En liten Cub-film att värma sig med i höstmörkret....
Kollaps
X
-
Taggar: Ingen
-
Hej Thomas.
Piloten i en Cub sitter därbak och en ev passagerare sitter där fram, men det visste du säkert redan....
Men jag tänkte att jag skriver det ändå ifall det är någon som inte vet.
I "Rännet"-sekvenserna i filmen sitter piloten därbak och i "Risan"-sekvenserna är piloten ersatt med kameran som är monterad ungefär där piloten ska sitta.
Ang det du skriver om planeringen av Risan var intressant, då kanske du känner till en del "gamla" piloter i nuvarande Höglandets Modellflygklubb.
Länk: Höglandets Modellflygklubb
Ha dé bra och tack för kommentaren!
//McLundKommentar
-
Hej på dig Michael.
Du anar inte vad man kan göra med en Cub.....
Det var ju i Cubbarna redan 1946 som teleportationen utvecklades!
//McLundKommentar
-
Jovars, Hagart, Bosse Reuterhed, Gunne, Bengt m.fl. har man tampats med, både på Slätten och på Risan.Ang det du skriver om planeringen av Risan var intressant, då kanske du känner till en del "gamla" piloter i nuvarande Höglandets Modellflygklubb.
Länk: Höglandets Modellflygklubb
Ha dé bra och tack för kommentaren!
//McLund
Nestorn Hagart Fridell var den som lärde mig flyga i slutet på 60-talet. Jag (bokstavligen!) spikade ihop en friflygande "Cikada" med trägolvet på vinden i uthuset som "byggbord".
Jag fick 'Med Beröm Godkänt' av Hagart, och var stolt som en tupp!Retroholic!Kommentar
-
Ah, nu fattar jag vilken Thomas du är.... det är ju Thomas Bergren. :thumbup:Jovars, Hagart, Bosse Reuterhed, Gunne, Bengt m.fl. har man tampats med, både på Slätten och på Risan.
Nestorn Hagart Fridell var den som lärde mig flyga i slutet på 60-talet. Jag (bokstavligen!) spikade ihop en friflygande "Cikada" med trägolvet på vinden i uthuset som "byggbord".
Jag fick 'Med Beröm Godkänt' av Hagart, och var stolt som en tupp!
Va roligt att höra av dig.
Vi träffades ju på flygdagen i Eksjö där vi satt precis framför er jämte modellflygtältet.
Jag å Hagart brukar ta en sväng till Bibblan i Nässjö ibland och surfa på deras datorer, och då ska jag visa honom denna tråden.
På tal om de, så var både Hagart och Reuterhed med nu i helgen när jag filmade inifrån cockpit på Risan.
Ha dé!
//Mats McLundKommentar

Kommentar