Svällda LiPo's

Kollaps
X
 
  • Tid
  • Show
Rensa alla
nya inlägg
  • Glawe
    • feb 2007
    • 2126

    #31
    Ursprungligen postat av T5
    ...Om man kortsluter en LiPo då?

    Jag lödde precis dit en Multiplexkontakt och kom åt med en tång mot stiften. Sprakade och flög gnistor och jag blev jätterädd
    Acken funkar när jag tvärtestade den i helin, men har den försämrats eller kommer den att börja brinna när jag ligger och sover?

    ....Shit pommes vad överraskad jag blev
    Gjorde något liknande härom dagen. Kastade ner accen i en låda och hade glömt sätta min krympslangbit över ena pinnen. Båda kablarna kom åt en vingelhake och det spakade till som fasen med, men inget annat hände och jag har flugit 2ggr på accen sen dess. Säkert inget att oroa sig för

    Kommentar

    • hakank
      • maj 2006
      • 1775

      #32
      Jag investerade i en DPR100, en liten bit ner på sidan:



      Mer info om denna här:



      I stort sätt samma pris som en tångamperemeter från Biltema fast mycket mer sotifikerad. Enda fördelen med tångamperemetern och denna är att man inte behöver bryta strömslingan. I mkitt fall spelar det ingen roll då jag har standariserat med samma typ av kontakter. Bara att stoppa DPR'n i mellan så att säga.

      /Håkan
      "Allting beror på allting"

      Kommentar

      • wesse
        • maj 2007
        • 5864

        #33
        svets

        Ursprungligen postat av Glawe
        Ursprungligen postat av T5
        ...Om man kortsluter en LiPo då?

        Jag lödde precis dit en Multiplexkontakt och kom åt med en tång mot stiften. Sprakade och flög gnistor och jag blev jätterädd
        Acken funkar när jag tvärtestade den i helin, men har den försämrats eller kommer den att börja brinna när jag ligger och sover?

        ....Shit pommes vad överraskad jag blev
        Gjorde något liknande härom dagen. Kastade ner accen i en låda och hade glömt sätta min krympslangbit över ena pinnen. Båda kablarna kom åt en vingelhake och det spakade till som fasen med, men inget annat hände och jag har flugit 2ggr på accen sen dess. Säkert inget att oroa sig för
        pröva o skaffa er en svets dom sprakar o gnistrar som bara den... tror posten i ånge har en sån oxå

        Kommentar

        • Glawe
          • feb 2007
          • 2126

          #34
          Posten i ånge verkar vara lite som biltema (har det mesta utom grejjer till bilar)

          Kommentar

          • McRegor
            • maj 2006
            • 7943

            #35
            Hej,
            Kortslutna ackar - ja, dom kan fungera efteråt... Det gjorde min P-Q XP 3S1800 - hela hösten ifjol. Men i våras fanns det en svag "ballong-effekt" och kapaciteten var i det närmaste noll... Och orsaken var INTE överbelastning under den normala flygningen - det måste ha varit min 0,5 sekunders kortslutning som sög musten ur den.
            Beträffande att mäta så håller jag ändå på tångamperemetern. Även jag har andra, speciella "elflygmätare" men inget slår tången p g a enkelheten och snabbheten. Ofta vill man bara se vad t ex ett proppbyte får för konsekvenser och det mäter man synnerligen enkelt med tången. Och man slipper göra adapterkablar till de olika kontakter man har..
            Men smaken är som baken - och valet är lyckligtvis fritt..
            Hälsningar
            Roger

            Kommentar

            • T5
              • jul 2006
              • 1300

              #36
              Nu har jag acken på laddning och hoppas få in första flygningen på Minititanen idag.
              Vi har ett strålande väder, djupblå himmel och helt vindstilla. En fantastisk höstdag som ska avnjutas på flygfältet.


              Ang. elflyg så kanske jag hade lite fel uppfattning, jag trodde det skulle vara simpelt, dvs. ladda och flyg, plug n' play.
              Jag har en automatladdare utan display, ingen tångamperemeter och absolut ingen aning om förbrukning etc. i min heli.
              Det blir att lära sig mer om batterier etc...men det verkar ingalunda vara så fire and forget som jag trodde...

              Iaf, nu ska jag se om strömmen som (förhoppningsvis) har laddats i acken kan komma ut genom motorn i helin

              Kommentar

              • T5
                • jul 2006
                • 1300

                #37
                Liten dagsrapport.
                Det blev lite av ett antiklimax idag då hela dan var dedikerad till heliflygning.
                Kom ut till fältet och där var det hotfulla moln och tilltagande vind (var tog mitt fina höstväder vägen???).
                Flög en tank med 600N helin och tog fram MiniTitanen.

                Min testpilot Jani infann sig och gjorde en 1sekundsflygning. Jag hade reverserat gyrot och MT'n gjorde en sorglig 'flipp & rull' innan den la sig ned och dog.
                Regnet började ösa ned och åskan mullrade så jag körde till RCshoppen och köpte delar. Satt inne i deras kök (VIP ) och lagade helin och fick lite fina tips och råd av hobbyshoppersonalen som också flyger MT.
                De gjorde även en testflygning inne i butiken och fipplade lite med trackingen.

                På väg hem från shoppen med helin lagad svängde jag förbi fältet igen, men det var blåsigt och trist väder. Kände inte för att riskera helin så jag åkte hem.
                Nu på kvällen har vädret lugnat ned sig och jag gick ut och hovrade en ack. Allt funkar bra och den är förvånansvärt stabil, hovrar hands-off i ett par sekunder och känns allmänt pålitlig.
                Nu sitter LiPo'n på laddning och jag hoppas få in en flygning innan mörkret

                Känns smidigt med den här lilla helin och då jag skaffat några till ackar lär den bli mycket populär då man bara kan gå utanför dörren och flyga lite utan att åka till klubbfältet.


                På inköpslistan står en riktig laddare och en handfull 3s LiPo ackar.


                Horray!

                Kommentar

                • sundqvistjohan
                  • jul 2006
                  • 1289

                  #38
                  Det är riktiga tag det, att kvadda en helikopter och flyga på nytt samma dag :-D

                  Lycka till med elflygandet, själv har jag mer eller mindre lagt av - mina små elmodeller står och samlar damm. Turmoilen tar jag väl till heders igen när höststormarna kommer och jag får flygabstinens. Just nu är det nog fältet och Yaken som gäller :-)

                  Har 6 st 3-cellsbatterier liggandes till ingen nytta, men de är nog för små för din helikopter. (1 st 1250 mAh, 2 st 840 mAh och 3 ännu mindre 350 och 400 mAh för Turmoilen).

                  Kommentar

                  • T5
                    • jul 2006
                    • 1300

                    #39
                    Det är riktiga tag det, att kvadda en helikopter och flyga på nytt samma dag
                    Yep, det blev en liten kalldush att byta: Stjärtbommen, vert.fenan, länkar i rotorhuvudet, bladhållare, "feathering shaft etc... efter typ 1 sekund i luften och ett höjdrekord på 40cm
                    Trots att jag köpte MT'n beggad och inte har byggt den själv var det lätt att laga.
                    Den har förvånansvärt få delar och enkel uppbyggnad...

                    Kommentar

                    • T5
                      • jul 2006
                      • 1300

                      #40
                      Oh yes,,, laddning två körd och det går som tåget.
                      Den här helin kommer att få jobba en hel del, det känns Skitkul och enkelt att bara ta radio och heli och flyga 10min när som helst.



                      Kommentar

                      • T5
                        • jul 2006
                        • 1300

                        #41
                        QATHOME: Jag beställde två såna som du tipsade om LiPo från UH.
                        kostade 89.90$ inkl expressfrakt...

                        Kommentar

                        Arbetssätt...