Instabil TP korrigering EDF

Kollaps
X
 
  • Tid
  • Show
Rensa alla
nya inlägg
  • tomasstrom
    • jun 2009
    • 136

    #1

    Instabil TP korrigering EDF

    Funderade lite på om det går att applicera modern aerodynamik på modellflyg. Ett stridsplan idag har ju som bekant en instabil konfiguration dvs TP sitter egentligen för långt bak men stabiliseras elektroniskt. Detta för att minska det motstånd som uppstår då man tvingas dra höjdroder för att nosen inte skall peka neråt (enkelt förklarat).

    Frågan är då om man kan t ex använda sig av en sån här http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...rol_Board.html

    och då låta den styra exempelvis kanardvingar eller stabilisator beroende på jet? Frågan är om man skulle uppnå samma mål dvs mindre luftmotstånd och högre vändbarhet?
    - Zeitgeist -
  • numnutchris

    • dec 2008
    • 989

    #2
    Ger mej inte in i aerodynamikfunderingar iom har nog glömt allt vad man lärde sej om strömningslära, men klart är att enheterna fungerar. Har själv en äldre pryl (med stabilisering, inte bara gyron mao) i kameraplan och det är bara dra sida så sköter den horisonten. I grannforumet har
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...tabilizer.html

    diskuterats och speciellt vindkänsliga plan klarar starkare och turbulentare vind, ja läs själv:





    ----------------------------------
    Kraschar aldrig - alltid marken som hoppar upp, väggar, stolpar, träd mm. som flyttar sej etc...

    Kommentar

    • tomasstrom
      • jun 2009
      • 136

      #3
      Ok tackar för länkarna Givetvis blir inte aerodynamiken i närheten av exempelvis Gripens på en edf men det vore kul och se om det får bättre lågfartsegenskaper och manövernarhet. Toppfarten är nog ointressant på en edf då fläkten är nog begränsningen.

      Nu återstår ett lämpligt testobjekt att införskaffa. Funderar på en squall hp. Har ju en deltavinge och är strömlinjeformad. Målet är väl lite fly by wire känsla så att säga. Får väl se till att enheten funkar med rätt tp först. Digitalservon får det nog bli så de har en chans vid fel tp. En modern jet flyttar faktiskt tp under flygning men det blir lite väl avancerat

      Tack som sagt för länkarna. All input är bra när man ska pröva något nytt

      Funderade en stund till och gyrot måste kunna släppa och låsa a la heading lock. Hmm...
      - Zeitgeist -

      Kommentar

      • tomasstrom
        • jun 2009
        • 136

        #4
        Det borde faktiskt funka med ett vertikalt monterat mems gyro med avcs. Dock blir det illa svårt med delta då det behöver ju mixningen. Annan modell än squall alltså... En a4 skyhawk kanske. Hmm...
        - Zeitgeist -

        Kommentar

        • numnutchris

          • dec 2008
          • 989

          #5
          i86:an du länkade till skulle ju klara delta, fast kortet har varit restat ett tag...
          Alternativ finns ju med OpenAero i gammalt kk-kort




          men har inte själv prövat delta.
          ----------------------------------
          Kraschar aldrig - alltid marken som hoppar upp, väggar, stolpar, träd mm. som flyttar sej etc...

          Kommentar

          • Fluf
            • jul 2012
            • 1580

            #6
            Skulle var aintressant med en flygkropp som är avsett för att ha en labil tyngdpunkt och vectorthrust.

            Om jag inte missminner mig så var SU-27 en av de första planen om inte det första planet med labil konstruktion och datorassisterad korrektion. Den har ju vidarutvecklats i många varianter, fått vectorthrust efterhand etc. Den tvåsitsiga och hyffsat färska SU-37an (i grunden en SU-27 men med två pilotsäten sida vid sida, canard-vingar och vectorthrust) som är designad för att kunna köra längre bombuppdrag men ändå har multiroll kapacitet har galna flygegenskaper och möjlighet till manövrar.

            Här är ett Parkflyer SU-37 bygge;


            Misstänker att det räcker i stabilitet att ha flygstabilisering på elevons på stjärt och huvudvingar alternativt på stjärt elevons och canards och sedan ha "vanlig" mixning på vectorthrusten.

            Där kan du nog få ett flygplan som kan slå knut på sig själv :P Låter kul i alla fall.
            Flygplan - 1,8m EPP-FPV, 50mm EDF Katana, 1m EPP MX2 3D, DIY vingar, FunJet, Super Stearman 90cm, F16 64mm EDF
            Heli - T-Rex 600N, Gaui X4+Agusta A109, T-Rex 450+Bell 206, KDS 450Q FPV
            Multirotor - HK FPV 250, 3D printad 250, DIY hexa ~500 storlek
            Radio - Taranis + DSM2 modul, FatShark 5.8GHz
            Heter Olof på riktigt men använder samma forumnamn som jag har på många andra forum.

            Kommentar

            Arbetssätt...