Det låter rätt! Tack Mats
Ripaläger 2017
Kollaps
X
-
Byta/köpa? Hör av dig!
Pistonpowered:
112” 3W Mustang, DLA116cc rad
90” Fokker D7 1/4, DLE55RA m autostart
87” TC Flybaby, ASP 160 twin
67” Bucker Jungmeister, Saito 125 4takt
60” Fokker D7 m Saito 82B 4takt
El drift: F3A sebart Wind Pro
Sändare: Futaba 18MZ, 16IZ -
Hej Per!
Jag bokade upp er plats efter vårt telefonsamtal för en tid sedan, så den är säkrad.
Mvh
MatsTro inte på allt du hör,
det finns alltid tre sidor på varje historia,
din, deras, och den sannaKommentar
-
Hej på er!
Självklart är platsen bokad, och vad jag hört om ditt nyvunna racingintresse, kan du träningsköra på Ripa Ring från husvagnens köksfönster :thumbup:Tro inte på allt du hör,
det finns alltid tre sidor på varje historia,
din, deras, och den sannaKommentar
-
Kommentar
-
Som klubb är vi dåligt insatta i säkerhetsfrågor för RC bilar, frågan är om dessa hanteras genom Transportstyrelsens vägtrafikavdelning,
i annat fall kan vi kanske få en hobbyhandlare som sysslar med ”näthandel” att hjälpa till med
inhägnad av Ripa Ring.:crazy_pilot:Tro inte på allt du hör,
det finns alltid tre sidor på varje historia,
din, deras, och den sannaKommentar
-
Sedan lägerveckan 2010 har Klubben ”kört” med temadagar kl. 13 – 16, blivande modellflygare får ”gratis” inspiration dessa dagar, många modellflygare utan klubbtillhörighet åker långa vägar för att träffa modellflygkompisar med samma intresse.
De olika temadagarna för årets läger är planerat enligt nedan, de olika grenarna har företräde till fältet för uppvisningar, demo m.m. under den avsatta tema-tiden, optimal flygverksamhet samordnas via depåvärden, pågår ingen temaaktivitet är fältet öppet för fri flygning.
Måndag: ELFLYG alla kategorier
Måndagskvällen kl. 18 - 21 är bokad under temat ”snurrig afton” med linkontroll, medlemmar från MFK Snobben ”styr” upp kvällens aktiviteter.
Tisdag: IMAC – stora aerobaticmodeller
Onsdag: SKALAFLYG - WARBIRDS, många flygplansmodeller kan räknas i detta tema, dessutom med stor bredd.
Torsdag: SEGELFLYG - alla kategorier. Segelflygarna har framfört önskemål om att tidigarelägga sin temadag med start från tidig morgon – förmiddag under torsdagen för att få bästa lyft.
Fredag: HELIKOPTER -DRÖNARE- MULTICOPTERS-MULTIROTOR
Veckan avslutas med öppet hus och fri flygning under lördagen
Mvh
Mats
Tro inte på allt du hör,
det finns alltid tre sidor på varje historia,
din, deras, och den sannaKommentar
-
Nu är det nära, så pass att vagnen håller på att packas för att vara klar för avfärd tills helgen. En vecka innan skadar väl aldrig :icon_pidu:Kommentar
-
Ja jag fuskade lite..... maten tog slut :sarcastic:Kommentar


Kommentar