Var hitta korta m2 stötstänger?

Kollaps
X
 
  • Tid
  • Show
Rensa alla
nya inlägg
  • senmathal
    • sep 2008
    • 1803

    #1

    Var hitta korta m2 stötstänger?

    Jag har sökt runt hos olika hanldlare men inte hittar korta, c:a 40 mm, m2 stötstänger som är gängade i båda ändar. Det skulle även fungera med helgängad stång.

    Någon som har något tips?

    /Mats
  • freddan_6
    • aug 2006
    • 2655

    #2
    Går det att göra z-böj i ena änden och gängad i andra? i så fall finns det på många handlare t.ex.

    eller cykelhandlaren (ekrar)

    Sullivan blå har plaststång med gänga i bägge ändar



    mvh //Fredrik
    fredrik

    Kommentar

    • McRegor
      • maj 2006
      • 7942

      #3
      Vill minnas att cykelekrar skall ha M2-gäng - inte 100 % säker men tror jag använt det för många år sedan.
      //Roger

      Kommentar

      • senmathal
        • sep 2008
        • 1803

        #4
        Jag goolade på gängad stång m2 och då dök det upp en hel del hobbyhandlare som hade. Ibland går det bättre att söka på Google än på handlarnas egna sökfunktioner. Jag har nu beställt från HAB som hade helgängade stänger på 1 meter så det bör räcka ett tag.

        /Mats

        Kommentar

        • senmathal
          • sep 2008
          • 1803

          #5
          Ursprungligen postat av McRegor
          Vill minnas att cykelekrar skall ha M2-gäng - inte 100 % säker men tror jag använt det för många år sedan.
          //Roger
          Det är möjligt även om jag tycker att cyklar alltid brukar ha sina egna märkliga gängor som aldrig går att hitta. Tyvärr har jag inte tillgång till ekrar numera. När jag var liten fanns hos farfars ett förråd med cykelgrejer då min farbror hade haft en liten minicykelverkstad. Jag minns särskilt dom små runda bakljusen i raketform som vi pyntade cyklarna med Men där fanns även i ekrar i olika längder.

          /Mats

          Kommentar

          Arbetssätt...