Dumma plan...

Kollaps
X
 
  • Tid
  • Show
Rensa alla
nya inlägg
  • Mamel
    • jun 2015
    • 11

    #1

    Dumma plan...

    Nu är min FMS Cessna 182 ihopsatt. Kontaktstiftet mellan batteri och receiver var extremt tajt och det bar sig inte bättre än att jag slet av en sladd. Nå, den kan jag väl löda fast igen, men värre är att motorn inte startar. Eller den gjorde det en gång, men sen har den lagt av. Den ger ifrån sig vissa pipsignaler när man slår på strömmen, men signalerna motsvarar inte dem som finns i felsökningsmanualen. Dumma plan. Får gå tillbaka till Hobbex med det.

    Men ser man det positivt innebär det att jag kan öva på simulatorn hela sommaren i stället och minimera risken för krasch vid premiärturen.

    Apropå premiärtur, funkar det verkligen att starta och landa på gräs med sådana pyttehjul? Känns som man behöver en välklippt golfbana för att inte slå runt. Hur gör ni andra som flyger med små modeller?
  • FinnbyFraggel
    • aug 2013
    • 857

    #2
    En gissning är att fartreglaget kommer in i setup läge eller att du har trottel spaken för högt när du sätter i batteriet.
    Trottel spaken ska vara längst ner och sändaren ska startas innan man sätter i batteriet i flygplanet.
    Var bor du?
    Har du någon klubb i närheten som du kan kontakta och få lite hjälp från?
    / Jonas

    Kommentar

    • senmathal
      • sep 2008
      • 1811

      #3
      Har du gjort rätt med motorn så den inte har fastnat i kalibreringsläge. För att få det rätt brukar man sätta gasen på max på sändaren och sätta i kontakten i modellen. Efter en serie pipanden sätter du sedan spaken i tomgång och väntar på ytterligare lite pip och sedan en lite annorlunda slutton. Nu ska motorn gå att starta och vara rätt kalibrerad mellan tomgång och fullgas.

      När det gäller små modeller och gräsfält brukar det inte vara någon höjdare såvitt det inte är en Golfgreen. Nu vet vi ju inte vilken modell du har och hur liten den är. Kanske kan du länka till Hobbex.

      Sedan det tråkiga som vi alltid envist brukar påpekas. Har du inte flyget förut och inte testat i simulator kommer du till 99,8% säkerhet att krascha vid första försöket. Har du tränat i simulatorn kanske siffran går att sänka till 95% Det är en helt annan sak med en riktig modell än i simulatorn. Men nu kanske det är en sådan där modell som tål att krascha. Annars är dubbelkomando i en klubb alltid det bästa sättet att få en känsla för hur det är att flyga. Däremot kommer du säkert mycket snabbare över tröskeln med lite simulatorträning. Men krascha gör de flesta särskilt i början. Det här till. Bara att bita ihop, förlåt limma ihop, och fortsätta.

      /Mats

      Kommentar

      • INK
        • okt 2014
        • 86

        #4
        Om det är detta plan så kan du inte starta landa från gräs. har själv haft ett.
        Utvalt sortiment med prisvärda produkter inom radiostyrt och drönare, alltid garanterat snabb leverans!

        Kommentar

        • McRegor
          • maj 2006
          • 7943

          #5
          På ett välklippt RC-fält så går det säkert att markstarta - i alla fall om piloten kan flyga. Sen kan ett tips i så fall vara att ta bort hjulkåporna för dom är som en broms - och kanske byta till lite större hjul om det går att göra.
          Roger

          Kommentar

          • freddan_6
            • aug 2006
            • 2655

            #6
            Ursprungligen postat av Mamel
            Nu är min FMS Cessna 182 ihopsatt. Kontaktstiftet mellan batteri och receiver var extremt tajt och det bar sig inte bättre än att jag slet av en sladd. Nå, den kan jag väl löda fast igen, men värre är att motorn inte startar. Eller den gjorde det en gång, men sen har den lagt av. Den ger ifrån sig vissa pipsignaler när man slår på strömmen, men signalerna motsvarar inte dem som finns i felsökningsmanualen
            Kan du fotografera vad du lött och hur det sitter ihop så kanske du får bättre hjälp. Fartreglaget kan vara ett annat än vad som står i manualen, med en bild kanske någon kan identifiera det. Går motorn lätt eller kärvar den? Om den kärvar får man byta motorn. Har du fått i sladden från fartreglaget i rätt kanal i mottagaren? Är batteriet nyladdat eller är det batterivarning som piper? Hur piper det? Kan du kanske filma och lägga upp?

            Kommentar

            • Mamel
              • jun 2015
              • 11

              #7
              Tack för goda råd och glada tillrop.

              Jag har gasen avslagen när jag slår på strömmen och den hamnar inte i kalibreringsläge (det gör den däremot om man har gasreglaget på fullt.)

              Har inte lött fast stiftet än utan håller bara tråden mot stiftet. Batteriet är fulladdat.

              Det är en Cessna 1100 mm och att ta bort hjulkåporna går inte då hjulaxeln sitter fästad direkt på kåpan.

              Bor i Sollentuna och tror det finns en klubb i Upplands Väsby. Man kanske kan åka dit och få lite råd.

              Kommentar

              • McRegor
                • maj 2006
                • 7943

                #8
                Hej,
                Men du kan säkert skära om kåporna så dom inte bromsar så mycket. Sen skall du ha kontakter monterade innan du testar.
                Roger

                Kommentar

                • Mamel
                  • jun 2015
                  • 11

                  #9
                  Hej igen,
                  Här kommer en bild på sändaren samt på planet. Kunde inte ladda upp någon ljudfil, men om det finns någon musikintresserad flygare här så är det tonen E i två åttondelar, tonen F i en åttondel och tonen C i en fjärdedel när jag slår på strömmen.
                  Bifogade filer

                  Kommentar

                  • pgrts
                    • jun 2006
                    • 2015

                    #10
                    Många små plan trivs bäst om man kastar iväg dom i starten.
                    Tyvärr så blir landningen kanske lite "kort" men om man har riktigt högt gräs så är det ganska säkert att stalla ner planet - alltså ge full höjd utan motor precis när man är nere dit man tänker st.....
                    Förresten - om man gör fel och sätter igång planet utan att sändaren är på - blir det några toner då?
                    Fungerar servona när det tutar som du beskriver.
                    ___________________
                    patrik@pgdata.se

                    Kommentar

                    • FinnbyFraggel
                      • aug 2013
                      • 857

                      #11
                      Ursprungligen postat av Mamel
                      Hej igen,
                      Här kommer en bild på sändaren samt på planet. Kunde inte ladda upp någon ljudfil, men om det finns någon musikintresserad flygare här så är det tonen E i två åttondelar, tonen F i en åttondel och tonen C i en fjärdedel när jag slår på strömmen.
                      Det låter som en korrekt uppstart.
                      Första tonen att den startar, två toner = 2 celler i batteriet och en avslutande att det är klart.

                      Har du möjlighet att komma till Åkersberga (Hakunge) är jag där från ca 19, så kan jag titta på planet.
                      / Jonas

                      Kommentar

                      • Nimbus-Bert
                        • dec 2012
                        • 305

                        #12
                        Prova med , gas av, koppla in batteri, ge full gas och sedan dra av till noll igen. Finns fartreglage som har en säkerhet och som man alltid måste göra så vid start.

                        Bert

                        Kommentar

                        • McRegor
                          • maj 2006
                          • 7943

                          #13
                          En kärra med ca: 1 m spv och en flygvikt på ca: 700 g är ju ingen pytteliten kärra så om det är ork i motorn så bör den gå att markstarta på ett kortklippt fält. Dock lite förvånad att den drivs av en 2S-ack och inte en 3S...Men förhoppningsvis har Jonas löst problemet under kvällen.
                          Roger
                          Edit: Hittade en tråd om kärran på RC Groups - http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1699069
                          Tydligen rejält undermotoriserad så med 2S lär det inte fungera med markstart. Kanske med 3S men då bör man nog proppa ner en aning för att inte riskera motor och fartreglage - mera om det i tråden (från inlägg #11). Har inte läst hela tråden dock.

                          Kommentar

                          • sundqvistjohan
                            • jul 2006
                            • 1289

                            #14
                            Jag rekommenderar kaststart, så får den flygfart från början. Låt gärna någon erfaren flygare ta upp planet och trimma in det så ökar chanserna att du klarar att flyga. Har du övat i simulator kan det vara idé att en erfaren flygare tar upp planet på litet höjd, ger över sändaren till dig och tar tillbaka sändaren om det håller på att gå åt skogen

                            Kommentar

                            • Mamel
                              • jun 2015
                              • 11

                              #15
                              Pgrts: Servona fungerar, låt vara att roderservot inte är riktigt i viloläge utan surrar. Inga toner om sändare inte är på

                              FinnbyFraggel: Det är fyra toner vid uppstart: Två E:n, ett F och ett C.

                              Nimbus-Bert: Det funkade inte ändå.

                              MCRegor: Tack för länken. Man blev ganska beklämd när man läste den. Undermotoriserat plan som inte är för nybörjare. (Säljaren på Hobbex sa att det var ett perfekt nybörjarplan...) Propellern är inte densamma som den som syns i tråden, om det nu har någon betydelse. Det är tvåbladig och större.

                              Jag tar det till Hobbex så får de titta på det, men det får bli efter sommaren.

                              I övrigt räknar jag kallt med att krascha planet. I väntan på det kanske någon har ett tips på ett bra nästa plan och sändare. Önskemålen är följande.

                              - Lätt att sätta ihop. RTF eller PnP eller möjligen ARF. Vet inte hur praktisk man måste vara för att få ihop ett ARF.

                              - Bra kvalitet

                              - Lättfluget, men skall ända klara av enklare konster (loop och roll)

                              - Kraschtåligt

                              - Skall gå att starta och landa på gräs.

                              - Inte alltför stort.

                              - Helst inte mer än 8 000 kr.

                              Det kanske är en omöjlig ekvation, vad vet jag...

                              Kommentar

                              Arbetssätt...