vilken kärra för nybörjare

Kollaps
X
 
  • Tid
  • Show
Rensa alla
nya inlägg
  • StarvinMarvin
    • maj 2011
    • 315

    #16
    För att bryta trenden så tycker jag att du ska ta det plan du känner för att lära dig med. Själv började jag med helikopter hemma i garaget helt utan simulator.. Jag började testa hovring o sen avancerade jag med att försöka svänga lite också :P på den vägen är det. Men tillbaka till ämnet så flög jag mitt första plan en Protech extra 330L som absolut första kärra. Och i min mening så är dom naturligtvis lite vingligare än en trainer men samtidigt om du håller på dra i backen så har man helt andra roderutslag till sin hjälp och dessutom har man betydligt mer motorkraft. Men som andra säger så är simulator the shit så du får ordning på höger o vänster innan du går ut i verkligheten. Sen att köpa ett frigolitplan oavsätt modell kan jag rekomendera för det kan du oftast laga med lite epoxylim. Till skillnad från en calmato i balsa... Min extra 330 drog jag in i grannens husvägg efter tappad kontakt och jag "sopade" ihop resterna sen satt jag en kväll med limtuben o dagen efter flög den med endast ny propp som inköp.
    Så kort o gott alla sätt e bra utom dom dåliga

    Kommentar

    • Bonanza
      • sep 2010
      • 191

      #17
      Jag tycker du ska köpa en Parkzone T-28 Trojan.
      Det är en rolig kärra som är lättflugen, hållbar och lättreparerad.
      Det är ett plan som du alltid kommer att vilja ha kvar. Oavsett hur många fler modeller som du köper.


      Du kan även köpa samtliga delar som reservdelar. Det är en oerhört stor fördel.

      Nästan alla av mina flygkompisar har en Trojan. Det har smittat av sig och fler i klubben kommer släpandes med en

      Kommentar

      • jaka
        • maj 2007
        • 1483

        #18
        Hej!
        Som du märkt har du fått en hel del olika förslag... Enligt mitt sätt att se, som varit medlem i en modellflygjklubb i 36 år och som hjälpt många nybörjare att lära sig grunderna iR/C flyg, flera bra och också några mindre bra.

        För det första bör du gå med i en klubb där du kan få hjälp med flygningen, allt blir mycket roligare på det viset och du lär dig snabbare.'

        Sen om man ska välja el eller metanolkärra spelar ingen roll. Personligen gillar jag glödstiftare bättre då de "låter lite grand" och man slipper köpa dyra LiPo batterier och hålla på och ladda.
        Med en metanolmotor är det bara att tanka så är man uppe igen!
        Du är välkommen ut till oss i Väsby Modellflygare (Större och bättre fält än Vallentuna) om du vill ha flyghjälp och tips om vad du ska skaffa för grejer.

        Hälsningar!
        Jan Karlsson
        Tel: 0736-973107

        Kommentar

        • addde
          • apr 2011
          • 151

          #19
          Köp min calmato 40 trainer med radio motor och allt som behövs för att flyga då kan få köpa den för 2200 kr prutat och klart.

          Kommentar

          • addde
            • apr 2011
            • 151

            #20
            Ps skicka pm om du är intresserad

            Kommentar

            Arbetssätt...