Borstlösmotor/ESC! Varvtals problem!
Kollaps
X
-
-
Så vidare exakt blir det ju inte men jag brukar räkna på nått mellan fulladdad acc och 11.1 så man får en liten hint iallafall.
Men har man en amperetång som kan mäta dc och man på något smidigt sätt kan hänga på den och se utan att slå ihjäl sig så är ju det rätt bra
Kommentar
-
Det är därför jag nöjer mig med ungefärligt
känner man sedan att motor eller reglage blir väldigt varmt kan man fundera på om man räknat fel eller om det är något annat galet.
En quad går faktiskt hänga en tång under och flyga så man ser men en helikopter skulle jag passa mig för.
att göra mätning utan blad funkar ju men då får man ju ändå ett värde som inte är vidare bra eller snarare rätt långt ifrån sanningen. kör man med motorer som har bra specar typ tigermotor så har dom tabeller på vad motorerna borde dra vid resp gas% och proppstorlek , går nog oftare på det än räkning.Kommentar
-
Jag länkar en video där ni ser hur den beter sig.
I denna video kör jag 80% throttel och utan govenor mode.
Man kan höra om man lyssnar väldigt noga att ljudet på motorn pulserar hela tiden.Kommentar
-
Det medföljer en mixerenhet för att kombinera servot som styr luckan och motoruppfällningen med gasspaken på din radio. Allt är färdiginställt så när du drar på gas fälls motorn ut och den är klar att använda. När du drar ner gasen så fälls den in igen och du har en ren seglare. Alternativt kan man använda en extra kanal för att fälla upp/ner motorgondolen.
DG1000 är byggd i mycket stryktålig EPO som är mjuk och kan snabbt lagas med vanlig CA.Kommentar
Kommentar