Målning. Airbrush?

Kollaps
X
 
  • Tid
  • Show
Rensa alla
nya inlägg
  • dumbo
    • jan 2011
    • 128

    #1

    Målning. Airbrush?

    Jag undrar lite över vad för utrustning man behöver om man ska måla en kärra. Det jag funderar över är hur stora ytor som är praktiskt att täcka med en airbrush, tex. En airbrush är ju jättebra för detaljerade saker, men när upplever ni att man behöver en större färgspruta för att det inte ska ta evigheter att täcka?

    De byggprojekt som finns i planeringen för tillfället är SAAB 105 och SAAB 35 från MBS models. De har spännvidd på 792 resp 780mm och en längd på 900 resp 1270mm, så det är ju inte några jättestora kärror, men det är ju inte några små plastbyggsatser heller... Några kärror som är mycket större än så ser jag inte inom en överskådlig framtid.

    Kommer man undan med en airbrush?
    Vad bör man ha för kompessor till en airbrush? Jag har läst att en del använder kompressorn från ett gammalt kylskåp, tex... En sådan borde man ju kanske kunna komma över hyfsat billigt och de låter ju inte så mycket eller tar så stor plats heller... Hur skulle det funka med "luft på burk"? Hur länge räcker sånt? Det är ju inte så att jag kommer att "måla hela dagarna". Hur är det med ett bildäck?

    Om man även behöver en lite större spruta, vad är bra då? Behöver man kanske en större kompressor än en kylskåpskompressor till en större spruta? Det känns som att dedär stora som man bara kopplar in i väggen är lite VÄL stora?
  • Krille
    • maj 2006
    • 1184

    #2
    Luft på burk skulle räcka kanske gissningsvis 5-10min beroende på hur mycket luft sprutan kräver, ett bildäck ligger väll på ungefär 5min.

    Ja det räcker att måla ganska stora saker med airbrush beroende på vad det är för färg. Ska du lägga en färg som är blank då måste man ofta hinna lägga hela ytan som skall målas våt innan den börjar torka/härda. Det hinner man oftast inte.

    Ska du däremot lägga en matt färgbas och sedan klarlacka det hela så går det bra med airbrush då baser för det mesta är matta så där behöver man bara lägga vått i ett visst område kan man säga.

    Och ja ska du köpa en "riktig" färgspruta av typ pistolgrepp så måste du ha en riktig kompressor då dom kräver rätt mycket luft.
    //Kristoffer gustafsson

    Flygplan: Vortex F3A, Sebart Wind S Pro, Sebart Wind S 50e
    Helikopter: T-rex 700 DFC,
    Sändare: Futaba T18SZ,

    Kommentar

    • dumbo
      • jan 2011
      • 128

      #3
      Tack för svaret! Nu har jag blivit lite klokare iaf. Då tror jag att jag börjar med en airbrush iaf. Så ser jag vad jag kommer över för kompressor för en billig peng alternativt kör med luftburk/bildäck till en början iaf. 5min borde man ju hinna ju rätt mycket på ändå... Märker jag senare att jag behöver en större spruta så tar jag den smällen då. :-)

      Kommentar

      • Smajly
        • maj 2007
        • 364

        #4
        Kul med trådar om airbrushen..

        Jag gjorde hela detta med min lilla airbrush. Dock så har jag en riktigt bra airbrush kompressor och det gör nog en hel del av "jobbet".


        Vanliga faskolor vattenbas färger.. finns att köpa på många ställe.. t.ex. många hobbybutiker o hobbex..

        Kommentar

        • tångarne
          • maj 2009
          • 113

          #5
          Hej Robban. När du byggt färdigt och är hemma i älmhult igen så är du välkommen att måla hos mig. Har allt du behöver förutom färger. Mvh Tobias

          Kommentar

          • dumbo
            • jan 2011
            • 128

            #6
            Tack för erbjudandet Tobias. Vi får se hur det ser ut när det väl blir dags. Frågan är om man törs bara. Då kommer ju någon annan utan tvekan att få se resultatet och det vet man ju inte om man vill (förrän man målat klart). :-)

            Kommentar

            • nille
              • sep 2010
              • 3

              #7
              Hej, jag tänker du kan använder en vanlig kompressor med en större spruta eller använder Paintball auf waffen.net . Det kostar inte mycket
              Senast redigerad av nille; 2011-09-03, 05:30.

              Kommentar

              • tångarne
                • maj 2009
                • 113

                #8
                Ursprungligen postat av dumbo
                Tack för erbjudandet Tobias. Vi får se hur det ser ut när det väl blir dags. Frågan är om man törs bara. Då kommer ju någon annan utan tvekan att få se resultatet och det vet man ju inte om man vill (förrän man målat klart). :-)
                Robban Jag kan låsa in dig i garaget med lite sopsäckar så får du banka när du vill ut.
                Blir resultatet skit så stoppa det i säckarna innan jag öppnar.

                Mvh Tobias

                Kommentar

                • rocketeer
                  • jul 2009
                  • 7

                  #9
                  Om man målar med Faskolor så måste man klarlacka om man vill ha det blankt?
                  Vilken klarlack passar med Faskolor och är även bränslesäker?

                  -Jesper

                  Kommentar

                  • Smajly
                    • maj 2007
                    • 364

                    #10
                    Ja du måste klarlacka över faskolor. Dels för att det ska bli blankt och dels för att det är en vattenbasfärg och behöver klarlack för att hålla riktigt bra.
                    Soppasäker kan du väl köpa i dom flesta hobbyaffärer om det är på sprayburk du är ute efter.
                    Men det borde fungera lika bra med en klarlack från macken, mekonomen eller biltema..

                    Kommentar

                    • jaka
                      • maj 2007
                      • 1490

                      #11
                      Hej!
                      Glöm allt vad airbrusch heter om du ska lacka hela kärror större än 50cm spännvidd! De har helt enkelt inte tillräcklig kapacitet! -Visst duger de för detaljmålning men inte för hela ytor.
                      Själv kör jag med 25 liters kompressor och Airgunsa bilsprutor med överliggande kopp på 1/3 lit och 2/3 liter!
                      Sen bör du inte lacka en metanolkärra med vattenbaserade färger pga att bränslet löser upp de vattenbaserade färgerna när vingen nöter bort klarlacken när vingen nöter mot kroppen .

                      Vanlig klarlack duger heller inte om du ska lacka en kärra avsedd för metanolmotor. 2-komp bil eller båtlack är de enda lackerna som tål metanol/nitro...i längden.
                      Själv föredrar jag bilackerna då dessa går att polera upp till spegelglans, vilket inte går med båtlackerna. Billack kostar ca 950:- litern när det gäller 2-komp klarlack (finns att köpa hos billackerare).

                      Kommentar

                      • Smajly
                        • maj 2007
                        • 364

                        #12
                        Som jag skrev innan går det utmärkt att airbrusha en hel modell med sp över 50cm. Har själv gjort ett par stycken utan problem. Och som också sagt så är det en stor fördel med en riktigt bra kompressor som tåler att köras lite längre tid.
                        Min t.ex. är automatisk och fyller tanken när det går under en viss mängd luft och stänger sig själv när den är full. Man airbrushar länge på en full tank och den återfyller långt innan tanken är tom så man inte får tryckförändring.
                        Dom billiga kompressorerna utan tank går utmärkt men dessa är inte rekomenderade att köra en längre tid på grund av överhettning och bör stängas av lite då o då för att vila/svalna.
                        Det finns utmärkta sprutor till airbrush kompressorer som är lite större och har större behållare och större munstycke som är perfekta till att täcka större ytor som t.ex. en vinge utan att för den delen förbruka mycket mer luft än en vanlig spruta.
                        Det finns också 2-komp färger till airbrushen.
                        2-komp klarlack till bil kan man köpa för 500:- litern inkl. förtunning och härdare.
                        Senast redigerad av Smajly; 2011-09-03, 23:27.

                        Kommentar

                        • StarvinMarvin
                          • maj 2011
                          • 315

                          #13
                          Nackdelen med att airbrusha större ytor är väl att det kan bli svårt att få jämnt och det kan bli flammigt.. men det går om man har tålamod jag föredrar en större spruta med överliggande kopp till hellackering.. o airbrushen till mindre detaljer och motivlack. Jag kör fascolor med vanlig klarlack på burk över.. kan dock inte svara på om det stoppar mot bränslen då jag aldrig målat metanolplan tidigare

                          Kommentar

                          • Parakos
                            • sep 2010
                            • 57

                            #14
                            Behöver man verkligen klarlacka Fascolor (om man inte vill ha blank finnish)?? De skriver inget om det, plus att de hävdar att den är bränsletålig.

                            Kommentar

                            • Smajly
                              • maj 2007
                              • 364

                              #15
                              Det beror på vad du målar på.

                              Jag har t.ex. gjort ett motiv på en t-shirt. Den är tvättad X antal gånger i maskin nu och motivet ser fortfarande bra ut.
                              Målar man på frigolit, EPP eller annat frigolit liknande material så sitter färgen bra när den väl fått härda/torka lite. Men dom flesta frigolit material är lite feta och då fäster det inte lika bra. Det skavs ganska lätt också då.

                              Kommentar

                              Arbetssätt...