AP med sony nex 5n

Kollaps
X
 
  • Tid
  • Show
Rensa alla
nya inlägg
  • SteffeB
    • jun 2011
    • 888

    #16
    Jag får nog nya objektivet imorgon. Är det hyfsat vindstilla skickar jag upp kameran och knäpper några bilder med båda objektiven.

    Kommentar

    • SteffeB
      • jun 2011
      • 888

      #17
      Har nu testat 19mm objektivet! Vilken otrolig skillnad!!
      Slänger upp lite bilder till kvällen. Kamera med objektiv väger nu 461gram! (med snabbfäste för hexacoptern)
      Senast redigerad av SteffeB; 2012-08-22, 18:40.

      Kommentar

      • Impulze
        • sep 2006
        • 1347

        #18
        Kalas!

        //Matte

        Kommentar

        • SteffeB
          • jun 2011
          • 888

          #19
          En bild i molnigt, rätt så mörkt väder. Den stora är hela bilden helt oredigerad raw, de 2 andra är urklippta ur horisonten högst uppe till höger. En utan brusreducering, en med. Lite halvblåsigt, ISO 200, Bländare 5, slutartid 1/640 sekund, ingen bildstabilisering. Kör på A, bländarprioritering samt Fast ISO 200 för att få så lite brus som möjligt. Tiderna (som kameran sköter själv) blev skitbra med det här objektivet! Ska nog köra bländare 4,5 i molnigt väder för att hålla slutartiderna snabba, samt bländare 8 alternativt ett polfilter (som ger bättre färger i dagsljus men som höjer tiderna) i soligt väder för att hålla nere tiderna litegranna. Alltid ISO 200!

          Ska ta bilder med 18-55 objekivet imorgon om det är väder för jämförelse. Hade ingen riktigt bra nu med samma förhållanden.

          Summa sumarum: 18-55 objektivet duger till vardagsfotografering där man kanske vill zooma in. Zoomen behövs dock oftast inte på en fotomulticopter då du oftast kommer för långt ifrån. 14-19mm är nog gränsen för vad som är användbart, både för att komma nära vid flygfoto samt att hålla uppe kvaliteten på bilderna. Sigma 19mm objektivet är riktigt bra både till fina vardagsbilder samt flygfoto! För 1490inkl frakt är det ett klipp!

          /Stefan

          Klicka på bilden för större version

Namn: _DSC3696.jpg
Visningar: 1
Storlek: 96,0 KB
ID: 490387
          Klicka på bilden för större version

Namn: _DSC3696-2.jpg
Visningar: 1
Storlek: 91,8 KB
ID: 490388
          Klicka på bilden för större version

Namn: _DSC3696-3.jpg
Visningar: 1
Storlek: 93,6 KB
ID: 490389
          Senast redigerad av SteffeB; 2012-08-22, 22:20.

          Kommentar

          Arbetssätt...