Idag hade ja tankar på att knäcka edgen i 2 bitar efter hela vinter (Byggproblem)

Kollaps
X
 
  • Tid
  • Show
Rensa alla
nya inlägg
  • speedo_4
    • okt 2007
    • 153

    #1

    Idag hade ja tankar på att knäcka edgen i 2 bitar efter hela vinter (Byggproblem)

    Då var det snart dax för permiär tänkte man glatt idag när man knallade ner till bygglokalen.
    Bara att förstärka lite å trimma in maskinen var planerna för dagen.
    Tanken sket sig ganska snabbt då jag så fort kopplade in höjd och sidroder gnällde servona precis som när det blir tryck på dom.
    Första tanke var servofel.
    Tog bort armarna och kollade på servona. helt tysta.
    Kliade sig i skallen.
    Efter mycket om och men visar det sig att pullpull linkaget är spännt hela tiden men i vissa lägen slackar det. Sedan centrerar inte servot tillbaka sidorodret. Det blir nån slackning nånstans. Höjdrodret förstår ja inte varför servot tjuter. Det slutar om man hjälper det till ändläge. Att tända majbrasa 5 dar försent kändes tråkigt nog väldigt lockande idag.
    Nån som haft något liknande problem på edgen? Tycker verkligen inte att konstruktionen känns bra just nu.
  • pilotkalle

    #2
    En liten dum tanke men har du provat o ladda mottagaracken?

    Kommentar

    • speedo_4
      • okt 2007
      • 153

      #3
      Ursprungligen postat av pilotkalle
      En liten dum tanke men har du provat o ladda mottagaracken?
      Det är full laddat.

      Kommentar

      • gimbo
        • jul 2007
        • 710

        #4
        Kan inte riktigt förstå hur det skulle vara fel på konstruktionen. Jag har en och den funkar kanon i roderna. Skulle tippa på att det är elektroniskt fel. Förmodligen när servona belastas.

        Kommentar

        • mulder
          • nov 2006
          • 1033

          #5
          Prova att koppla in ett servo i taget, kör du 2,4 eller 35mhz, antennen till mottagaren får inte korsa sig själv, gissar på att det är el-drift som gäller, fartreglaget bör vara så långt ifrån mottagren o servon som det bara går /Mulder

          Kommentar

          • sm3xrq
            • sep 2007
            • 320

            #6
            och om du kör med digitalservon och kommer för nära dem med din 2,4 radio så kan servona börja rycka har jag märkt

            Kommentar

            • Kenneth E
              • okt 2006
              • 3445

              #7
              Prova på att smörja gångjärnen, alla vet ju att digitala servon skriker. Rör sig servona när du drar i spakarna? Det kan var vikten i roderna som servona kämpar emot, prova balansera roderna.

              Jag har ett plan med 17 digitala servon och när jag monterar ihopa det i garaget tar jag på mig hörselkåporna, för det låter förj.vligt.

              Nästa steg i utvecklingen av servon borde vara att göra de digitala TYSTA!!

              Hälsningar
              Kenneth

              Kommentar

              • Krille
                • maj 2006
                • 1184

                #8
                Digitala servon brukar tjuta, min helikopter låter somen hel kör när man startar upp servona.
                Att dom tjuter beror på att t.ex. höjdrodret går trögt i gångjärn och dyrligt så servot inte orkar centrera till 100% utan det stannar på 99,9% typ. Eller så går allt så himmla lätt att tyngdkraften på höjdrodret trycker ner det vilket gör att servot hela tiden måste hålla upp det.

                Angående slakande på sido rodret när du ger utslag gör inget (antar det är vajer). det är ju ändå bara den vajer som drar som har styrka i sig. Den som skjuter på har inget med rodret å göra kan man säga.
                Att man får en slakande vajer beror på att måttet mellan punkterna på servo oket och mitten på servot inte är samma som punkterna där vajrarna sitter fast på rodret och rodrets vridpunkt.

                Men är vajrarna spända när rodret är centrerar för att sedan bli slaka när rodret är centrerar efter lite rörelse sitter antingen något löst.
                Eller så är inte vajrarna rakt spända från början utan hamnar i spänn när dom hamnar snett på roder eller servo.
                //Kristoffer gustafsson

                Flygplan: Vortex F3A, Sebart Wind S Pro, Sebart Wind S 50e
                Helikopter: T-rex 700 DFC,
                Sändare: Futaba T18SZ,

                Kommentar

                • gimbo
                  • jul 2007
                  • 710

                  #9
                  Tjuter era digitalservon? Nu har jag iof inte så många, totalt ett 10tal. Men, att de låter mycket och tjuter har jag inte varit med om. Däremot låter de mycket jämnare och finare än analoga.

                  Eller börjar jag bli gammal nu när man passerat 30 med ett par år??

                  Kommentar

                  • Krille
                    • maj 2006
                    • 1184

                    #10
                    vad har du för märken på dom?

                    mina hitec servon låter mer än motsvarande futaba.
                    //Kristoffer gustafsson

                    Flygplan: Vortex F3A, Sebart Wind S Pro, Sebart Wind S 50e
                    Helikopter: T-rex 700 DFC,
                    Sändare: Futaba T18SZ,

                    Kommentar

                    • mulder
                      • nov 2006
                      • 1033

                      #11
                      Har ca 40 digitalservon allt från 4,5kilo till 20kilos, några få spelar men kör man lite med de så hittar de centum är knarrar endast lite då o då. Gäller Hitec o Futaba /Mulder

                      Kommentar

                      • speedo_4
                        • okt 2007
                        • 153

                        #12
                        Ska svara så gott det går på frågorna nu.
                        Servona surrar som att nånting ligger å belastar dom hela tiden. precis som att dom trycker emot om man t.ex drar i rodrena eller liknande. Är tysta när man plockar av oket.
                        Sen centrerar inte sidorodret när man styr rodret åt höger. Drar man höger,vänster centrerar det men drar man enbart höger hamnar rodret lite på sniskan. Verkar flexa någonstans men kan ej lokalisera var. Funderar på att plocka isär vajrarna och göra om arbetet med sidorodret. Höjdrodret surrar för jämnan med och pinnen verkar flexa lite. kan dock behövas ställa in lite roderutslag på denna. återkommer med det.
                        jag kör även med futaba 7c 2,4 ghz men problemet bör väl inte ligga där?
                        Det är just den här pullpull funktionen jag inte gillar riktigt. Har satt in små rör där vajjern går in i kroppen. bör man ta bort dom? Kan det vara så att dom är lite lite för långa och gör att det flexar? kapa dom så löser sig problemet? Dom kanske sticker ut 3, 4 mm inuti kroppen. Vad det är för servon återkommer jag med.

                        Kommentar

                        • Krille
                          • maj 2006
                          • 1184

                          #13
                          Om du centrerar sido rodret och tar tag och med handkraft drar rodret åt höger/vänster vad händer då? Går det röra mycket så spänn vajrarna. Går det bara röra lite lite eller känns ganska stumt är spänningen på varjrarna bra.
                          //Kristoffer gustafsson

                          Flygplan: Vortex F3A, Sebart Wind S Pro, Sebart Wind S 50e
                          Helikopter: T-rex 700 DFC,
                          Sändare: Futaba T18SZ,

                          Kommentar

                          • speedo_4
                            • okt 2007
                            • 153

                            #14
                            Ursprungligen postat av Krille
                            Om du centrerar sido rodret och tar tag och med handkraft drar rodret åt höger/vänster vad händer då? Går det röra mycket så spänn vajrarna. Går det bara röra lite lite eller känns ganska stumt är spänningen på varjrarna bra.
                            har som du säger spännt vajrarna till max men tycker ändå att sidorodret verkar flexa. Där går det inte ihop för mig riktigt.

                            Kommentar

                            • Ludde
                              • maj 2006
                              • 399

                              #15
                              Euuh .. vad är det för servo?

                              enkla digitala/svagare servon gnäller ofta och i regel mycket eftersom dom inte orkar gå tebax till "noll"

                              min 700 rex gnäller inte speciellt mycket trots att man tvingar alla servon i huvudet..
                              men dom är dyra.. och väldigt starka.. Futaba coreless BLS451 på 8V.

                              att man får slack med pull-pull är fel i monteringen, oftast gör det inget.. efterom I REGEL spänns båda linorna när man närmar sig mitten..

                              finns en hel del på det att googla efter om pull-pull
                              Senast redigerad av Ludde; 2009-05-06, 17:07.

                              Kommentar

                              Arbetssätt...