Tapatalk-problem

Kollaps
Det här Ämnet är stängt.
X
X
 
  • Tid
  • Show
Rensa alla
nya inlägg
  • dvogonen
    • jul 2012
    • 491

    #1

    Tapatalk-problem

    Jag använder Tapatalk för att läsa olika forum, däribland detta. De senaste veckorna har det blivit allt besvärligare att ansluta till forumet med Tapatalk. De senaste dygnen har det inte gått över huvud taget. Jag har försökt med tre olika versioner, Tapatalk 2, Tapatalk Pro och Tapatalk 4.10. Tapatalk 2 hänger i uppkopplingsskärmen, medan de två andra helt enkelt avbryter uppkopplingen.

    Alla andra forum fungerar som vanligt.

    År det någon annan som har samma problem, eller är det något som bara berör mig?
  • DrHanke
    • maj 2006
    • 5250

    #2
    Jag skrev om detta i denna tråden:


    Jag har avaktiverat TapaTalk då den bidrar till segheten på forumet, om det är en bugg eller om man försöker utnyttja en svaghet för att hacka vete fasen å hittar inget i loggarna. Men segt blir det och därför har jag temporärt stängt av den.
    //DrHanke

    *** STOCKHOLMSDIVISIONEN ***

    Kommentar

    • robsan
      • dec 2014
      • 34

      #3
      Ursprungligen postat av DrHanke
      ...därför har jag temporärt stängt av den.
      Då håller vi tummarna att den snart är igång igen.
      Är nykomling här men en aktiv forumläsare. 100% via tapatalk.

      Kommentar

      • Witalis
        • feb 2013
        • 185

        #4
        Hoppas Tapatalk funktionen kommer igång igen då jag mer eller mindre bara använder den.
        Dock inte nu, för man undrar ju varför det inte funkar.
        Tack för svaret i alla fall.

        Kommentar

        • dvogonen
          • jul 2012
          • 491

          #5
          Det är trist att Tapatalk-stödet tagits bort eftersom RCFFs forum inte stödjer moderna plattformar som mobiltelefoner/surfplattor. Tapatalk har varit ett smidigt sätt att komma runt denna begränsning. Bristen på stöd för mobila plattformar är anledningen till att jag helt slutat delta i det andra Svenska RC-forumet. Att läsa forum via en browser i datorn är inte längre ett alternativ för mig. Jag använder helt enkelt inte längre datorer för att surfa webben eller läsa forum. Allt sådant gör jag från min mobil eller från surfplattor.

          Synd att Tapatalk-pluginen ställer till problem. Tapatalk verkar ha tappat bollen rejält den senaste tiden. De har problem att underhålla alla de olika forum-plattformar de stödjer. Deras senaste appar för både Android och IOS är dessutom rena katastroferna.
          Senast redigerad av dvogonen; 2015-01-26, 22:22.

          Kommentar

          • UndCon
            • apr 2009
            • 2886

            #6
            Forumdesignen är bara en template i Vbulletin. Det finns massor att välja på eller skapa egna om man vill det, mer eller mindre anpassade för olika sorters skärmar via "responsive design".


            Om skaparna av HTML kunde skärpa sig lite och faktiskt använda de stöd som finns för olika skärmar skulle Tapatalk inte finnas alls, men det dröjer nog ett tag till innan vi är där.


            Jag antar att det är en MySQL databas i botten och den mår bra av att indexeras då och då. Det är inte alltid det är inbyggt stöd för det utan man kan behöva gå in i MySQL admin och göra det manuellt.

            Jag snabbade upp min egen sida rejält med det men den drivs iofs av Wordpress...

            Kommentar

            • jocke1963
              • dec 2007
              • 2709

              #7
              Ursprungligen postat av dvogonen
              Deras senaste appar för både Android och IOS är dessutom rena katastroferna.
              AMEN på den!
              Så mycket sämre efter senaste uppdateringen, vilket jag och många andra påtalat i recensionerna på Appstore.

              Kommentar

              • freddan_6
                • aug 2006
                • 2655

                #8
                Fast igår var hela siten nere, rapporterat av både http://www.downforeveryoneorjustme.com/, och http://toolbar.netcraft.com/site_rep...=www.rcflyg.se

                Siten kör lite gammal apache, openssl och php, det kanske finns öppna sårbarheter?

                Kommentar

                • DrHanke
                  • maj 2006
                  • 5250

                  #9
                  Vi har inte tagit bort TapaTalk, bara stängt av det i felsökningssyfte.

                  Jag håller med om nya TapaTalk klienten, ingen tröst men så tycker typ alla... om man läser deras forum och andra forum.

                  Vbulletin är väldigt sega av sig vad gäller att vara modernam inte ens deras nya flaggskepp är modernt vilket de får bassning på hela tiden. Jag har en dev version av rcflyg med Xenforo som är riktigt trevlig och är modern med direkt stöd för mobila plattformar. Enda problemet är att jag inte lyckas göra medlemskortsfunktionen... Kanske dags att byta oavsett det och köpa in en utvecklare på den biten?

                  Vi har Apache 2.2.24 som inte är så lastgammal, PHP har vi 5.3.25 och det beror på att Vbulletin har svårt med 5.4 eller högre. Trodde att 4.2.3 stable skulle komma där man löst detta men den har dragit ut på tiden 6mån... OpenSSL spelar inte så stor roll för oss då vi inte har några SSL sidor...

                  Vad säger ni vad ska vi göra för val för att komma framåt ? Ska jag se till att några av er får se en ny platform och prova den ?
                  //DrHanke

                  *** STOCKHOLMSDIVISIONEN ***

                  Kommentar

                  • simonarvestrand
                    • jan 2012
                    • 3850

                    #10
                    Stängt av tapatalkstödet?

                    Skrivet från tapatalk

                    Kommentar

                    • DrHanke
                      • maj 2006
                      • 5250

                      #11
                      Ursprungligen postat av simonarvestrand
                      Stängt av tapatalkstödet?

                      Skrivet från tapatalk
                      Ja visst är den intressant... Frågan är hur de gör det tricket... !?
                      //DrHanke

                      *** STOCKHOLMSDIVISIONEN ***

                      Kommentar

                      • SA3BGM
                        • sep 2013
                        • 272

                        #12
                        Fungerar utan problem för mej.
                        Sänt från tapatalk i mobilen i soffan
                        Våga vägra Facebook.

                        Kommentar

                        • okelelle
                          • jul 2014
                          • 39

                          #13
                          Tapatalk funkar halv bra för mig. Inte 100% uptime, men funkar hyfsat ofta.

                          Kommentar

                          • DrHanke
                            • maj 2006
                            • 5250

                            #14
                            Jag har provat Tapatalk från flera olika enheter å för mig står det "TapaTalk is not activaded on this forum" vilket är korrekt då jag har stängt av funktionen, det är möjligvis inte ForumRunner ni använder?
                            //DrHanke

                            *** STOCKHOLMSDIVISIONEN ***

                            Kommentar

                            • simonarvestrand
                              • jan 2012
                              • 3850

                              #15
                              Ursprungligen postat av DrHanke
                              Jag har provat Tapatalk från flera olika enheter å för mig står det "TapaTalk is not activaded on this forum" vilket är korrekt då jag har stängt av funktionen, det är möjligvis inte ForumRunner ni använder?
                              Nope Tapatalk

                              Kommentar

                              Arbetssätt...