val av motor

Kollaps
X
 
  • Tid
  • Show
Rensa alla
nya inlägg
  • Andreash
    • feb 2015
    • 375

    #1

    val av motor

    Nu när rv-4an står klar så börjar nya tankar om nästa plan blev ju helt såld på bensinlukten och ljudet.Men vad ska man välja för motor?om man ska upp lite i cubik runt 20 30?.Vill ha något som funkar bra.tacksam för era tankar ni har ju massa med erfarenhet i ämnet så kanske jag kan ungå några fallgropar.har ju ingen erfarenhet av bensin i plan.
  • Björn.O
    • jun 2007
    • 151

    #2
    Finns ju många billiga Kinafabrikat att välja på men DLE eller EME skulle jag rekommendera. Välkända motorer som funkar bra och till bra pris.
    Sen finns ju dyrare märken t.ex 3W eller DA men svårt att motivera att lägga dom pengarna när kinamotorerna funkar så bra.
    Flyger:
    EF 88" Extra 300 3W55xi
    EF 88" Edge DLE 55
    EF 104" Extra DLE 111
    Telink EPP Yak

    Kommentar

    • henke2
      • mar 2011
      • 3188

      #3
      20-30cc är fortfarande en liten motor. På så små motorer kan det skilja en hel del i effekt och vikt. Berätta mer om ditt flygplan och förväntningar, så blir det mycket enklare att hjälpa dig.
      Superhero

      Kommentar

      • AM
        Debattglad entusiast

        • maj 2006
        • 3464

        #4
        Varför har DL, DLE, DA, 3W, RCGF, etc samma slaglängd och cylindervolym?

        Jo, för delarna tillverkas i Kina av ett och samma företag. Du kan få ditt eget namn ingjutet i godset - det kostar inte allt för mycket. På sin höjd monteras motorerna av DL, DLE, EME, etc. (Skulle tro att DA svarvar till vevhusen själv)....

        Så kvaliteten skiljer inte så mycket mellan de olika fabrikaten då det är samma fabrik som tillverkar delarna.
        Ove (AM) Nielsen

        Kommentar

        • Andreash
          • feb 2015
          • 375

          #5
          Har kikat lite på typ slick 540. Lutar väl åt den typ av plan i ca 2m ving spann.vill ha mycket kraft och en motor som tål att kastas runt lite .

          Kommentar

          • LIP
            • maj 2006
            • 1315

            #6
            Den här kanske http://www.rcflyg.se/forum/showthread.php/46091-Dle-30
            /Lasse

            Modellflygare sedan 1952

            Fullskalaflygare åren 1964-1978.
            Har flugit motor: Saab Safir, Tiger Moth, Piper Colt, Auster A5, Super Cub.
            Segel: Bergfalke, Pik5, L-Spatz 55, Mucha Standard,
            Pirat, Astir, KA2B, Jantar Standard.

            Kommentar

            • flygrc
              • aug 2013
              • 329

              #7
              Många gånger finns det olika kvalitetsnivåer i samma fabrik beroende på vilka krav och kontroller som ställs av kunden på leverantören. De delar som då inte uppfyller kraven till den ena kan gå bra att skicka med till den andra.

              Kommentar

              • AM
                Debattglad entusiast

                • maj 2006
                • 3464

                #8
                Den förklaringen låter krystad. Man använder ju samma gjutformar med undantag av att man byter ut namn/ logo. Samma sak med de maskinbearbetade delarna. Finns ingen anledning att ha olika toleranser.
                Ove (AM) Nielsen

                Kommentar

                • theailer
                  • okt 2010
                  • 291

                  #9
                  Dom har ju knappast olika formar till olika företag, däremot de delarna som ej uppfyller kvalitetskontrollen går garanterat till de billigare motorerna

                  Kommentar

                  • Nyroth
                    • maj 2006
                    • 721

                    #10
                    Många mätningar på ett järnspett....

                    Kommentar

                    • henke2
                      • mar 2011
                      • 3188

                      #11
                      Ursprungligen postat av AM;
                      Finns ingen anledning att ha olika toleranser.
                      Se föregående inlägg. Money talks, hög kvalitetskontroll kostar pengar.
                      Superhero

                      Kommentar

                      • JB
                        • jun 2006
                        • 168

                        #12
                        Oavsett vad vissa som säljer "kina motorer" påstår så får du vad du betalar för.
                        Väljer du en 3W, DA eller Zenoah så får du en motor med en kvalitet som du inte kommer i närheten av från en Kina tillverkad motor. Sedan är det ju så att en "Kina" motor kanske är tillräckligt bra för dina önskemål, vad vet jag om det. Men skillnad är det.
                        Det finns väl ingen som kan påstå med sin trovärdighet i behåll att Dacia är lika bra som en BMW.

                        //
                        Jonas

                        Kommentar

                        • McRegor
                          • maj 2006
                          • 7942

                          #13
                          ...hmmm - det finns säkert dom som anser att Dacia t o m är bättre i vissa avseenden...

                          Kommentar

                          • Ålänning
                            • maj 2007
                            • 6807

                            #14
                            Problemlöst och håller länge, DET är bra. =)
                            www.rcaland.ax --- Im an Aalandish Djaekenfaelt'er! =)

                            Kommentar

                            • mogge
                              • nov 2011
                              • 377

                              #15
                              Vad nu detta har med resten att göra! Känner en som behövde byta en av två bilar i familjen. det stod mellan Volvo och Dacia.
                              Eftersom bilen skulle användas till jobbet dvs. Från A till B och tillbaka (jämför söndagsflyg) så var valet jäkligt lätt. Dacia för 78.000:- eller en Volvo för 250.000. På två år behöver man inte ens tvätta bilen utan bara byta o köpa en ny. Ren vinst jämfört med värdeminskningen på en Volvo. Samma med dessa proffs,ha, som förordar det dyraste som finns på marknaden bara för det finns igelkottssändare för 15.000:- och motorer för tusentalskronor när det räcker med en bråkdel. Börjar tröttna på dessa messerschmittar som är mer eller mindre sponsrade av företag som vill sälja så mycket och så dyrt som möjligt. Det finns ingen som som kan övertyga mig annat än allt kommer från Kina. För övrigt så är jag gammal nog att minnas EPA skiten som Japanska leksaker kallades på 50 talet. Var är vi idag? Visst har jag köpt en del Kina skit genom årens lopp men det blir bättre och bättre. Vad gäller Ex.vis Hyperions superdyra,superfina,superbra ackar så har iaf jag sett dom på fältet. dom ser ut som tennisbollar svullna och jäkliga. Men visst,dom kommer väl också från Kina.

                              Kommentar

                              Arbetssätt...