En tyst minut

Kollaps
X
 
  • Tid
  • Show
Rensa alla
nya inlägg
  • sundqvistjohan
    • jul 2006
    • 1289

    #1

    En tyst minut

    Min kollega och bästa vän Perre fick sin diagnos förra veckan efter magnetröntgen den 11 november 2015. Det konstaterades att han hade en stor och aggressiv hjärntumör. Fyra dagar senare, söndagen den 15 november 2015, dog han i ambulansen på väg till akutoperation
    Perre var född samma år som jag (1967) och han blev alltså endast 48 år gammal. Vi hann flyga 10 år tillsammans och han efterlämnar fru och två flickor (en i åk 9 och en i gymnasiet).
    Perre var gymnasielärare (engelska och svenska) i samma gymnasium där jag undervisar i musik. Hans favoritartist var Bob Dylan. I tisdags hade vi minnesstund i gymnasiet och då visade jag ett collage med filmklipp som jag hade gjort från våra gemensamma flygningar.
    Jag minns speciellt då han med sin motorseglare flög under Replotbron (inte FPV) och dockan som han döpte till "Gertrude Fokker" som körde kvartsskala Cuben med riktiga spakrörelser och huvudvridningar.
    Filmen jag visade på minnesstunden har jag i min OneDrive: https://onedrive.live.com/redir?resi...nt=video%2cmp4
    Senast redigerad av sundqvistjohan; 2015-11-21, 22:25.
    Medlem i Suomen ilmailuliitto (SIL) = Finlands flygförbund (FFF) = Finnish Aeronautical Association (FAA)
    Min hemsida http://johansundqvist4.googlepages.com/home
  • Fluf
    • jul 2012
    • 1580

    #2
    Beklagar verkligen, och för min del blev det 5 tysta minuter med den vackra filmen.

    Må vara väldigt lite tröst, men även jag som inte kände Pierre kände igen Gertrude Fokker och Cuben, så medan han var i liv har han även rört vid mitt liv och jag tror otalig många andra med.

    Vila i frid.
    Flygplan - 1,8m EPP-FPV, 50mm EDF Katana, 1m EPP MX2 3D, DIY vingar, FunJet, Super Stearman 90cm, F16 64mm EDF
    Heli - T-Rex 600N, Gaui X4+Agusta A109, T-Rex 450+Bell 206, KDS 450Q FPV
    Multirotor - HK FPV 250, 3D printad 250, DIY hexa ~500 storlek
    Radio - Taranis + DSM2 modul, FatShark 5.8GHz
    Heter Olof på riktigt men använder samma forumnamn som jag har på många andra forum.

    Kommentar

    • Thomas

      • jun 2006
      • 7676

      #3
      Beklagar verkligen bortgången av en kär vän.
      Jag kände inte heller Perre, men försöker förstå hur det känns.
      Lev vidare med alla minnen, nu flyger han i modellflyghimmeln...
      Retroholic!

      Kommentar

      • McRegor
        • maj 2006
        • 7942

        #4
        Hej Johan,
        Kan bara instämma i övriga inlägg. Mycket jobbigt för familjen men även du själv lär påverkas mycket. Vet av egen erfarenhet eftersom en av mina närmaste kompisar plötsligt avled för några år sedan och det blev ett stort tomrum efter honom - ett tomrum som jag fortfarande känner av men trots allt lärt mig leva med.
        Och som Thomas säger - lev vidare med alla fina minnen ! Det är nåt som inte kan tas ifrån oss.
        Roger

        Kommentar

        • martinkellner0
          • apr 2015
          • 198

          #5
          Vansinnigt sorgligt när någon rycks bort sådär. Kan bara beklaga och känna tacksamhet för att jag fortfarande har samtliga både flygkompisar och familjemedlemmar i livet. Fin film du hade gjort till hans minne.

          Kommentar

          • Mr J
            • maj 2006
            • 4130

            #6
            Väldigt tråkigt att höra.
            Jag kände inte honom, men han verkar ha varit något av det finaste man kan vara, en riktigt bra flygkompis.

            Det blir säkert tungt att fortsätta utan honom, men tänk tillbaka på alla fina stunder ni har haft när det känns som svårast.
            /\/\vh // /\/\r J.

            Kommentar

            • Nyroth
              • maj 2006
              • 721

              #7
              Beklagar sorgen Johan.
              Låt oss njuta, skratta och när så behövs... gråta till minnena som lever för evigt!

              Mvh,
              Niklas

              Kommentar

              Arbetssätt...