Första bensinflyget på nya Djäkenfältet!

Kollaps
X
 
  • Tid
  • Show
Rensa alla
nya inlägg
  • Ålänning
    • maj 2007
    • 6806

    #1

    Första bensinflyget på nya Djäkenfältet!

    Det gick int bra int dock...

    Senast redigerad av administrator; 2015-08-19, 16:00.
    www.rcaland.ax --- Im an Aalandish Djaekenfaelt'er! =)
  • Matsa
    • nov 2006
    • 613

    #2
    För lite hastighet vid lyft, skevroder tvärsom?
    Trist när flygturen blir sådär kort.

    Matsa...
    I hangaren:
    TopFlite Giant Zero Saito R3-60cc * TopFlite Giant P51 Mustang DLE-55cc
    * TopRC F4U Corsair Moki-S 180 "pågående bygge" * :crazy_pilot:

    Kommentar

    • flygrc
      • aug 2013
      • 329

      #3
      Ursprungligen postat av Matsa
      För lite hastighet vid lyft, skevroder tvärsom?
      Trist när flygturen blir sådär kort.

      Matsa...
      Det stod under filmen
      "Djäkenfältet (17 aug 2015). Bernt had a mishap with his Great Planes Giant Sportster with a Roto 35 and a gyro. The gyro were configured wrong with the elevator and the aileron, both reversed. Too pity. But not that damaged as it seems. First real crash at our new field. There will be more of those... ;-) /MickeM"

      Kommentar

      • Ålänning
        • maj 2007
        • 6806

        #4
        Vi trodde först att det var pilotfel med allt för ivrig på höjden och så trodde vi att det var räckviddsproblem, men när vi kollade så var det både höjd och skev som gyrot styrde åt fel håll. Medans han ökade farten på fältet så kämpade gyrot för att trycka ner stjärten (fel 1) och sen när det lättade så försökte han väl styra ner nosen, vilket var svårt, stall och sånt... och skeven var ju fel också, det hjälpte nog inte heller. Snopet... Men men. Skam den som ger sig. Tidigare idag hörde jag att flyget var lagat och en annan Roto 35 har dykt upp och ska i flyget. :-o Mindre än ett dygn efter alltså.

        En del av spinnern såg ut så här:
        www.rcaland.ax --- Im an Aalandish Djaekenfaelt'er! =)

        Kommentar

        • freddan_6
          • aug 2006
          • 2655

          #5
          Gyro som sitter fel är inget bra, de måste gås igenom noggrant flera gånger innan start genom att röra modellen och se att rodren rör sig åt rätt håll. Det blir en punkt till på checklistan.
          fredrik

          Kommentar

          Arbetssätt...