Setup setup

Kollaps
X
 
  • Tid
  • Show
Rensa alla
nya inlägg
  • Flowtu
    • nov 2007
    • 134

    #1

    Setup setup

    Tja jag ska sätta upp min setup

    Har fått min order från UH med allting till 2 plan förutom mottagare(Corona 4ch med ny programvara) som typ kommer imorn.

    1.Kan jag paja nåt om jag kopplar batteri,esc motor fel?

    2.Timing? Vilken ska jag ha?
    Motor:Hextronik 24g 1300kv 3lipo
    Motor2:2850kv 23g 3lipo

    3.Sladarna från esc till motor, spelar det roll vilken som som sitter var?
    Ena motorn finns det matchande färger men inte på den andra.

    4. Hur får jag bästa prestanda, kan jag fixa så att det blir bättre via fartreglage?Broms?Soft start?mm

    /Matte :headwal:
  • sundqvistjohan
    • jul 2006
    • 1289

    #2
    Re: Setup setup

    Jag är ingen elflygexpert, men jag kan försöka svara på två av frågorna

    1.Kan jag paja nåt om jag kopplar batteri,esc motor fel?
    Ja, om du kopplar batteriet till fartreglaget med + och - omkastat så pajar reglaget. Lika så om du kopplar in reglaget med omvänd polaritet till mottagaren så kan mottagaren gå sönder.
    Står det inte på mottagaren vad som är +, - och signal så är väl i regel minus "utåt" dvs. den svarta sladden längst ut på mottagaren.

    3.Sladdarna från esc till motor, spelar det roll vilken som som sitter var?
    Ena motorn finns det matchande färger men inte på den andra.

    Nej det spelar ingen roll på en borstlös motor med tre kablar. Går motorn åt fel håll byter du bara två av sladdarna så börjar den snurra åt rätt håll. Många fartreglage kan man också programmera med sändaren så motorn byter rotationsriktning
    Medlem i Suomen ilmailuliitto (SIL) = Finlands flygförbund (FFF) = Finnish Aeronautical Association (FAA)
    Min hemsida http://johansundqvist4.googlepages.com/home

    Kommentar

    • Sigun
      • aug 2007
      • 3942

      #3
      24 grammaren behöver du inte ändra något på, går perfekt som de är. Fast de är ju inte motorn man ändrar på de är fartreglaget så de är bättre du skriver ut vad för fartreglage du har.

      Inkoppling görs enligt följande bilder från MFT



      /Martin

      Kommentar

      • Flowtu
        • nov 2007
        • 134

        #4
        fartreglage1:http://www.hobbycity.com/hobbycity/s...idProduct=2168

        2:http://www.hobbycity.com/hobbycity/s...?idProduct=659

        Mellan batteri och esc så har jag löt dit min kontakt med den svarta på reglaget till den svarta på kontakten kommer det att bli rätt om batteriet har andra delen av kontakten orginalmonterad?
        Kontakt:

        Kommentar

        • Sigun
          • aug 2007
          • 3942

          #5
          Kolla MFT länken igen så ger sig allt. hur du sätter sladdarna till motorn spelar inte så stor roll, skulle motorn snurra på fel håll är de bara att skifta två sladdar med varandra.

          /Martin

          Kommentar

          Arbetssätt...