yak 54 carbon-z
Kollaps
X
-
Tack. Verkar vara servona som är dåliga enligt vad många skrivit. Ändå står det i annonsen "Starka och snabba digitalservon med metalldrev". Blev mer osäker nu, kanske satsa på någon annan modell. Någon som kan rekommendera något liknande av bättre kvalitet?KDS 450S, MCPX V2, Cessna 745, Extra 300, DX6IKommentar
-
Hej,
Är det i första hand plan i "cellplast" (foam) material du önskar eller kan det gå bra med en ARF i balsa och plywood konstruktion?
Är det runt 120-130 cm spännvidd du önskar, som den E-Flite Carbon-Z Yak 54 du länka till?
Skall det helst vara en s k BNF (Bind and Fly) modell, eller kan det vara en vanlig ARF som du monterar in radio, motor osv i själv? Har du en Spektrum radio så är väl enklast helt enkelt med en BNF modell från Parkzone, E-Flite t ex.
Har du flugit mycket tidigare, m a o hur bra och erfaren är du att flyga (så det inte rekommenderas nåt du kanske inte klarar att flyga så bra)?
/BoKommentar

Kommentar