Bästa väder-appen?

Kollaps
X
 
  • Tid
  • Show
Rensa alla
nya inlägg
  • Redrobjem
    • nov 2014
    • 327

    #1

    Bästa väder-appen?

    Jag har aldrig tidigare brytt mig om att kolla vädret i förväg, jag har nöjt mig med att kolla ut genom fönstret när jag ska gå ut. Men sen jag börja flyga är det viktigare så jag vet om jag kan flyga på helgen tex. Men SMHI appen är värdelös den missar till och med vädret just nu. Så vilken är er favorit väder-app? Jag har iPhone men de flesta finns väl till både android och IPhone.
  • hakank
    • maj 2006
    • 1775

    #2
    Tror inte appen i själv har har något med hur man prognosterar vädret att göra. Senaste "testet" jag såg på väderprognoser så var SMHI träffsäkrast i Sverige.
    "Allting beror på allting"

    Kommentar

    • hakank
      • maj 2006
      • 1775

      #3
      Kan rekommendera denna mailbaserade väderrobot förrsten: http://www.rcflyg.se/forum/showthrea...ghlight=skybot
      "Allting beror på allting"

      Kommentar

      • Redrobjem
        • nov 2014
        • 327

        #4
        Ursprungligen postat av hakank
        Tror inte appen i själv har har något med hur man prognosterar vädret att göra. Senaste "testet" jag såg på väderprognoser så var SMHI träffsäkrast i Sverige.
        Nä inte appen så klart men SMHI tar ju sina data från sina stationer jag antar att det finns andra aktörer dom har sina stationer annars skulle ju inte vädret bli olika beroende på vem som presenterar det.

        Kommentar

        • theailer
          • okt 2010
          • 291

          #5
          Finns en svensk hemsida/app som heter climendo. Den jämför många olika vädertjänster mot varandra. Den är för övrigt svensk

          Kommentar

          • High Five
            • aug 2013
            • 220

            #6
            Jag har gjort en site som heter FlyTime. Där kan man få väder prognos per timme från Yr.no för de närmsta 48 timmarna. Det är så lång tid jag tycker prognosen är bra. Skillnaden mot Yr:s prognos-sida är att den filtrerar ut bara timmar som är flygbara. Vill du att det ska blåsa max 5 m/s och vara minst 2 grader C så ställ in det. Sen får du flygbara timmar för platsen. På mobilen kan jag rekommendera att göra ett bokmärke till resultatsidan och spara på hemskärmen så kan du lätt se aktuella flygtimmar.
            Klicka på bilden för större version

Namn: FlyTimeAndroidScreenshot.jpg
Visningar: 1
Storlek: 41,6 KB
ID: 503983


            Tjänsten är under utveckling, jag filar på den när jag har tid. Lovar inga nya funktioner även om jag har en del idéer. Men kanske hjälper den någon :-)
            Senast redigerad av High Five; 2015-01-19, 12:34.

            Kommentar

            Arbetssätt...