Blir dyrt köpa nya servon, ta skruven, slänga servot...
Var få tag på Hitec's specialskruvar 2,6x8mm?
Kollaps
X
-
Var få tag på Hitec's specialskruvar 2,6x8mm?
www.rcaland.ax --- Im an Aalandish Djaekenfaelt'er! =)Taggar: Ingen -
Finns bl.a. hos electrokit.se
Electrokit - en del av din utveckling Electrokit är en framstående aktör inom elektronikbranschen och en ledande leverantör av elektronikkomponenter och verktyg för teknikentusiaster, hobbyister, utbildningsinstitutioner och professionella inom teknikområdet. Sedan vår etablering har vi försett kunder med högkvalitativa produkter och tjänster som möjliggör för alla att utforska och skapa inom elektronikens värld. Vår dedikation till att erbjuda ett brett sortiment av elektronikkomponenter, inklusive allt från motstånd, kondensatorer och dioder till mikrokontroller, sensorer och utvecklingskort, gör oss till en pålitlig partner för olika projekt och behov. Hos Electrokit hittar du allt du behöver för att bygga och utforska elektronik på alla nivåer, från grundläggande kretsar till avancerade teknologier.Retroholic!Kommentar
-
Tack för tipsen! :-)
2,5 har jag provat, det finns säkert olika såna skruvar, men de jag har greppar inte bra, glappar/känns lösa.
Vet inte hur 0,1 mm kan skilja så mycket.
De Hitec-skruvar jag skruvat ur nya Hitec-servon sitter väldigt hårt och går trögt ut.
Är väl olika "vassa".www.rcaland.ax --- Im an Aalandish Djaekenfaelt'er! =)Kommentar
-
Lite blå loctite 2,5mm skruven kanske ?Tack för tipsen! :-)
2,5 har jag provat, det finns säkert olika såna skruvar, men de jag har greppar inte bra, glappar/känns lösa.
Vet inte hur 0,1 mm kan skilja så mycket.
De Hitec-skruvar jag skruvat ur nya Hitec-servon sitter väldigt hårt och går trögt ut.
Är väl olika "vassa".Kommentar
-
Vad skall skruven skruvas i för material?
Om det är i plast så använd inget loctite för det kan mjuka upp vissa plaster och göra dem sköra, som t ex servohus i plast, servoarmsfäste i plast (den som har splines och skruv som håller fast servoarmen).
/BoSenast redigerad av bem; 2019-09-23, 16:00.Kommentar
-
Skruven ska hålla fast servo-oket i utgående metallaxel, vad den nu heter.
Det finns en låsbricka så jag har inte använt loctite, men det skulle ju kanske funka.
Originalskruven går så trögt in på Hitec-servona så man måste ha exakt rätt skruvmejsel annars rundar man skruven på nolltid, såvida man inte pressar hårt, vilket man inte kan i en modell alla gånger.
I det här fallet är det på ett sidoroder-servo med ett långt alu-ok på en 50cc Yak 54 och det oket har två insexor som även klämmer åt utgående axel.
Allt metall alltså.
Vad är det för fel på vanliga mått!! :-D
Loctite ska hur som helst användas rätt så sparsamt, det fräter på metall också, speciellt aluminium. Lärde mig det när vi byggde ett UL-flyg. Kanske det är som gallium på aluminium. :-D Nä inte lika mycket... men det som händer där är coolt.www.rcaland.ax --- Im an Aalandish Djaekenfaelt'er! =)Kommentar
-
bem... nu när du säger det så låter det ju genomkorkat... Jag tog mig en funderare för att hämta data från de bakre partierna i knoppen. Den som köpte blå 243 loctite eller va det var så sade att vi skulle limma med måtta på skruvarna, inte dränka dem, bara lite på ytan på gängorna och inte kludda runt med det för det skadar ytan på rören. Och det var kanske så att han menade ytan på alla aluminiumrör som samtliga hade en antikorrosiv yta på sig som kunde ta skada av limmet och eftersom rå aluminium smutsar ner eller vad det nu gör med den vita knappt transparanta X-lam-klädseln som skulle ligga an mot aluminiumet. Så det var nog inte aluminiumet han menade att skadas av locite-limmet. Utan skyddsytan på flygaluminiumet. Hittade dokumentationsbilden jag tog: http://forum.motorportalen.net/downl...le.php?id=2530 med texten "Frätande ämne detta lim, så det får endast vara på gängorna."www.rcaland.ax --- Im an Aalandish Djaekenfaelt'er! =)Kommentar

Kommentar