Hur man unviker ett oljigt flygplan och en ful motor.
Kollaps
X
-
Man får ingen bra träning med 2 X 6 minuter, eller 3 X 6 minuter, man måste träna hårt med 10 x 10 minuter. -
Vi flygare är uppdelade i flera läger, inte går det att övertala nån annan att byta! ;-)
Bara ni flyger.Lämna en kommentar:
-
Jag flyger både och. Om man vill flyga länge med el så räcker det med en tvåkanals laddare, fyra accar och 2C laddning så kan man flyga nästan konstant med el. Men som det sagts tidigare i tråden är det lite enklare med metanol.
@BJS nån speciell färg för utsatta delar i metanolflyget? För länge sedan hörde jag utspätt vitlim, men jag tyckte inte det blev bra så jag kör lacknafta utomhusfärg i motorrum och kring tanken.Lämna en kommentar:
-
Vem orkar stå och flyga oavbrutet under en hel dag ? Inte jag i alla fall. Och suger man inte ur allt ur acken så kan man ju ladda upp den på kanske 15 minuter så nog kan man utan större problem få den flygtid man önskar även som elflygare.
Men den sociala samvaron är ju minst lika viktig när man träffas på fältet.
Men var och en väljer det som passar en själv bäst men jag har nog inte flugit annat än eldrivet sen typ sekelskiftet.
RogerLämna en kommentar:
-
-
Flyga länge... Min Parrot Disco kan flyga 45 minuter på en laddning...Lämna en kommentar:
-
Det är inget fel på elektriska motorer, men om man vill flyga länge, eller många gånger på en dag, så är de värdelösa.Lämna en kommentar:
-
Helt fel. Mr Muscle är ett varumärke. De har (har haft) många olika produkter, bland annat fönsterputs:
https://www.jula.se/catalog/hem-och-...y-glas-003964/
// Fredrik WLämna en kommentar:
-
Mr.Muscle är ugnsrengöring och extremt ohälsosamt för huden. Upplösande och frätande. Med handskar och ögonskydd, kan det dock användas för att rengöra en smutsig ugn.Lämna en kommentar:
-
Min favorit - när jag flög metanol - var Mr Muscle fönsterpusts. Det var totalt överlägset att rengöra flygplanet med. Ingenting löste syntetoljan (Aerosave) lika bra som det.
Numera så flyger jag bara el, och vill jag flyga mycket så tar jag med mig två eller tre ackar, och laddare efter det. Och modellerna är lika snygga efter fem år som de var när de var nya. Älskar borstlöst!
// Fredrik WLämna en kommentar:
-
Fördelen med bränsledrivna modellflygplan, är att man kan intensivträna en hel dag och öva start och landning många gånger, bara genom att tanka, och kanske ladda upp mottagarbatteriet och sändare en gång under dagen. Ta en pause och grilla en korv, fortsätta att träna.
Femtio eller fler landningar och starter under en dag.
Detta ger fin träning och skicklighet, så att man i bästa fall kan landa på en 3 X 100 meter asfaltsbana.
När man blivit litet mer avancerad, kan man kombinera start- och landningsövningarna med mer avancarad flygning, såsom kubansk åtta, lomcevac, spin och flat-spin.
Man får landa och tanka, kontrollera spänningsnivån ibland.Senast redigerad av BJS; 2024-01-09, 18:49.Lämna en kommentar:
-
Bättre lite skit i höjdrodret än ett rent el-vete.
Fast jag har bara elmodeller sedan länge.Lämna en kommentar:
Lämna en kommentar: