Maiden Gula Faran (Yellow Danger)

Kollaps
X
 
  • Tid
  • Show
Rensa alla
nya inlägg
  • Bj
    • jun 2006
    • 388

    #1

    Maiden Gula Faran (Yellow Danger)

    Äntligen fick jag möjligheten att maiden denna skönhet som inte har flugit på cirka 30 år. Har hoppats att med OS FS-91 Surpass 4-takts att det skulle vara tillräckligt med motor för att kunna pysa runt 1/4 gas, och det stämde helt perfekt. Lite över tomgång med det fantastiska ljudet från 4-takten kan jag slappna av till 210% och bara njuta av allt och bara pysa runt med modellen. Denna modell kommer att vara perfekt för de vackra sommarkvällarna.

    Modellen är en total hembyggnad så inget varumärke, ritningar eller något av det. Modellen är byggd efter en full skala som heter "Gula Faran". Du kan hitta mer info om modellen på min Instagram eller på Bj's Modellflyg Facebook-grupp samt fler bilder. Direktlänkar till Instagram och Facebook hittar ni under videon på Youtube.

    Om ni tycker om mina videos så kan ni supportera mig med att köpa mig en koppa kaffe, klicka bara på länken i texten under videon på YouTube.

    Prenumerera gärna på min Youtube-kanal så missar du inga videos.......

    Hoppas ni tycker om videon.

    Mvh
    Bjarne Kvilvang

    Flyger el och metanol plan och har flugit sen tidig 80-tal
    För närvarande har jag ungefär 20 flygplan i hangaren, spännvidd från 50 cm till 250 cm.

    Blir mycket glad om ni vill prenumerera på min Youtube kanal, normalt laddar jag upp flera videoer vare månad.
  • mikaelbe
    • jan 2014
    • 157

    #2
    Fin flygning. Lyxig startbana

    Kommentar

    Arbetssätt...