Limpistol för form!?

Kollaps
X
 
  • Tid
  • Show
Rensa alla
nya inlägg
  • Killenheladagen
    • sep 2015
    • 1394

    #16
    Ursprungligen postat av McRegor
    Fast jag tror knappast att en eller två tuber UHU Por spräcker modellflyg-budgeten för speciellt många..
    Roger
    McRegor vad hade du använt för att fästa servohornet på min Heron (gäller höjdrodret) det var bara limmat i en liten hålighet under kontrollytan, vill helst inte borra genom små hål då jag då förlorar möjligheten att ta av hor.stabben för transport. Multiplex skriver ju som bekant varningar för lim så vad skulle du använt /gjort?



    Jag vill verkligen inte tappa höjdrodret i luften - iofs försvinner min crow till elevatormix då och då kan kråkbromsen faktiskt agera höjdroder som den stegrar utan 15%elevatormix och jag skulle väl ev kunna får ner den i ett stycke på det viset då min crow sitter på ett steglöst vred; hu hoppas att det aldrig händer..

    Skickat från min SM-G800F via Tapatalk

    Kommentar

    • McRegor
      • maj 2006
      • 7943

      #17
      Gustaf - nu har jag ju inte kärran framför mig men mitt grundtips är nog ändå att våtlimma med UHU Por och sen vänta ett par dygn innan du belastar fogen alltför mycket. En väl utförd UHU Por-våtlimning släpper ju sällan plötsligt men lite beroende på yttertemperatur (solvarmt t ex) så kan ju fogen bli lite mjukare/flexiblare. Men min bedömning är nog att det inte borde vara några problem i ditt fall - men det är som sagt MIN bedömning...
      Roger

      Kommentar

      • Ken1
        • maj 2008
        • 605

        #18
        Gustaf, testa Rogers tips eller kör vad Multiplex själva använder: CA-lim. hade kört medium eller tunnt.
        har använt CA på många kärror, t.ex deras Blizzard (en warm/hotliner)utan bekymmer, liksom en Viperjet EDF. Fogen tål inga smällar, då den blir spröd. Men det håller ihop kärran om man använder den som tänkt dvs flyga. Undvik kicker också om du inte har bråttom. Kickern gör enligt min uppfattning fogen mer skör.

        Kommentar

        • Ålänning
          • maj 2007
          • 6809

          #19
          Gå över till euro så blir allt billigare. ;-) En tia hit eller dit är inget. Förr va det hundringar. :-P Förr satsade folk massa pengar på sin hobby, idag har alla högre löner/veckopeng och är allt billigare överallt och alla ska ha allt så alla köper det billigaste som finns. Bestäm er! :-D
          www.rcaland.ax --- Im an Aalandish Djaekenfaelt'er! =)

          Kommentar

          • Killenheladagen
            • sep 2015
            • 1394

            #20
            Tack för era svar! Jag kör ett tunt lager ca och trycker mot och sen skruvar jag i en eller två tunna skruvar, det är ju T-röv på Heron så den tar ju aldrig stryk när man flyger, bara transportskador

            Hade skruvat i ett "vanligt" servohorn men då kan man ej ta bort stabben utan att nypa av servohornets pianotråd, nu passar man in den snyggt istället, får hoppas det håller och tack allesammans

            Tänker INTE beställa Multiplex egna CA när jag såg priset...

            Skickat från min SM-G800F via Tapatalk

            Kommentar

            • KristofferR
              • okt 2010
              • 481

              #21
              Jag får nog slå ett ordentligt slag för både UHU Por och Multiplex Zacki CA.

              Byggde min Magnum med smältlim men med tiden har jag faktiskt bytt ut fogarna en efter en mot Por eller Zacki allteftersom de med smältlim har blivit dåliga.

              Por funkar både att våtlimma och att använda som klassiskt kontaktlim, dessutom har jag strukit det tunt över vingroten och framkantlisten som ofta skadats. Även på RC-bilskarosser och skor.

              Zacki har precis den där rätta konsistensen för att det skall bli bra när man applicerar och är precis lagom flexigt för att inte "sprödbrytas" av som många CA gör. (Det finns nån supertunnflyt variant också för den som vill ha det men den köpte jag bara en gång då den var som det vanliga CA:t). Har lagat allt möjligt med Zacki; dragkedjor, barnens gummiankor, knäckta RC-bilar, Beybladearenor... listan är låååång. Och givetvis skador på mina Elapor flyg.

              Smältlimmen blir för hårda och spröda för foam tycker jag, lite samma som epoxi. Och väger styggt mycket. De lossnar till slut.

              PU-lim använde jag förr, såntdär som expanderar. Men saknar det inte längre.


              FliteTest får smältlim att verka lätt och bra men jag vete sjutton... tycker det håller måttet för barnens pyssel ungefär.
              Kör flygplan, med eldrift eller på hang.

              Kommentar

              • Jorgen
                • feb 2013
                • 777

                #22
                Jag tycker att kicker förstör fogen. Jag duttar dit lite kicker på ett par ställen för att fixera fogarna med när det krävs men förstärker gärna fogarna vid nästen med mediumtjock eller tjock CA efter att kickern slutat verka. Dåligt CA lim kanske är skört även utan kicker men det vet jag inget om.

                Använder mest Great Planes CA men väljer MPX CA när jag kan välja.

                UHU Por är också förbannat bra.

                Jörgen

                Kommentar

                • Killenheladagen
                  • sep 2015
                  • 1394

                  #23
                  Aha.nu har jag mest lödit med quads här, sa ni inte att CA var bäst att åter fästa servohornet till mitt.höjdroder på Heron (elapor)??? Är det bättre att gå o köpa uhupor på tisdag då det är slut för mig!?

                  Skickat från min SM-G800F via Tapatalk

                  Kommentar

                  • McRegor
                    • maj 2006
                    • 7943

                    #24
                    Nä Gustaf, vi sa faktiskt att våtlimning med UHU Por var att föredra. Eftersom den fogen har en aning flexibilitet och det limmet fäster på det mesta.
                    Roger

                    Kommentar

                    Arbetssätt...