Tur i otur, borttappat plan.

Kollaps
X
 
  • Tid
  • Show
Rensa alla
nya inlägg
  • Fluf
    • jul 2012
    • 1580

    #1

    Tur i otur, borttappat plan.

    Var ute och lekte med min lilla 50mm EDF F35 i lördags.

    Vid andra passagen kom jag lite långt bort, tappade orienteringen lite över ett skogsområde och vände kärran om för att komma emot mig igen... Trodde jag...

    Efter några sekunders flygande till så inser jag att jag nog inte lyckades vända om alls, utan fortsatte bortåt. Då var jag redan några hundra meter bort och med 49cm vingspann så är den rätt liten.
    För att säkerställa orienteringen gjorde jag några manövrar med planet, och kollrade bort mig själv totalt såklart :banghead:

    Jaja, leta efter plan har man gjort innan, bara inte så långt bort från starten (svårt att avgöra var den gick ner, bara generell riktning). In i den täta skogen och traska med sändaren i hand, gav gas lite då och då för att försöka höra den ettriga lilla EDFen. Men det var tyst sånär som på fågelkvitter och sus i trädtopparna.

    Efter en bra stunds letande var det bara att kasta in handduken och inse att det var en nål i höstacken när batteriet uppenbarligen hade fallit ur eller mottagaren skadats då den var helt tyst. Den gråa lilla frigolitkroppen i snårskog är väldigt väl kamouflerad.:(


    Med förhoppning om att i alla fall LiPo varnaren satt kvar på batteriet även om batteriet kanske hade trillat ut så borde den låta så småningom när LiPo varnarens diod drar sluta på batteriet, eller om någon vänlig själ råkar snubbla på planet skrev jag ut några "Efterlyst!" lappar och satte upp i närområdet med beskrivning, karta över troligt område och mitt telefonnummer samt löfte om hittelön.

    Och tro sjutton att jag får ett SMS på söndagen med att någon hittat mitt plan! :thumbup:

    Mycket riktigt hade batteriet, canopy och lipoladdare lossnat och omhändertagits av en vänlig själ samt löfte om att visa trädet där planet sitter i kväll.

    Så trädklättarkängor på, oömma kläder i kväll efter jobbet och ge sig upp i trädtopparna för att rädda min lilla F35a!

    WOHOO! Snacka om flyt att någon faktiskt hittade det lilla planet som var en bit från närmaste stig.

    Flygplan - 1,8m EPP-FPV, 50mm EDF Katana, 1m EPP MX2 3D, DIY vingar, FunJet, Super Stearman 90cm, F16 64mm EDF
    Heli - T-Rex 600N, Gaui X4+Agusta A109, T-Rex 450+Bell 206, KDS 450Q FPV
    Multirotor - HK FPV 250, 3D printad 250, DIY hexa ~500 storlek
    Radio - Taranis + DSM2 modul, FatShark 5.8GHz
    Heter Olof på riktigt men använder samma forumnamn som jag har på många andra forum.
  • DennanHMFK
    • maj 2006
    • 1135

    #2
    haha jäklar tur i oturen
    medlem i HMFK
    www.hallstamfk.se
    min tube: http://www.youtube.com/profile?user=Dennan83

    Kommentar

    • Fluf
      • jul 2012
      • 1580

      #3
      Ut i skogen gick vi och hittade planet fint liggandes högt upp i ett träd. Naturligtvis var det drygt 10m upp till planet och det fanns inte en chans i F-E att klättra på vare sig det trädet eller andra omkring då det var minst 6meter till lägsta gren.

      Efter ha samlat lite drivved i skogen och gjort 7-8m långa petare av dv döda mindre träd och försökt ruska i trädet och peta på alla möjliga sätt så återstod bara en sak. Fällkniv modell XXXXXL aka. Biltemas Campingsåg




      Så med lite svett och svordomar fällde vi trädet (väldigt tät skog och mycket döda fallträd pga. för tät skog så hade inte särskilt dåligt samvete av att fälla detta lilla trädet). Till höger ser ni trädet som är halvfällt.









      Planet hamnade i träden runt lunch på lördagen, varit utomhus (tack och lov inte regnat) i drygt 2 dygn.
      Killen som letade hade sett min lapp och tyckt det var en kul utmaning, hittade först LiPot (Zippy 3s 1000mAh), sedan canioy och LiPo-varnare och därefter planet som var halvt dolt i trädkronan.

      Upphittaren Anders är han som håller i planet på bilden, hjälpte till under hela räddningsaktionen och var en allmän ängel. Anders verkade tycka detta var en intressant utmaning och trevlig eftermiddagsunderhållning.

      - Batteri, canopy och LiPo-varnare hade fallit ur vid kraschen hittades.
      - Planet kom ner nästan oskatt när trädet fälldes.
      - Enda skador var några mindre kosmetiska och ett roderhorn som bör bytas/lagas.
      - Elektroniken, EDF och LiPo fungerar alldeles utmärkt.

      Kommer behöva ca 15minuter för att få den flygduglig igen.




      /En mycket nöjd pilot
      :thumbup::dancing2::fleng:

      Slutet gott, allting gott och supertack till Anders som både hittade planet och hjälpte till att rädda det. En riktig ängel :angel:

      Och stort tack till min kära fästmö Malin som var med, hjälpte till, koordinerade attackerna mot trädet och var allmänt moraliskt stöd.:love:
      Flygplan - 1,8m EPP-FPV, 50mm EDF Katana, 1m EPP MX2 3D, DIY vingar, FunJet, Super Stearman 90cm, F16 64mm EDF
      Heli - T-Rex 600N, Gaui X4+Agusta A109, T-Rex 450+Bell 206, KDS 450Q FPV
      Multirotor - HK FPV 250, 3D printad 250, DIY hexa ~500 storlek
      Radio - Taranis + DSM2 modul, FatShark 5.8GHz
      Heter Olof på riktigt men använder samma forumnamn som jag har på många andra forum.

      Kommentar

      • Copterdude
        • maj 2012
        • 1269

        #4
        Grattis, kul att du fick tillbaka den !

        Gjorde ungefär samma grej fast med en modellraket ett par år sen
        Hittade en lång död gran på ett par meter som jag kunde peta med. Tog typ 1,5timmar att få ner hehe.

        Kommentar

        • The Flyer
          • maj 2013
          • 134

          #5
          Sånt där är ett helvete. För många år sedan satte jag en Kyosho Minix (som för övrigt var min älsklingsmodell) längst upp i toppen av en 20 m hög gran. Flög för långt bort och tappade bort orienteringen av planets läge i luften. Försökte med alla möjliga roderutslag att hitta rätt läge igen men det blev bara värre. Detta hände i slutet av Juni det året. Planet satt ordenligt planterat i granen. Var och kollade ett par gånger i veckan i flera månader i förhoppningen om att det skulle komma ned någon gång. Ville absolut inte att någon skulle hitta planet och sno med sig det hem. Var väldigt nära att jag tog lagen i egna händer och sågade ned granen men samvetet sade nej. Hade heller ingen aning om vem som ägde marken. Vid ett tillfälle tog jag med mig kikare och ett luftgevär och försökte skjuta ned planet. Lyckades få ned det några meter i alla fall men efter det så trasslade det in sig ännu värre så det var lönlöst till sist. Men så när första höststormen kom i oktober någon gång så gick jag dit och tittade och där låg det på marken. Gissa om jag blev lycklig! Planet i balsa var ju bara att kasta i sopsäcken men elektroniken och motorn var det inga fel på.
          Såld på allt som går att styra med radio...utom båt såklart!

          Kommentar

          • kenj
            • sep 2009
            • 124

            #6
            Snyggt gjort av killen som hittade det :applouse:
            Mvh Kenj

            Kommentar

            • radiocontrol
              • jul 2006
              • 178

              #7
              Vet inte varför jag känner igen mig...

              Kommentar

              • DennanHMFK
                • maj 2006
                • 1135

                #8
                Gött att den inte satt i en tall. :-D

                Skickat från min GT-I9300
                medlem i HMFK
                www.hallstamfk.se
                min tube: http://www.youtube.com/profile?user=Dennan83

                Kommentar

                • Medeashusse
                  • maj 2013
                  • 959

                  #9
                  Har fått för mig att jag en dag kommer svära över att jag inte köpte de här prylarna...



                  Bara för att jag inte förstår det teoretiska resonemanget, innebär det inte att jag kan hantera det praktiska momentet.

                  Kommentar

                  • freddan_6
                    • aug 2006
                    • 2655

                    #10
                    Jag som satte mitt plan 22-24 meter upp i en tät kastanj. Planet syntes väl men inte ens 4 ihopsatta biltemametspön räckte. Det som hjälpte mig i stället var första höststormen 90 dagar senare. Med 22 meter räcker inte ens ett 9-metersspö
                    fredrik

                    Kommentar

                    • Medeashusse
                      • maj 2013
                      • 959

                      #11
                      Hmmmm... Jag får budgetera för en sky-lift..
                      Bara för att jag inte förstår det teoretiska resonemanget, innebär det inte att jag kan hantera det praktiska momentet.

                      Kommentar

                      • Timtimtim
                        • apr 2012
                        • 838

                        #12
                        Skaffa en gps Tracker för 250kr!

                        Kommentar

                        • Ålänning
                          • maj 2007
                          • 6807

                          #13
                          2:25 in i filmen... flyg uppe i träd. =) Helt i trädet, skrot innan vi fick ner det med ett annat träd... ojoj...
                          www.rcaland.ax --- Im an Aalandish Djaekenfaelt'er! =)

                          Kommentar

                          • Fluf
                            • jul 2012
                            • 1580

                            #14
                            Inte som min första flygning med mitt första flygplan någonsin.

                            27 sekunders flygning innan kram med björk (bara att klättra, den gången gick det lätt och bra).

                            Flygplan - 1,8m EPP-FPV, 50mm EDF Katana, 1m EPP MX2 3D, DIY vingar, FunJet, Super Stearman 90cm, F16 64mm EDF
                            Heli - T-Rex 600N, Gaui X4+Agusta A109, T-Rex 450+Bell 206, KDS 450Q FPV
                            Multirotor - HK FPV 250, 3D printad 250, DIY hexa ~500 storlek
                            Radio - Taranis + DSM2 modul, FatShark 5.8GHz
                            Heter Olof på riktigt men använder samma forumnamn som jag har på många andra forum.

                            Kommentar

                            • PatrikE

                              • okt 2010
                              • 609

                              #15
                              Räddnigstjänsten kan ställa upp med assistans ibland.
                              Fick hjälp att plocka ner ett plan från toppen av en BautaTall förra sommaren.
                              Klicka på bilden för större version

Namn: 2.jpg
Visningar: 1
Storlek: 66,9 KB
ID: 496028
                              Skadar inte att höra efter om de har tid.
                              Förutsätter även att det är fast mark för StegBilen.
                              || MultiWii Airplane Setup ||
                              || RTH Med MWii Ariplane ||
                              || Baseflight i Flygplan ||

                              Kommentar

                              Arbetssätt...