Första grejerna

Kollaps
X
 
  • Tid
  • Show
Rensa alla
nya inlägg
  • dvogonen
    • jul 2012
    • 491

    #31
    Ursprungligen postat av sopwitharna
    Som nybörjare och en bra bit därefter kommer man långt med en enkel 4-5 kanalsradio, jag förstår inte riktigt denna hypen med att rekommendera diverse dyra tekniska underverk som dessutom helst skall ha en tung känsla i handen, det finns ju inget i en radio som gör att man lyfter/flyger/landar bättre bara för att prislappen skenar, inte ens för en nybörjare.
    4-5 kanals radioapparater har inget existensberättigande alls idag. De billiga 6-kanalarna kostar bara marginellt mer. I och med att 4-5 kanalarna saknar de allra mest basala prylarna som minne för mer än en modell, expo och stöd för separata skevroder-servon är de nästan omöjliga att sälja begagnade. En sex-kanalare är enklare att använda, kan säljas om man tröttnar och funkar även för den andra och tredje modellen.
    Att köpa en mer avancerad radio än så som nybörjare är dock helt utan poäng.

    Kommentar

    • bem

      • apr 2009
      • 1643

      #32
      Ursprungligen postat av dvogonen

      Att köpa en mer avancerad radio än så som nybörjare är dock helt utan poäng.
      Om man är hysat säker på att radioflyg är nåt man vill fortsätta med, och pengar finns, kan man ju köpa en aningens mer avancerad radio redan från början, tycker jag nog.
      Men är man tveksam så köp en 6 kanalare och använd så länge du inte märker att du behöver fler kanaler eller fler finesser i radion. Och som sagt telemetri - kul att ha och veta att det finns men inget som behövs till att börja med när du skall lära dig flyga.

      /Bo

      Kommentar

      • Medeashusse
        • maj 2013
        • 959

        #33
        Nå i varjefall, man kan köpa begagnade grejer och då är det mesta försvarbart. Man kan dessutom vända tillbaka pengarna om man inte vill fortsätta...
        Bara för att jag inte förstår det teoretiska resonemanget, innebär det inte att jag kan hantera det praktiska momentet.

        Kommentar

        • McRegor
          • maj 2006
          • 7942

          #34
          Detta är ju som mycket annat personliga val men i fallet Spektrum så får man en radio som funktionsmässigt är mycket bättre om man går upp från DX6i till den relativt nya DX7S. Är man nybörjare är det inte lätt att bedöma värdet av många de möjligheter som tillkommer på en lite dyrare radio utan man får nog lita till råden från de med erfarenhet.
          Jag rekommenderar absolut en DX7S framför en DX6i även om den sistnämnda givetvis fungerar. En sak som man som elflygare uppskattar är att kunana starta en timer via trottelspaken - därmed har man en mycket exaktare metod för att bedöma hur mycket man dragit ur drivacken än när man får starta timern via en switch som är fallet med DX6i om jag inte är helt felunderrättad. I DX7S har man tydligen implementerat den funktionen - liksom telemetri vilket är ett annat sätt och då får man ju verkligen info om ackens tillstånd. Sen har man flera modellminnen (+ SD-kort) och programvaran kan uppdateras så det är helt klart en bättre radio att växa i. Slutligen slipper man batterihållaren som sitter i DX6i och som jag personligen har sett att den kan börja glappa och det är absolut inte bra.
          Sen kan det mycket väl komma kanonerbjudanden på DX8 i o m den nya DX9-modellen så håll koll även på detta.
          Roger
          PS: Som Medeashusse säger så kan man givetvis köpa begagnat och då kan valet styras av andra parametrar.

          Kommentar

          • Mr J
            • maj 2006
            • 4130

            #35
            Ursprungligen postat av Medeashusse
            Efter drygt fyra månader med rc-flyg, så vadar jag runt i prylar, manicker och mojänger hemma... Till min fru har jag hela tiden sagt att jag verkligen behöver ALLT!

            Förra veckan tittade hon misstänksamt på prylarna och frågade lite passivt-aggressivt, hörru vad har allt det här kosta EGENTLIGEN om du förutom planen räknar in alla andra prylar också?

            Mycket snabbt fick hundarna en chans till en långpromenad, innan jag hunnit svara ordentligt..
            Till Vladivostok ToR?:sarcastic:
            /\/\vh // /\/\r J.

            Kommentar

            • Medeashusse
              • maj 2013
              • 959

              #36
              Vem har sagt att promenaden är slut än! :p

              Appropå prylar, mojänger och manicker. Jag tror att uppskattningsvis ca 70-80% av prylarna jag köpt är begagnade och till halva nypriset eller ändå mindre, men det har blivit en del kr ändå.... Typ, liksom, alltså...
              Senast redigerad av Medeashusse; 2013-09-18, 14:33.
              Bara för att jag inte förstår det teoretiska resonemanget, innebär det inte att jag kan hantera det praktiska momentet.

              Kommentar

              • pgrts

                • jun 2006
                • 2015

                #37
                Ursprungligen postat av McRegor
                Detta är ju som mycket annat personliga val men i fallet Spektrum så får man en radio som funktionsmässigt är mycket bättre om man går upp från DX6i till den relativt nya DX7S. ...i o m den nya DX9-modellen så håll koll även på detta....
                Jag röstar på DX9 - efter att ha hört en TARANIS tillkopplad med en varm kvinnoröst "you have turned me on" så ligger den senaste generationens "pratande"apparater väldigt högt på önskelistan ;-)
                ___________________
                patrik@pgdata.se

                Kommentar

                • Fluf
                  • jul 2012
                  • 1580

                  #38
                  Ursprungligen postat av pgrts
                  Jag röstar på DX9 - efter att ha hört en TARANIS tillkopplad med en varm kvinnoröst "you have turned me on" så ligger den senaste generationens "pratande"apparater väldigt högt på önskelistan ;-)
                  Har en Taranis på posten som väntar, planen är att ha ljudet från en Lightsabre när man kör igång den och sedan har min fästmö lovat att spela in fraser så jag kan bygga ett nytt ljudbibliotek till den
                  Flygplan - 1,8m EPP-FPV, 50mm EDF Katana, 1m EPP MX2 3D, DIY vingar, FunJet, Super Stearman 90cm, F16 64mm EDF
                  Heli - T-Rex 600N, Gaui X4+Agusta A109, T-Rex 450+Bell 206, KDS 450Q FPV
                  Multirotor - HK FPV 250, 3D printad 250, DIY hexa ~500 storlek
                  Radio - Taranis + DSM2 modul, FatShark 5.8GHz
                  Heter Olof på riktigt men använder samma forumnamn som jag har på många andra forum.

                  Kommentar

                  • Earl Grey
                    • sep 2013
                    • 16

                    #39
                    Ursprungligen postat av bem
                    Det gäller bara att välja rätt prylar för ändamålet.
                    När man har hållt på ett tag uppskattar man (delvis) det stora utbudet av radio och tillbehör osv. Men när man börjar kan det nog verka lite förvirrande vad man egentligen skall välja, t ex vilken radio.
                    Nu vet jag inte hur gammal du är men är du ung och är uppväxt med datorer och mobiltelefoner tror jag inte en moderna "computer" radio med en massa menyer med olika inställningar är några egentliga problem.
                    Inte för att du behöver telemetri egentligen när du börjar flyga men det är nåt som kommer mer och mer nu i radioanläggningar. Med telemetri kan data skickas ner från planet till sändaren och visas på display men framförallt ljuda med pip/röst olika meddelanden/varningar t ex batterispänning, kapacitet på LiPo batteri (om man kör eldrivet), temperatur, hastighet, motorvarvtal, höjdmätare, stigmätare, G-kraft osv (vissa kan vara inbyggda i mottagaren vissa kräver externa sensorer i planet).
                    De billiga enklare radioanläggningarna har i regel inte telemetri.
                    Alltså: telemetri inget du behöver nu men om du fortsätter med radioflyg kommer du säkert att gilla det och det gör flygningen säkrare också.
                    Har då råd så kanske en Spektrum DX7S, DX8 eller rent av en DX9 kan vara lämplig förstaradio. I och med att nya DX9 kommit nu kan nog DX8 rabbateras ut - kolla upp det.
                    Dessa tre Spektrum radio borde funka bra, finns många s k BNF (Bind and fly) modeller från Parkzone och E-flite bl a som gör en Spektrum radio bra ur den synpunkten också - bara binda mottagaren till sändaren i ett BNF plan(eller helikopter) så är man i stort sett klar att ta flygetyget i bruk.



                    Med t ex de Spektrum radio jag nämde får du telemetri och en radio att växa i för framtiden. Men en Spektrum DX6i som nämts tidigare funkar förstås också som en förstaradio men den har ingen telemetri inbyggt och du kommer nog växa ur den om ett tag om du börjar flyga mer avancerade modeller sen.

                    /Bo
                    Som 20-åring räknas man väl som osnuten pojkspoling i dessa kretsar? Telemetri låter ju väldigt roligt, med risken att jag stirrar mer på displayen än planet. Det skulle ju sitta fint med någon av de du nämner, men jag kan inte med gott samvete köpa en sändare för runt tre tusen, för att sedan komplettera med plan och ackar. Om du vet var man kan hitta grejer begagnat är jag idel öra. Vet dock inte vad man ska hålla koll på för att inte blir lurad.
                    Ursprungligen postat av simonarvestrand
                    Jag flög mitt första år med en dx6a funkade hur bra som helst till allt med 6kanaler och nedåt.
                    så varför bytte jag då ? egentligen bara för att jag tycker om att köpa prylar med massa onödiga funktioner.
                    för normalt flyg ser jag ingen nytta med telemetri. började använda det men det flög ur rätt fort.

                    med segel och fpvflygande kan det vara bra men i fpvvärlden finns så otroligt mycket externa prylar att använda
                    så i radion behövs det ändå inte.

                    En begagnad dx6a kostar som en lyxig middag och man klarar sig långt med den
                    Kul att höra röster från båda läger. FPV lockar ju smått långt i framtiden, men det är ett bra tag tills jag eventuellt är där. Beroende på hur lyxig denna middag är borde en begagnad DX7S eller 8 vara inom budget också. Jag är ju något av en tekniknörd, så jag tar gärna det bästa jag har råd med/känner mig bekväm med att betala.

                    Ursprungligen postat av sopwitharna
                    Som nybörjare och en bra bit därefter kommer man långt med en enkel 4-5 kanalsradio, jag förstår inte riktigt denna hypen med att rekommendera diverse dyra tekniska underverk som dessutom helst skall ha en tung känsla i handen, det finns ju inget i en radio som gör att man lyfter/flyger/landar bättre bara för att prislappen skenar, inte ens för en nybörjare.
                    Telemetri är väl häftigt och bra vid vissa tillfällen, men det går ofta lika bra med nedräkningstimern som ofta finns på även de billigaste radio.
                    För att undvika eventuella sprudlande känslor så är ovan min personliga åsikt, andra får ha sin.
                    Själv har jag en Spectrum DX6i, funkar alltid, drar lite batterier och den väger ingenting, perfekt.
                    Mitt tips är att välja en instegsradio av känt märke och hellre lägga pengarna på planet och batterier för träningen.
                    Som sagt, kul att höra åsikter från båda hållen. Har dem i bakhuvudet när jag till slut bestämmer mig.

                    Ursprungligen postat av McRegor
                    Detta är ju som mycket annat personliga val men i fallet Spektrum så får man en radio som funktionsmässigt är mycket bättre om man går upp från DX6i till den relativt nya DX7S. Är man nybörjare är det inte lätt att bedöma värdet av många de möjligheter som tillkommer på en lite dyrare radio utan man får nog lita till råden från de med erfarenhet.
                    Jag rekommenderar absolut en DX7S framför en DX6i även om den sistnämnda givetvis fungerar. En sak som man som elflygare uppskattar är att kunana starta en timer via trottelspaken - därmed har man en mycket exaktare metod för att bedöma hur mycket man dragit ur drivacken än när man får starta timern via en switch som är fallet med DX6i om jag inte är helt felunderrättad. I DX7S har man tydligen implementerat den funktionen - liksom telemetri vilket är ett annat sätt och då får man ju verkligen info om ackens tillstånd. Sen har man flera modellminnen (+ SD-kort) och programvaran kan uppdateras så det är helt klart en bättre radio att växa i. Slutligen slipper man batterihållaren som sitter i DX6i och som jag personligen har sett att den kan börja glappa och det är absolut inte bra.
                    Sen kan det mycket väl komma kanonerbjudanden på DX8 i o m den nya DX9-modellen så håll koll även på detta.
                    Roger
                    PS: Som Medeashusse säger så kan man givetvis köpa begagnat och då kan valet styras av andra parametrar.
                    Jag tar gärna en DX7S eller DX8 om jag hittar någon till ett -för mig- bra pris. Begagnat går finfint, då jag inte vill ge närmre tre tusen för en första radio om jag inte skulle vilja fortsätta.

                    Ursprungligen postat av pgrts
                    Jag röstar på DX9 - efter att ha hört en TARANIS tillkopplad med en varm kvinnoröst "you have turned me on" så ligger den senaste generationens "pratande"apparater väldigt högt på önskelistan ;-)
                    :icon_lol:

                    Kommentar

                    • Medeashusse
                      • maj 2013
                      • 959

                      #40
                      Hitta begagnade grejer är inte så svårt!
                      Naturligtvis så har du prylmarknaden här i det här forumet, men annars så gäller det gamla vanliga dvs Blocket, Tradera etc.

                      Glöm inte att tex gå in på Heli Sweden och kolla runt, för de använder samma sändare, mottagare mm mm som vi gör. Jag hittade helt otippat ett stort nytt bensinflygplan, för ett tag sedan, på rsb.se (RadioStyrda Bilar) till ett mycket fördelaktigt pris.

                      Om du inte hittar det du söker, så lägg ut en köpesannons på prylmarknaden här och vips är det någon som kommer på att de har något som samlar damm i en hylla.
                      Jag har nästan tagit det som vana att göra så innan jag beställer nytt. Mycket beroende på att jag fortfarande är ganska bra på att krascha o det känns onödigt att se sprillans nya saker bli flis.

                      Dessutom kan du kolla och jämföra priser i utländska butiker på nätet.
                      Vi har faktiskt en tråd här på nybörjarforumet som avhandlar en hel del av dom.
                      Utländska hobbybutiker

                      Tänk på att om du beställer utanför EU kan du åka på tullavgift och moms, men om jag inte minns fel så stod det lite om det i tråden.

                      Om du undrar om det är ett hyfsat köp, fråga någon här på forumet.
                      Vad gäller lurendrejerier är det en risk man alltid tar om man handlar på nätet... Tyvärr..
                      Senast redigerad av Medeashusse; 2013-09-18, 15:47.
                      Bara för att jag inte förstår det teoretiska resonemanget, innebär det inte att jag kan hantera det praktiska momentet.

                      Kommentar

                      • Michael
                        • maj 2006
                        • 1742

                        #41
                        Personligen skulle jag som nybörjare vara mycket försiktig med att köpa begagnade prylar om det inte är från personer jag känner väl. Radiostyrningen är i någon mening den viktigaste prylen du skaffar. Vid ett begagnatköp har du ingen aning om hur radion använts, har den kanske slitit hårt under många timmars 3D-flygning i simulator, har mottagaren varit utsatt för en rejäl krasch eller suttit monterad i en vibrationsrik miljö? Sådant är svårt och veta och kan ha stor inverkan på den framtida driftsäkerheten.

                        Mitt råd är därför att om möjligt köpa en ny radio med möjlighet till support/service i Sverige. Det finns många bra att välja på till en ganska rimlig kostnad. Vill du köra dubbelkommando ska du kolla vad en eventuell flyglärare har för fabrikat och välja en kompatibel sändare. I annat fall är det fritt val. Bland de mest prisvärda sändarna för närvarande är 6-kanalaren Graupner/SJ MX-12 som har alla funktioner man kan önska sig som nybörjare och dessutom telemetrifunktion med ljudutgång för talsyntes till "hörsnäcka". Ovärderligt för att exv. hålla koll på drivackarnas status eller mottagarackens spänning.

                        Kommentar

                        • jocke1963
                          • dec 2007
                          • 2709

                          #42
                          Såg på nån svensk webshop nyligen, men minns nu tyvärr inte vilken, att de sålde Spektrum DX6i för 1195:-, utan mottagare.
                          Jag körde med min DX6i (köpt beg härinne) i flera år innan jag tyckte det var dags att köpa nåt med mer kanaler och framförallt fler modellminnen och köpte då en DX8. Den hittade jag beg härinne på Säljes, a´ 2600:-
                          Vi modellflygare har ju en viss vana att köpa på oss fler och fler plan av alla de slag, då behöver man många modellminnen i radion..

                          Piratmottagare till Spektrum finns det som nämnts gott om.
                          Jag har beställt dessa flera ggr och de funkar bra till mina parkflyers:

                          Sist beställde jag 10 st, med 4$ st + frakt bidde det typ 40:- styck.

                          Min första "riktiga" radio var en Futaba 6EX 2.4Ghz, (köpt beg på Tradera) men den tyckte jag var lite krångligare än DX6i:n att programmera, plus att Futaban hade färre modellminnen, 6 mot DX6i:s 10 minnen, Futaban har dessutom ingen timer, vilket är bra för elflygare.

                          Vill oxå minnas att jag såg en DX6i annonseras ut härinne för 600:-, så det går ju att göra fynd..


                          Edit, den som söker skall finna...

                          Hittade den ännu billigare här:
                          Senast redigerad av jocke1963; 2013-09-18, 21:34.
                          ”Vir prudens non contra ventum mingit”

                          Kommentar

                          • Earl Grey
                            • sep 2013
                            • 16

                            #43
                            Tackar tackar! Även hittat en DX7S med mottagare för tvåtusenlappen, så jag får ta en rejäl funderare. Hur är det för övrigt med laddare och ackar? Något särskilt att tänka på/undvika? Många frågor, jag vet. Hoppar det inte blir för många.

                            Kommentar

                            • pgrts

                              • jun 2006
                              • 2015

                              #44
                              Jag har plan som ryms i bilen så jag har klarat mig alla år med minsta typen av laddare på 50-80W.
                              När jag köpte en lite dyrare för knappt 500:- så blev det vansinnigt mycket enklare för då kan man ladda hemma direkt från 230-uttaget eller från bilens 12V när man är på fältet.
                              Typ http://aircpro.com/airc/homepage.nsf...&CartID=13966- De kan ha lite olika utseende men är nog i princip samma med lika menyer och knappar alla i samma prisklass. Adaptrar för att batteriet ska passa till laddaren är förstås viktigt. Det får man ofta själv fixa för det följer sällan med mer än kanske ett par olika.
                              Ackar beror ju förstås på vad man har för plan. Från 2-cell 250 mAh upp till 4 cell 3000 mAh har jag. Det viktiga är i princip att inte köpa med för lite C-tal för då kan det vara väldigt segt när det börjar bli kallt ute.
                              Jag kör hellre med 2 mindre batterier och går ner för att byta batteri efter mellan 5 och 10 minuter i stället för att ha ett tyngre som kanske klarar 20 minuter. Flygningen blir oftast mycket roligare med ett lätt plan än med ett tungt.
                              En annan sak är att flyga relativt ofta för batterierna mår sällan bra av att lagras utan användning. Min erfarenhet är att de batterier jag använder mest är de som håller längst....
                              ___________________
                              patrik@pgdata.se

                              Kommentar

                              • McRegor
                                • maj 2006
                                • 7942

                                #45
                                Jag har mer och mer gått in för att köpa kärror som passar de ackstorlekar som jag standardiserat på - och det är inte många numera. För utomhusflyg så är ju t ex 3S2200 en standardstorlek som passar till många kärror om man liksom Patrik och jag inte har behovet att visa upp oss med stora kärror utan istället sådana som lätt ryms i bilen - helst helt ihopmonterade. Man blir lite latare på gamla dagar nämligen...
                                Laddare finns det många men jag har under många år kört med iCharger och i mitt fall med modell 106B Plus. Har fungerat utmärkt och är redan som standard väl kalibrerad. Måste matas med 12--18 V likström men på fältet är ju inte detta nåt problem och hemma har jag en enkel, 12 V nätadapter som "bara" levererar ca: 60--70 W för jag behöver aldrig högre laddeffekt de gånger jag laddar hemma - och med de relativt små kärror jag flyger.
                                Oftast laddar jag med 2C och med en 3S2200-ack innebär det en laddeffekt runt 55 W. Så min iCharger 106B Plus har stor marginal - vill minnas att max laddeffekt är 250 W. M a o är det inga problem att ladda även t ex 4S3000 med 2C eller ännu högre ström - om man har en strömkälla som klarar detta vilket kan vara ett bilbatteri.
                                Roger

                                Kommentar

                                Arbetssätt...