Kollodium går väl knappast att få tag på numera.... eller?
Senaste gången var det att köpa på apoteket.
Kollodium går väl knappast att få tag på numera.... eller?
Senaste gången var det att köpa på apoteket.
Retroholic!
Efter sju lager spännlack som är förtunnat ungefär 60-40 så vart resultatet förbaskat bra! Som ett trumskinn. Så nu är det till att ge sig på undervingen. Tar ju långt tid och dyrt blir fet ju såklart. Men värt varenda krona på en sådan här maskin.
Flyger stampe 1/4med saito 120.Sig 1/4cub med saito91+flottörer.Arf Composit extra 300.2.30cm med 3W 50cc.Cristen Eagle1/3 med Zenoha62cc.Liten Cristen Eagle med os91
samt.Alfas Sabre f86 Edf,går som ett skållat!
Clamoto sport med saito 56. Above all extra 120,försedd med Roto 25cc bensin.kyosho edge 540,ligger i lådan ännu...saito 91 skall i denna
Kollodium är ett föråldrat namn för cellulosa-nitrat-lackZaponloack ett annat föråldrat namn för samma sak. Lågnitrerad nitro-cellulosa. Ibland använt som skydd / plåster på brännsår. På den tiden med lösningsmedel vi nu mer eller mindre upphört med, såsom aceton, etylacetat etc. Också kallat "celluloid", den första plasten. Nu är det toluen eller xylen som gäller. Fråga mig inte varför, för den saken vet jag inte.
Senast redigerat av BJS den 2018-09-28 klockan 19:29.
"Japon-siden" är extra tunn och fin och tät. Bara den skillnaden mot vanligt siden.
Sju lager spännalack låter många. Två anses vara gott nog. Ett par lager annan lack över och allt anses vara nog.
Jag använde något som heter Zaponlack, köptes i färgaffär och är väl egentligen till för att skyddslacka metalldelar.
Först lacka strukturen några gånger, sedan lägga på klädseln och vattenduscha. Släta ut och sedan på med Zaponlack.
Zaponlack består nog mest av lösningsmedel, första fjärdedelen av en vinge blev alltid bra, andra lite sämre och tredje och fjärde ska vi inte tala om.
Har kvar en burk, men har bara använt på polerad aluminium numera; det förhindrar oxidation rätt bra.
Flyger stampe 1/4med saito 120.Sig 1/4cub med saito91+flottörer.Arf Composit extra 300.2.30cm med 3W 50cc.Cristen Eagle1/3 med Zenoha62cc.Liten Cristen Eagle med os91
samt.Alfas Sabre f86 Edf,går som ett skållat!
Clamoto sport med saito 56. Above all extra 120,försedd med Roto 25cc bensin.kyosho edge 540,ligger i lådan ännu...saito 91 skall i denna
Det skulle verkligen vara ytterst intressant att få veta vad som skiljer vanlig cellulosalack från "dope" som krymper till skillnad från den förra.
Nitreringsgraden hos nitrocellululosan kan helt säkert icke vara svaret alls. Den är alltid den lägsta användbara av alla, såvitt jag vet.
Nu när jag vet vad som skiljer "matt" lack från blank dito, nämligen en tillsats av "silica-earth" eller kiselgur i lämpliga proportioner och kvalitet.
Vet man allt, mycket pengar och onödigt besvär finns att spara.
Nu kan man själv modifiera lacker på sitt eget bevåg och till sitt eget nöje, tycke och smak.
Senast redigerat av BJS den 2018-10-20 klockan 01:50.
Jag tror mig veta att färgtillverkarna (billacker t.ex.) tillhandahåller något som kallas "Mattpasta".