Har någon erfarenhet av Canadair 1390mm från HK. Tänkte sätta i hopp en tvåmotorig sjökärra till våren för att motivera mig själv till ytterligare en flygbåt! /Pelle
Canadair 1390mm från HK
Kollaps
X
-
Taggar: Ingen
-
Jag Har haft min röd vita HK Canadair nu i 2 år och jag är lika nöjd med den nu som jag var första flygningen :-)
Otrolig fin kärra, både bra på vatten och snö.
Man ska komma ihåg om man startar och landar på vatten så skall vattnet inte vara helt stilla, för då "Suger" vingpontonerna ner i vattnet så det blir som en vägg mot vattnet.
Jag kör med 2 st Emax 28-22 1200 kv, med 3s 1800 mAh acc och 2st 35A esc.
Detta gör att jag får en otroligt drag i flygmaskinen. rekommenderas högt.
Lycka till nu med canadairen !Kommentar
-
-
Min Canadair flyger fint. Dock så skrotade jag vingstöttorna. Jag klistrade på 4 remsor 50mm glasfibertejp under vingen o mellan motorgondolerna. Innan jag limmade ihop vingen så hade jag borrat hål i vardera vinghalvan fram till gondolerna.
Jag använde sk. televerkarborr. Sedan kretade jag ut inne i gondolerna. Med en dragtråd drog jag igenom alla kablar. Att från lite höjd göra en Sarajevoinflygning utan att den bygger fart o sedan komma glidande på nå´n meters höjd är tjusigt. Med Hk:s rekommenderade motorer låter den gott. Fartreglage Hk 18A, orangemottagare o vad servona kostar vill jag inte berätta.Däremot var flaperons ingen hit. Det blev lite ostabilt.
/mogge
Flyger hur bra som helst.Kommentar
-
-
Himla bra drag i motorerna, inga vertikalprestanda dock, men vilka Canadairer har det? Flyger väldigt stabilt.Kör med ganska små utslag på skev o höjd. Däremot max på sidan annars blir svängradien enorm. Det är en förhållandevis tunn vinge men väldigt välvd under,ger bra lyft. Har inte flugit den i särskilt blåsigt väder men kan inte tro det är några problem. Är man på sjön o det är lite krabbt så får jag inte upp den, men den är kastvänlig o ner kommer det ju som bekant.
MoggeKommentar
-
Hej,
Canadairen flyger som alla sagt väldigt bra, det är dock en del pyssel med installation av motorer och kablar i vingarna.
Om det blåser när man sjöflyger med modellen gäller det att alltid hålla nosen mot vinden, de stora wingletsen gör att modellen inte vindflöjlar på vatten. Det går alltså inte att svänga upp mot vinden, och medvindsstart på vatten fungerar inte...
Den är för övrigt fortfarande hel och flygbar :-)
KristianBKommentar
-
Kul med alla positiva svar. Restnoterad på HK i NL så det får bli en beställning så snart den kommer in! /PelleKommentar
-
Ja, det är ju inte det vanliga med dina kärror Herr K så det talar ju absolut för denna kärra...:aetsch:
Ja - det beror inte på normala pilotfel att kärrorna tar slut utan man ser när Herr K börjar bli lite mätt på en kärra för då finns det inte längre några som helst marginaler utan då utforskas det närmast omöjliga...:icon_lol:
RogerKommentar
-
Jaja, jag är väl inte direkt den som flyger slut på motorn före kärran....Ja, det är ju inte det vanliga med dina kärror Herr K så det talar ju absolut för denna kärra...:aetsch:
Ja - det beror inte på normala pilotfel att kärrorna tar slut utan man ser när Herr K börjar bli lite mätt på en kärra för då finns det inte längre några som helst marginaler utan då utforskas det närmast omöjliga...:icon_lol:
RogerKommentar
-

Kommentar