Motordelar

Kollaps
X
 
  • Tid
  • Show
Rensa alla
nya inlägg
  • Rengis
    • aug 2015
    • 3

    #1

    Motordelar

    Hej,
    ny i ämnet. Har fått överta en äldre Concept 30 SR-T helikopter. Med den följde en Thunder Tiger motor PRO-36H. Tyvärr är förgasar-rotorn trasig och jag behöver få tag i en ny, verkar slut hos leverantör. Någon som har tips om var jag kan få tag i en, eller någon som har en reservmotor till övers ?

    Mvh Roger
  • Ålänning
    • maj 2007
    • 6807

    #2
    Kolla upp exakt vad delens partnumber är och googla på det. TowerHobbies har haft grejer till mina gamla motorer. Är det originaldelar så finns det en kille i England ( http://www.concept30.co.uk/ )som helt satsat på Kyosho, han samlar, säljer inte, men han kan göra sig av med eller tipsa om var man får tag på. Jag har köpt grejer av han. Men jag vet inte om Kyosho haft TT-motorer i sina helis. ?!
    www.rcaland.ax --- Im an Aalandish Djaekenfaelt'er! =)

    Kommentar

    • Rengis
      • aug 2015
      • 3

      #3
      Tack för tipset, skall kolla.

      Kommentar

      • Gasman
        RCFF - Administratör
        • aug 2006
        • 553

        #4
        http://www.ebay.co.uk/itm/Vintage-Th...-/161573140906
        //Mange

        Licensed by the Swedish Civil Contingencies Agency to accuire pure nitromethane!
        Och som med tårar i ögonen minns Snurren, Vespus, Getingen, Looping m fl ricinoljekladdiga maskiner!

        www.strangnasmodellflygare.se

        Kommentar

        • Ålänning
          • maj 2007
          • 6807

          #5
          Det är ju en vintage-heli så antingen ska de flygas sparsamt eller hållas som hyllvärmare. =) Priset är säkert högre om den är original. Jag har "restaurerat" två st.

          Kyosho Concept 30SE http://forum.motorportalen.net/viewt...hp?f=61&t=3383 (SuperTigre-motor)
          Kyosho Concept 30DX http://forum.motorportalen.net/viewt...p?f=61&t=12118 (OS-motor)
          www.rcaland.ax --- Im an Aalandish Djaekenfaelt'er! =)

          Kommentar

          • Rengis
            • aug 2015
            • 3

            #6
            Ja det verkar vara en vintage-maskin men hade tänkt att den skall få flyga. Letar väl efter en rotor först innan jag lägger pengar på en hel förgasare. Bra bilder, kommer till pass vid hopsättning. Tack för tipsen.

            Kommentar

            Arbetssätt...