Esm:s Dc3 ser dagens ljus

Kollaps
Det här Ämnet är stängt.
X
X
 
  • Tid
  • Show
Rensa alla
nya inlägg
  • Ompa
    • aug 2006
    • 2961

    #16
    Ursprungligen postat av K-Å
    Hmm, Futaba std 3003, lite klent på en så pass stor och tung modell, klaff javisst men resten tveksamt, inte världens starkaste sevon direkt.

    Bara en tanke, MVH K-Å

    Kan varmt rekomenderar föjande servo:
    DYMOND D 7500 MG BB

    Artikelnummer: 031-17501
    Starkt kullagrat metalldrev-servo i standard-klassen.

    Vikt: 63 gr
    Mått (bxlxh): 20x40,5x40,5 mm
    Dragkraft: 4,8V: 7,6 Kg
    Hastighet: 0,20 s
    Kullagrat: Ja
    Drev: Metall
    Pris: 259kr


    Har själv provat ett flertal Dymond servon och hitils aldrig blivit besviken.
    finns hos: http://www.stepsonhobby.se/
    Modellflyg
    En Stört-skön hobby
    :crazy_pilot:
    //Tomas//

    Kommentar

    • bokis
      • maj 2006
      • 5041

      #17
      Till min DC3 som lever och har hälsan så använder jag just futaba 3003 till alltihopa minus höjdrodret,där sitter det ett digitalservo 3152..
      Är mer för att jag är förtjust i och ha exakt mittläge på höjden,gillar stabil flygning.
      Annars så är det min idé att klaffen,om den har lite storlek,är det som behöver mest pulver av alla på lite skala-aktiga kärror som normalt inte hovras(vet inte hur man gör sånt.)
      Har råkat ut för stallade klaffservon, senast i sommras på en gräsligt stor musse trots värstingservon,tycker att det säger sig själv,man ska ju fälla ut nåt mot luftströmmen och kärran ska inte följa med rörelsen..
      Tycker att det har gått lite troll i servostorlek till en del modeller,jag kan förstå det om man ska ha en 3-d maskin men i denna typen av kärra?
      Har tidigare skrivit om hur min vinge sitter ihop,satte en islagsmutter i vingspanten(pilligt),borrade hål in i hjulhuset och har nu en vanlig nylonskruv med fingerfattning för o skruva ihop den..Funkar kanon!
      // Bokis

      ***** Din kanelbulle i cyberrymden*****
      (nu även med biskvier!)

      Kommentar

      • DrHanke
        • maj 2006
        • 5249

        #18
        Lägger in bilder på hur bokis löst det hela med vingarna.







        //DrHanke

        *** STOCKHOLMSDIVISIONEN ***

        Kommentar

        • K-Å
          • maj 2006
          • 1184

          #19
          Javisst Bokis är det så att klaffen behöver sin kraft och det beror på hur många servon som drar klaffen. Vid många servon som drar på klaffen går det bra med typ dessa, i förhållandevis tunga kärror som tex denna är det enligt mitt tycke för klent med dessa servon, men var och en gör som man vill ända tills det händer något. Det pågick tidigare en debatt om 35 kontra 2,4 och om det skulle förbjudas flygning på 35 vid vissa meetings som exempel. Det är nog viktigare att titta vad som stoppas i maskinerna och om de klarar jobbet för att höja säkerheten runt det vi håller på med. Det spelar ingen som helst roll om man flyger med 35 eller 2,4 om den svagaste länken sitter ute vid roderytorna i form av ett för enkelt/klent servo......

          Med Jättemussen så kan man väl endast konstatera att servona i den inte klarade det jobb de skulle sköta och bör väl utifrån denna erfarenhet vara utbytta vid det här laget. Värstingservon är inte lika med bästa och starkaste servon. En bra tumregel vid servoval till propkärror är att om de klarar kärrans vikt i drag så har man lite marginal att ta till, givetvis så påverkar maskinens hastighetstregister och storleken på roderytan också servovalet. Jag brukar följa denna enkla regel och det har hittils funkat bra.
          Futaba S3003 är ett ok servo om man sätter dem på okritiska funktioner, det är ett mycket billigt servo med nylondrev i 3kg klass.

          på Futabas hemsida står det att läsa om detta servo:

          Notes from the Tech Department
          This is the Futaba S3003 Standard Servo.
          This basic servo is used in cars, boats, or where standard servos are used.
          This is the replacement for the following servos, S138,S148,S22,S38 and S12.

          This servo can produce high-current draw from your batteries.
          If using NiMH or LiPo batteries, make sure they are capable
          of delivering sufficient amps.




          Även om det fungerar för stunden så behöver man även lite marginal uppåt om det skulle hända något under flygturen.

          K-Å
          Senast redigerad av K-Å; 2010-01-10, 18:40.
          MVH Kjell-Åke Skoog
          Ordförande RCFF 2023/2025.

          Kommentar

          • Lancair
            • maj 2006
            • 39

            #20
            Tack flygdoktorn för bilderna på Bokis vingl(ö)åsning o på flygfilmerna. Det är märkligt att det alltid är en klarblå himmel o shortsväder i Lindlöt!! Det gör gott att se lite sol o grönska - vi har haft 10 dagar i rad när yttertemperaturen aldrig varit över minus 25. Hoppas kunna ploga upp vinterfältet kommande vecka o ser redan fram emot fina vinterflygdagar.

            Kommentar

            • bokis
              • maj 2006
              • 5041

              #21
              Solen skiner alltid där Claes och vingen har suttit där i ett par år nu så det verkar funka.
              Den blir väldigt trevlig att både transportera o skruva ihop på det viset..
              K-Å du är välkommen o förklara för mig varför jag ska ha större servo på en skev som är mindre än till en normal trainer,jag förstår det inte.
              Sporrhjul o sidoroder har varsitt 3003,kanske inte går o knivegga med men o flyga på en motor är problemfritt..
              Har inte ännu haft ett futaba standardservo som har krånglat och med 4 kg kommer man långt på en kärra av den här sorten..
              Men det är upp till var och en,jag tror i alla fall att det har gått troll i servon och hur mycket man behöver..
              Mussen hade 18 kg:s servon av bra sort men det räckte inte om kärran hade lite fart,men det är fixat nu..
              Men att jämföra det med 35 o 2.4 förstår jag inte alls faktiskt..
              Och, för mig är det helt OK om andra vill plocka dit servon för några tusen,det stör inte mig,det roligaste hittills är en kärra som hade 2 st Futaba BLS som gas-servon,funkade kanon!
              Men det kan kanske vara en smula överkurs..
              // Bokis

              ***** Din kanelbulle i cyberrymden*****
              (nu även med biskvier!)

              Kommentar

              • DrHanke
                • maj 2006
                • 5249

                #22
                Sen med servon är det inte bara dragkraften och märket som är avgörande, jag vill påstå att installationen av dito är minst om inte viktigare. Jag har sett otalet skumma installationer som man är glad att man inte bskådade när dito var i luften. Det här med hur linkage installeras, hur man programerar radion mm. Att sätta i ett 10kg servo till klaffen för att sedan i radion ställa ner utslagen till 40-50% som jag sett i flera fall är minst lika förödande som att ha ett för klent servo då utslags begränsningen gör att servots arbets område ändra och tillika dess dragkraft...

                Jag håller med bokis om att det har gått totalt troll i detta med servon och massiva dragkrafter till vilken nytta då undrar jag? Då 90% inte bryr sig om radio programeringen mer än att "Det är ju så bra nu med computer radion man kan ställa om EPA och subtrimmen" vad har då dessa superservon för nytto effekt i maskinerna?

                Rätt val av servon, korrekt installation och en bra programering i radion är A och O!
                //DrHanke

                *** STOCKHOLMSDIVISIONEN ***

                Kommentar

                • K-Å
                  • maj 2006
                  • 1184

                  #23
                  Visst det funkar säkert bra men det är väl fortfarande så att dessa lågprisservon har den kvalité de har och rekomenderas förövrigt av tillverkaren till bil och båt, men så länge det funkar och alla är nöjda så är väl allt frid och fröjd.

                  Att jämföra detta med diskussionen runt att förbjuda 35 på meetings är relevant då kanske inte grundproblematiken runt att folk kraschar ligger på just val av frekvens och band utan det finns andra faktorer att titta på först tex rätt dimensionerade prylar till rätt maskiner kunskapsnivån hos piloten mm detta skulle kunna vara något att börja med om man vill höja säkerheten.

                  En kedja är aldrig starkare än den svagaste länken

                  Pilot-Radio-Mottagare-Strömbrytare-Acce-Servokablar-Servo-Länkage-Roderyta

                  Sätt kostnader och prestanda i de olika stegen så hittar man snart den svagaste länken utifrån tidigare resonemang.

                  Sen är det så att man ska utnyttja servots hela område och ta ut den kraft man behöver, kraftfulla prestanda servon ska sitta där de behövs och på andra ställen kan man ha annnat.

                  När man bygger tex Jet så kommer det ofta en fråga efter vissa byggmoment som säger så här:

                  "Kan den installation eller komponentval du just gjort orsaka den här modellens krasch????"
                  Senast redigerad av K-Å; 2010-01-10, 20:44.
                  MVH Kjell-Åke Skoog
                  Ordförande RCFF 2023/2025.

                  Kommentar

                  Arbetssätt...