Radiomaster TX16S och kanalordning

Kollaps
X
 
  • Tid
  • Show
Rensa alla
nya inlägg
  • OlleG
    • aug 2006
    • 287

    #1

    Radiomaster TX16S och kanalordning

    Jag har både med TX16S och FrSky installerat och använt kanalordning AETR. Inget konstigt.

    Nu har jag köpt en Lemonmottagare med stabilisering för att jämföra med Frsky S6R. Mest av nyfikenhet. Lemon använder Spektrum kanalordning TAER.

    Jag trodde jag behövde ändra i OpenTX "Output" så att kanalordningen stämmer med den angivna på mottagaren (TAER), tex i "Output" lägga trottle på kanal 1. Men icke, utan man ska behålla AETR i "Output" och på något automagiskt sätt byts det till TAER på vägen till mottagaren.

    Kan någon berätta var den magiska funktion ligger och idén bakom att det är på detta, för mig lite ologiska, sätt?

    Jag stötte på problemet tidigare när jag hjälpte en kompis, men då var det en vanlig mottagare och vi löste det med att flytta servokablar. Tog inte tag i problemet då eftersom det löstes ganska enkelt.

    /OlleG
  • andWho
    • nov 2007
    • 550

    #2
    Multimodulen översätter till den kanalordning som gäller för respektive protokoll, såvida man inte stängt av den funktionen.
    /A

    Kommentar

    • mikaelbe
      • jan 2014
      • 157

      #3
      För IrangeX så skalar den även om output till 80% även om man har satt 100% i sändaren för Spektrum. Upptäckte det plus det med kanalmappningen ovan när jag skulle sätta upp min Blade 200 QX, då jag bytte från OrangeRx sändarmodul. Kanske är samma för Acromaster TX16S? Fick kompensera detta i sändaren med "extended limits" om det heter så.

      Kommentar

      • OlleG
        • aug 2006
        • 287

        #4
        Intressant.
        andWho, hur stänger man av funktionen? Har även problem med kanal 8, gain till stabiliseringen. Men jag tycker att det inte borde vara någon ommappning där. Får i vilket fall inte gain att fungera.
        /OlleG

        Kommentar

        • andWho
          • nov 2007
          • 550

          #5
          Ursprungligen postat av OlleG
          Intressant.
          andWho, hur stänger man av funktionen? Har även problem med kanal 8, gain till stabiliseringen. Men jag tycker att det inte borde vara någon ommappning där. Får i vilket fall inte gain att fungera.
          /OlleG
          Har du kikat i inställningarna för RF modulen i "Model Setup"?
          Finns ett "Disable Ch Map" val där. Men det vill man väl inte ha avstängt.
          Finns även inställningar för "Channel range" och "Receiver" där. Har du 8 kanaler där? Se bifogad skärmdump.
          /A
          Bifogade filer

          Kommentar

          • OlleG
            • aug 2006
            • 287

            #6
            Tack så mycket!
            Vilket forum detta är, snabba svar!

            Inställningar för modulen var allt. Konstigt kunde man inte använde auto, då gick den direkt till 1-7 i channel range.
            "Disable Ch map" hade jag inte noterat tidigare.

            Nu blir livet enklare!
            /OlleG

            Kommentar

            • McRegor
              • maj 2006
              • 7942

              #7
              Håller med andWho - varför stänga av den automatiska om-mappningen av kanalordningen så att den passar standarden för resp protokoll ?
              Roger

              Kommentar

              • OlleG
                • aug 2006
                • 287

                #8
                Nej jag stänger inte av den.
                Men måste förstå vad hände.....
                /OlleG

                Kommentar

                Arbetssätt...