FrSky XSR

Kollaps
X
 
  • Tid
  • Show
Rensa alla
nya inlägg
  • KaptenGnissel
    • mar 2014
    • 60

    #1

    FrSky XSR

    Hej folkens,
    Någon som har köpt och testat FrSky's lilla mottagare XSR? Har precis köpt två st på Ebay. Funkar med Taranis 9D och 9E. Denne har inga servoutgångar men istället CPPM (8 kan) eller S-BUS (16 kan). Perfekt för Quad'ar och liknande då den är pytteliten och lätt.

    Klicka på bilden för större version

Namn: s-l500.jpg
Visningar: 1
Storlek: 19,9 KB
ID: 524836
    Det framgår inte riktigt vilka protokoll den stödjer men läser man mellan raderna så verkar det som om den bara stödjer D16. Sändarmoduler av "D" typ är inte kompatibla med XSR.

    Har lite köpt grisen i säcken känns det som. Vet inte riktigt vilken sändarfirmware som de kommer levereras med men den skall vara "firmware upgradeable" enligt HK. Är i skriande behov av D16 mottagare som är små och som stödjer seriell data mot FC'ar så jag chansade.

    Som sagt, någon som testat? Erfarenheter?
    Återfallspilot - flyger både plankor och vispar
  • Hoppsan_84
    • nov 2014
    • 149

    #2
    Dom funkar kanon. Är i prinsip en X4r utan PWM. D16 kör jag dom på.

    Kommentar

    • KaptenGnissel
      • mar 2014
      • 60

      #3
      Ursprungligen postat av Hoppsan_84
      Dom funkar kanon. Är i prinsip en X4r utan PWM. D16 kör jag dom på.
      Härligt att höra. Då verkar det vara ett bra köp då.
      Återfallspilot - flyger både plankor och vispar

      Kommentar

      Arbetssätt...