Art-tech 11.1V 2200mAh defekt?

Kollaps
X
 
  • Tid
  • Show
Rensa alla
nya inlägg
  • iRonNuke
    • maj 2008
    • 9

    #1

    Art-tech 11.1V 2200mAh defekt?

    Hej, har köpt ett Art-tech Su27 men det verkar som att accet är dött. När jag laddar den med medföljande laddare så blir den färdigladdad nästan direkt. Mäter jag spänningen på batteriet så är det kring 8.5V. Det är ett 11.V 2200mAh Li-Poly.

    Nu till frågan, är det förstört? Har bara laddat det 2 ggr. Eller hjälper det att köpa någon annan laddare än den som medföljde (också Art-tech).

    MVH Johan
  • kenneth67
    • jun 2007
    • 2545

    #2
    troligen har du dragit ur accen för mycket ! å då tar inte laddaren emot accen som den ska ...! har hänt mig med med en ny acc... då fick jag "tvinga_" igång den med ladd programmet för ni-mh en liten stund för att få upp den över 10 volt .. sedan gick det att ladda den normalt igen .. dock är den inte samma effekt kvar i längre ...
    DETTA ÄR INTE ATT REKOMENDERA !!!!!! då accen kan smälla !!
    så troligen är accen skrot ! 8 volt är på tok för lite i en 11,1 voltare!! aldrig under 9-10 volt där går gränsen . sen är accen kass ..
    FM extra 300s 60size
    black horse extra 300s 46 size asp46
    giles 202 3d CRRC40i bensin ..
    p51 pylon (modeltech) TT36pro
    V-MAR cap 231 ex asp120
    jamara corsair os90fs
    ultimate elite series .40 ST51rc
    Många som yttrar sig har ingen egen mening, bara motsatsen till andras.

    Kommentar

    • Sigun
      • aug 2007
      • 3942

      #3
      2,7v/cell är väl absolut minsta på en Lipo vilket är runt 8,1v så helt kört är det väl inte. Men en bättre laddare än den som följer med skulle säkert kunna rädda din ack. Du har ingen kompis som har en riktigt LiPo laddare med balanserare ?.

      Skulle den inte vilja ta laddning i lipo läget så kör den då på NiMh med 0,1 Ampere i någon timme, så får den upp voltstyrkan i cellerna igen. Därefter brukar de gå fint att ladda på med vanlig LiPo laddare igen.

      /Martin

      Kommentar

      • iRonNuke
        • maj 2008
        • 9

        #4
        Tack för svaren! Någon som kan rekommendera en bra laddare (men samtidigt rätt billig)? Den ska klara balansering också så man inte överladdar.

        MVH Johan

        Kommentar

        • Sigun
          • aug 2007
          • 3942

          #5
          Hej Johan
          Här är en laddare som klarar av dina laddningsbehov.



          Klarar ladda de mesta du behöver till ditt RC-flyg.

          PS laddaren är 12v så du kan behöva komplettera med en adapter som klarar 5amp finns på biltema

          /Martin

          Kommentar

          • McRegor
            • maj 2006
            • 7942

            #6
            Hej,
            Är det en närmast ny ack som du köpt i paket inkl flygmaskin och laddare skall du givetvis reklamera acken. Fartreglaget skall bryta innan du har kört ner acken för lågt och laddaren skall vara anpassad till grejorna i paketet. Om du inte glömt kvar acken i planet och glömt ta isär kablarna mellan ack och reglage så skall du inte kunna förstöra acken efter 2 laddningar. Typiskt reklamationsfall som jag ser det. Bara för att det är RC-grejor så faller inte reklamationsrätten - om du handlat i Sverige alltså. Givetvis kan du reklamera även utlandsköp men det kan i värsta fall vara lite svårare - i bästa fall kan det faktiskt vara enklare än här hemma.
            Hälsningar
            Roger

            Kommentar

            Arbetssätt...