https://www.rcflyg.se
This is it - Ljunglanda 2014 - Svenska RC-flygförbundet

This is it - Ljunglanda 2014

Kollaps
X
 
  • Tid
  • Show
Rensa alla
nya inlägg
  • henke2
    • mar 2011
    • 3188

    #46
    Unos Hawker Hunter som efter lite pill i radion gav full dragkraft. En mycket snygg maskin med många timmar nedlagda. En läckande skarv gjorde att det inte blev något fluget idag, better safe then sorry - helt rätt om än tråkigt.




    Patrik och Eivind mekar landställ, vet inte riktigt vad det var med banan i år, men det var en smula tungrullat. Kanske bara nattens regn, who knows.





    Unos EDF Hunter samt Kolibri Hunter och längst bak Eivind med sin Mirage från Jepe.


    Min och Amirs Yak-130 från Ready2fly


    Amir landar sin Yak






    Två av klubbens helikopterpiloter bjöd på en galen show.

    Superhero

    Kommentar

    • henke2
      • mar 2011
      • 3188

      #47
      Vi försökte oss på lite dogfight med Yakarna under dagen, blev ett par bilder från Paul som jag fräckt snor från klubbens egna hemsida.

      Vi var tre st Kolibridrivna flygplan i luften samtidigt som jagade runt. Drar mycket soppa att jaga varandra och det är himla kul så det slutade med tre st glidflygande jetkärror som alla kom ner hela på banan






      Superhero

      Kommentar

      • Uno
        • sep 2007
        • 244

        #48
        Alltid kul att komma till Ljunglanda flyga och träffa likasinnade. Missade tyvärr Elefantastiskt i år pga familjeresa. Tack för hjälp Amir och Henke.
        Mvh Uno.

        Kommentar

        Arbetssätt...