Kanonrullar! Bugar..
Modellflygets dag i södertälje 21 maj
Kollaps
X
-
Tack.
Södertälje MFK framför ett stort tack till er alla, piloter och publik, både långväga och från närregionen som gjorde vår flygdag så minnesvärd och underhållande.
Att vårt MFD tillhör dom absoluta favoriterna bland meetings i mellan-Sverige går inte att ta miste på, då båda våra parkeringar var fyllda till bristningsgränsen med c:a 250 - 280 bilar som inräknades under dagen, och att vi faktiskt nära nog tangerade publikrekord.
Ni kom till oss med både stora och små flygplan såsom elkärror, linflyg, helikoptrar, metanolare och stora bensinare och så förståss fullskala HKP6.
Som vanligt var en tur i helikoptern ett av lottpriserna, och dom lotterna såldes slut på ett mycket kort ögonblick. En lycklig vinnare fick flyga med HKP6 i 15 minuter. Tilläggas kan att det är den enda i sitt slag som flyger i Sverige fn.
Också ett stort tack till våra lokala handlare, Söders RC-Hobby och 3F från Nyköping som ställde upp med två fina försäljningsstånd och som hade fullt upp med att sälja allehanda flygprylar och byggsatser till hugade spekulanter under hela dagen.
Vi kunde nu efter lite regn bjuda den månghövdade publiken på en riktigt bra och underhållande show i strålande solsken, och blev man sugen på något gott så fanns alltid vår cafeteria till hands.
Trevligt är också alla bilder och videoklipp som lagts om oss på detta forum.
Än en gång, tillsammans med er, gjorde vi ett fantastiskt underhållande MFD!
Välkomna tillbaka nästa år.
Södertälje Modellflygklubb
Gm//LelleKommentar

Kommentar