Mja, inte fönsterputs!
Åpeln har precis slagit över till 27.000 mil, så det är inte så konstigt.
Mja, inte fönsterputs!
Åpeln har precis slagit över till 27.000 mil, så det är inte så konstigt.
Retroholic!
Filmade lite på inomhusflyget idag...
Synd att Tuben drar ner på kvalitén, den är bättre IRL.
Nu har jag också (gratis på Sony's hemsida) uppgraderat kameran till 1080/60p, en himmelsvid skillnad i 'flyt' i filmen!
Retroholic!
Själv är jag allergisk mot Sony, haft flera dåliga prylar med det namnet på så det märket är bannlyst i mitt hem.....
LCD tv som hade "årsringar"... men den "smarta" demon som Sony skickat med till affärerna dolde det fenomenet...
Sony Vaio, gick inte att hitta drivrutiner som fungerade (de gör ju inte alla prylar själv i datorn men dessa senaste drivrutiner var inte möjliga att ladda in), var spärrat i programmet och krävde en ny installation med nytt Windowssystem för att komma runt, eller batteriet till den som inte höll mer än ett år, det gick inte att köpa pirat eftersom Sony lagt in ett chipp i batteriet för att endast deras egna skräpbatterier skulle säljas..
Hela paketet från dom är bara lurendrejeri och såna firmor sådan tycker jag inte man ska gynna.
Oj vad det kändes bra att få kräkas över SonyJag är jäkligt glad att de inte gör "RC" prylar, kom nu inte och berätta att deras produkter finns i våra RC prylar för det vill jag inte veta!
Nästan alla har liknande erfarenheter av olika leverantörer. Jag kommer exempelvis aldrig någonsin mer använda mig av telefonoperatören 3. Där emot finns det andra som aldrig kan tänka sig någonting annat än just 3. Kanske otur, kanske slumpen, kanske för att häxan Mara jobbar i min trebutik etc.
Denna typ av tråd gillar jag, för den spränger myter och ger riktig info från livet. Man sågar hål på Gopros hype och visar att det finns bra alternativ på ett sakligt och bra sätt. Sen kan det vara vilken produkt som helst, just nu råkade det vara gopro.![]()
Superhero
Man kan spy galla över mycket som man är missnöjd med här i livet.
GoPro i all ära, det är en jättebra kamera som ger finfina filmer, men JAG tycker att priset är lite i överkant.
Sony'n imponerar i alla fall på mig, priset är överkomligt, formatet på skalet är smidigt och filmkvalitén är super.
För att inte tala om uppgraderingen av mjukvaran så man kan filma med 60 fps, det blir nästan proffskvalitét!
Retroholic!
Hej Thomas,
Men visst är det så att utan "undervattenshuset" så finns det ingen möjlighet att använda olika fästen till kameran ? M a o - ingen stativgäng eller motsvarande på själva kameran - eller har jag missuppfattat detta ?
Roger
Du har så rätt Roger, det är bara ett slätt hus.
Men jag tänkte göra ett vadderat klämfäste av en remsa alu-plåt för att kunna sätta på nån kärra i framtiden...
Retroholic!
Lite synd att dom inte kostat på en enkel stativgäng på undersidan - men så är det så det är inte mycket att göra åt.
Du får fortsätta att rapportera om din användning av kameran och om dina erfarenheter, Thomas.
Roger
Vikt o form hade ökat med gängan direkt i kameran. Såg hillebillen flyga med kameran, fast har inte sett resultatet än - skuret epp-block på trikopter i början på:
http://www.youtube.com/watch?v=tKV7A4f5D_Q
----------------------------------
Kraschar aldrig - alltid marken som hoppar upp, väggar, stolpar, träd mm. som flyttar sej etc...
Det där med att man måste ha undervattenshuset till sonyn är lite fel, jag kör med AKA-SF1 (http://www.sony.se/product/cac-other...sories/aka-sf1) som är ett grymt tillbehör. Dessutom fick jag 30% rabatt på tillbehören när jag reggade kameran! Passa även på att köpa denna http://www.sony.se/product/cac-other...sories/aka-lu1 så har ni en grym videokamera att föreviga jul och familj med.
/fredrik
Senast redigerat av Thomas den 2013-12-27 klockan 07:02.
Retroholic!
Fina filmer och "snyggen" kärra, Thomas...:-)
Roger
Detta skulle förbjudas, fint plan och toppen filmer. Kan inte annat än orsaka utgifter.
Blir klart sugen på en Sony.
Läser detta och funderar över hur långt avstånd fungerar det på "Du kan nämligen strömma video direkt till din smartphone och på så vis få kameran att sitta perfekt. Du kan dessutom använda telefonen som en fjärrkontroll, börja spela in, ändra lägen och kontrollera SteadyShot-inställningar m.m."
Bert
Senast redigerat av Nimbus-Bert den 2013-12-27 klockan 17:42.
Difference between men and boys is the price of their toys