id=HX-5618 eller RC heli men jag tror att RC heli är roligast, tacksam för råd och tips?
Hej
Jag funderar mellan en RC crawler typ denna http://www.reservdelsrc.com/?categor...tem_id=HX-5618 eller RC heli men jag tror att RC heli är roligast, tacksam för råd och tips?
Senast redigerat av teamleader den 2013-01-14 klockan 18:43.
Mathias, simulatortränad.
Heli passar inte alla, man attan vad det är kul när man får till det.
Jag föreslår att skaffa en bra flygsimulator som har realistisk fysik tex PhoenixSpaka på och känn om det kan bli något, känns det bra så slå till på en 450 storlek trainer och latja
Om du beslutar dig att flyga heli så kommer du behöva en simulator att träna på ändå, så det är en WinWin för en rimligt billig peng.
heli är jävligt roligt att flyga, har flugit vanlig helikopter men just nu flyger jag enbart quad. flyga båda los å fpv. lika roligt både och. sen när du kan börja leka med lopar å all annan precisions flygning då ballar de ur fort.![]()
är lite sugen på en verom hur är kvallen ?
funderar på en safari .
vart köpte du undcon ?
------------------------Skickat från min Texas Instruments TI99-4A ----------------------
|FPV STUFF|
|FATSHARK Dominator HD & BASE SD|
|RiteWing Zephyr II | X * 2X0 Quads Naze32|
| DJI Inspire 1 |
|TERMIK OCH HANG |
|Polaris DLG | Twister3 DLG|Arctus DLG|Daidalos 2500|DSF Hangking|
|FPV4FUN @ Youtube |
Jag köpte min från USA, beställt lite reservdelar från olika ställen.
individuell styrning fram/bak i dessa lägen - En Arduino sköter detta när jag trycker på en knapp(3e kanalen är bara av/på)
/ / normal fram
| | neutral bak
/ / normal fram
\ \ normal bak
/ / normal fram
/ / reverserad bak
| | neutral fram
/ / normal bak
| | neutral fram
\ \ reverserad bak
När man väljer en av dessa skriker shrek "I'm an Ogreee"
I grund och botten kör jag med en Eurgle rattradio men jag har funderingar på att bygga en helt egen radio i det skalet.
UndCon.com = Under Construction == A constant evolving state of mind...