Motor till U-Can-Do 3D EP?

Kollaps
X
 
  • Tid
  • Show
Rensa alla
nya inlägg
  • sundqvistjohan
    • jul 2006
    • 1289

    #1

    Motor till U-Can-Do 3D EP?

    Hej!

    Har en elev i åk 7 som flyger både flygplan och quadrokopter. Han är intresserad av att lära sig flyga 3D (hovra och göra utstallade manövrar). Jag tänkte skänka honom min tomma U-Can-Do 3D EP. (Ett mycket tåligt plan när man ska öva hovring på låg höjd, repareras med smältlim)

    Han frågade hurudan motor han ska skaffa till den. Någon som har rekommendation på motor (gärna HK). Motorn monteras på träpinne à la GWS (E-starter, Slowstick etc.) så det får gärna vara en motor som kan monteras på "pinnadapter".

    3-cells ack på 1200–1500 mAh är väl vad modellen är tänkt för.
    Här är fakta om flygplanet:

    Prop-saver är också bra då planet saknar landställ.

  • freddan_6
    • aug 2006
    • 2655

    #2
    Rätt lik min Techone Tempo 3D. Men min väger 560gram tom, 660 gram med batteri. Jag har en Keda KDA 22-20L och monterat den framför brandväggen. Jag använder en APC Folding 11x6 och APC nav från lowpricerc. Min setup är ballistisk.

    http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__2106__KD_A22_20L_Brushless_Outrunner_Motor.html


    http://www.lowpricerc.com/product_in...opeller-p-1249
    http://www.lowpricerc.com/product_in...spinner-p-1318


    Senast redigerad av freddan_6; 2012-04-24, 21:27. Anledning: bild

    Kommentar

    Arbetssätt...