Depronskärare
Kollaps
X
-
Då var första modellen utskuren.
Försökte filma en del under resans gång för att kanske inspirera någon annan.
Jag ökade värmen på tråden något efter det att detta spelades in, så det går betydligt fortare och enklare att skära nu.
Och mallarna fungerade fin fint, och kan nog användas till ca 375,9 haverier innan man måste göra nya mallar!
[ame="http://www.viddler.com/explore/Gyld/videos/22/"]Viddler.com - Deproncutter 2 - Uploaded by Gyld@@AMEPARAM@@http://www.viddler.com/player/5e329825/@@AMEPARAM@@5e329825/[/ame]
/GyldKenneth Gyld - Gävle
"Man ska ha små mål här i livet - Mellanmålet"Kommentar
-
Ahhh Kenneth!
En sån strålande instruktionsfilm, jag bugar ner till tårna!
Kommer att "låna" alla fiffigheter du påvisar, allt från "skärmaskin" till OH-printning med CA-kant. :thumbup:
Uppfattade jag det hela rätt, du håller alltså kameran i ena handen och filmar samtidigt som du skär ut depronbitar med den andra.....det måste funka lysande lätt om man klarar något sådant.
ödmjukaste hälsningar från Abbe i det natursköna Sjuntorp"Jag kan inte flyga, jag är rädd":ahhhhh:Kommentar
-
Bara kul ifall det som sagt kan ge lite tips och insperation till någon annan. Då blir jag glad.
Ja det var faktiskt precis så det gick till!
Dessutom filmade jag faktiskt vid första försöket.
Allt gick ännu enklare när jag justerat värmen på tråden. Då kunde man skära ännu enklare.
Skulle tippa på att det tog ca 30 minuter att skära ut hela modellen när man väl hade mallarna klara.
Känns just nu som om det är mallarna som tar tid att göra, men jag tror att det är ett viktigt moment om man vill få ett bra resultat.
/GyldKenneth Gyld - Gävle
"Man ska ha små mål här i livet - Mellanmålet"Kommentar
-
Tack!
Lustigt att du frågade, för jag funderade på samma sak idag när jag och min bror skar ut en Knuffel.
Mallarna håller hur fint som helst. Inte ett märke på dom trots att tråden är riktigt varm.
Så vi funderade en stund på hur varm tråden egentligen var, varpå jag letade fram en termometer som är gjord för att bland annat mäta temperaturen på lödspetsar.
Så nu kan jag meddela att tråden blir mellan 200-205 grader ungefär.
Detta gör ju att man inte får stå still med tråden speciellt länge, för då smälter depronet utav bara strålningsvärmen.
Men om man flyttar bitarna hela tiden så är det inget bekymmer varken för depronet eller mallarna.
Kan meddela att Knuffeln som vi (min bror) skar ut åt brorsan idag tog ca 15 minuter att skära ut. :thumbup:
/GyldKenneth Gyld - Gävle
"Man ska ha små mål här i livet - Mellanmålet"Kommentar
-
Hej Håkan...
Ja nu är den ju klar och testad... har skurit ut några modeller, bland annat en Sally till dig. Har dock inte hunnit bygga någon Sally själv ännu utifrån mina mallar.
Tänkte att detta får bli ditt jobb, att bygga och rapportera hur bra allt passar och så vidare.
Så ge mig en adress dit jag skall skicka den så kommer den på posten.
Vill du inte skriva din adress här i tråden så skicka ett PM till mig så löser vi det hela!
/GyldKenneth Gyld - Gävle
"Man ska ha små mål här i livet - Mellanmålet"Kommentar
-
Kommentar
-
JonnyE, snygga, enkla, lätta o billiga ! :thumbup:
Är det tandtråd du kör med, eller nå´n kevlartråd ?
hakank, jag har beställt hos herr Meijer, kanonfina horn o hjul:
”Vir prudens non contra ventum mingit”Kommentar
-
Gyld, måste tacka för "knuffen i baken" !
Har tänkt ett bra tag att bygga en såndärna skärare, sett ritningar o beskrivningar på div andra forum, men inte fått tummen ur. Nu när jag sett din fick jag inspirationen ! :thumbup:
Byggde själva konstruktionen i helgen, nu ska jag bara köpa tråd på Elfa, en fjäder och nå´t att styra strömmen med från mitt nätagg.”Vir prudens non contra ventum mingit”Kommentar
-
JonnyE, snygga, enkla, lätta o billiga ! :thumbup:
Är det tandtråd du kör med, eller nå´n kevlartråd ?
hakank, jag har beställt hos herr Meijer, kanonfina horn o hjul:
http://www7.hemsida.net/meijermodels/tillbehor.htm
Helt vanlig sytråd model "vit" som ligger dubbel från servo till roder.
Lägg runt servot , en droppe CA lim på , sträck mot kolpinne på roder , Ca lim på sen e de klart. Fan vet om det kan bli lättare..Kommentar


Kommentar