Sommarens höjdpunkter (för mig)

Kollaps
X
 
  • Tid
  • Show
Rensa alla
nya inlägg
  • bokis
    • maj 2006
    • 5041

    #1

    Sommarens höjdpunkter (för mig)

    Gullans bygge av en Vampire blev uppstigen häromdagen.. En kort sväng för o se att den inte hade hyss för sig och oron var helt obefogad..Skränkta vingtippar och ett helt omvinklat stjärtparti så var den fantastiskt trevlig!

    Som "tips från coachen" anlitades Tomas Leijon som tack vare ett högljutt -PSSST!! i mitt högra öra fick mig att avbryta första landningsförsöket o gå om,hastigheten antydde visst att grannkommunen skulle få besök annars :proud:.. Den ska nu upp igen efter ett par schysstereringar och gasas lite med,den är mer än lovande!



    Den andra var att få lufta Connien i Söderhamn,en sån där absolut stilla kväll på ett fantastiskt fält,hur skoj som helst! Anders Boström filmade med telefonen o klippte ihop en film på plats om den dagens flygningar,flyga med Leijon med en B.24 tillsammans med min B-17 var nice,flaxa med Beech 18 mycket trevligt men kvällningens filmsnutt från 19.30 kommer att ta mig igenom vintern,tänk att få till (för mig) den perfekta landningen och jag hade inte en aning om att den blev filmad..Det är såna här ögonblick som får rc-flyg att vara det roligaste som finns. tack Anders!

    // Bokis

    ***** Din kanelbulle i cyberrymden*****
    (nu även med biskvier!)
  • Flygsmurfen

    • sep 2006
    • 1314

    #2
    Grattis till fina flygningar Bokis.
    Kul att se inspirerande filmer.

    // Mats W
    Flygsmurfen

    Kommentar

    • bokis
      • maj 2006
      • 5041

      #3
      Tackar ödmjukast!
      Visst är det Mats,för mig så räddar minnen på minneskort tråkiga fantasilösa vinterkvällar,man får sug o hitta på nya tokerier/projekt!
      // Bokis

      ***** Din kanelbulle i cyberrymden*****
      (nu även med biskvier!)

      Kommentar

      Arbetssätt...