Jag tänkte skaffa en metanolmotor i 32 eller 36 storlek till ett litet busplan. Vad ska man köpa som har lite mer effekt än de vanliga ASP, SC och liknande ? Gärna med pipa. Om nån har nåt bra beg liggande så är det oxå intressant.
Vass 36 motor ?
Kollaps
X
-
Jen .37 har jag använt i en modell runt 2 kg men jag har i och för sig inte så mycket att jämföra med förutom att den är överlägsen de lite äldre .40 motorer jag haft i samma modell. Men det är väl ingen racingmotor direkt. Just Engine är i alla fall erkänt bra att ha att göra med. http://www.justengines.co.uk/acatalog/Jen.html
/Mats -
Jag har använt min en hel del och den har fungerat mycket bra. Enda strulet var en oring i förgasaren som klämts sönder vid minteringen. Efter att jag fixat den så har motorn gått jättebra och varit mycket lättstartad. Oftast räcker det att snärta propellern bakåt mot kompet så smäller den igång. Med Pipan som man kan köpa tlll blir det nog än bättre fart i den.
/MatsKommentar

Kommentar