Failsafe NAZE32 och Futaba T8J

Kollaps
X
 
  • Tid
  • Show
Rensa alla
nya inlägg
  • waqr
    • feb 2011
    • 113

    #1

    Failsafe NAZE32 och Futaba T8J

    Får inte ordning på failsafen på min quad. Det jag vill är att gasen går ner till 0 vid alla tänkbara lägen (batterispänningsfall, signal som försvinner osv.....) Nån vänlig själ som kan förklara hur man ställer in detta i cleanflight samt i min radio?

    Tack på förhand!
  • Hunter
    • jul 2015
    • 43

    #2
    Failsafe Cleanflight

    Här är en sida med mycket bra information:


    I cleanflight så sätter man failsafe på sidan "Configuration" där det står "Receiver failsafe" och kryssar i rutan sen sätter man värdet för failsafe throttle lika som man har i "minimum throttle" så på denna bild skulle jag satt failsafe på 1150 tror jag att den stoppat motorerna.

    Klicka på bilden för större version

Namn: Screen%20Shot%202015-02-07%20at%209_12_23%20pm.jpg
Visningar: 1
Storlek: 79,9 KB
ID: 507232


    Failsafe på batterispänningsfall vet jag ej om man kan sätta någon stans.

    Futaba radion får någon annan som kan den förklara.
    Senast redigerad av Hunter; 2016-05-03, 15:25. Anledning: Korr.

    Kommentar

    • Killenheladagen
      • sep 2015
      • 1394

      #3
      Futaba t8j, där har du en f/s meny där du ställervad du vill varje kanal skall göra!

      Edit, glöm ej att i futaba t8j i "aux-channels" att matcha alla kanaler till rätt vred och switchar med cleanflight så det blir rätt i failsafen FRÅN Futaban!

      Och det ser ut som

      AILE-INH

      RUDD-INH

      THROTTL-INH

      Och du vill ha en fritt fallande quad så ställ bort INH mot det värde du vill ha på alla kanaler dvs 0% ,en av mina seglare- MPXHeron ex har 5%roder t vänster i Failsafe och kråkbroms på en smula så den i en perfekt värld gör lata cirklar ned till marken, eller åtminstone vrider på sig så jag har en chans att återfå kontakten i någon av antennerna.

      Throttle- 0-5%-ett värde som ett ej snurrar dina proppar.

      Om du vill ha en chans att den ska räta upp sig och ev minska kraschen (eller skapa en livsfarlig herrelös maskin, beror lite på var , när och hur du flyger) sätter du throttle på 20-25% och att autolevel kickar igång vid signalfel istället.

      Jag själv föredrar en fritt fallande maskin, hellre det än att få en mycket LITEN chans till att den landar någorlunda snällt och en hyfsat stor chans att den hamnar riktigt riktigt långt bort istället med trasiga escs och puffat batteri samt medvetslös pensionär med skärsår.

      Lycka till! Mvh Gustaf
      Senast redigerad av Killenheladagen; 2016-05-12, 08:08.

      Kommentar

      Arbetssätt...