Sebart Katana 50 Glowpower
Kollaps
X
-
brukar göra det på mina 3D kärror.. inte för att jag känner någon skillnad på luft som passerar där imellan utan för att jag har en livhake när CA gångjärnen går av :-)
och för att dom inte fluttrar lika lätt..
edit.. glömde det..
det var ovanligt små CA gångjärn.. speciellt för så stora utslag..Kommentar
-
Skillnaden mellan att använda vanliga gångjärn eller tejp är det att man får en helt tät spalt mellan vinge/roder om man tejpar.
Eftersom att man också tejpar längs hela rodret så fördelas belastningen avsevärt, jämfört att om man använder gångjärn så ska beslastningen fördelas på låt oss säga 6-8 cm/ 3-4 st gångjärn (ex. skevroder).
Sen så är det väldigt enkelt att repa om olyckan skulle vara framme, bara att dra bort tejpbitarna och laga, om det går... rengör sen vinge & roder och sätt dit ny tejp.
En del brukar dock inte välja att tejpa höjd/sid-roder p.ga oljesprut, men det har jag aldrig brytt mig om och det har funkat perfekt ändå.
Enkelt, billigt och otroligt starkt!
/MickeKommentar
-
Som sagt det minskar risken för roderfladder samt ökar rodrenas effektivitet. Dock effektivitet är inte så viktigt idag med de stora roder samt utslag som dom kan ha
Fast det är inte hela sanningen då luft som läcker immellan roderspalten faktiskt i vissa kan hjälpa till att luftmollekylern håller sig kvar på rodrenas översida längre vilket i sin tur gör rodret effektivare. Det är iaf funktionen hos en fovler klaff.//Kristoffer gustafsson
Flygplan: Vortex F3A, Sebart Wind S Pro, Sebart Wind S 50e
Helikopter: T-rex 700 DFC,
Sändare: Futaba T18SZ,Kommentar
-
Fan va härligt, kul att den flyger bra!:thumbup:
Men jag funderar över propellern på bilden, det ser ut som en el-prop tycker jag... men jag kanske har fel... :1dontknow:
/MickeKommentar
-
Hej!
En negativ erfarenhet fick jag idag. :-(
Gjorde en kvickroll på fullgas, och huven lossnade, flygplanet blev därefter mer eller mindre okontrollerbart men lyckades få ner den så bara landsinfästningen gick sönder.
Efter diverse skallgångskedja lyckades en klubbkamrat hitta huven i den höga rapsen...
Men i framtiden kommer jag ha 2 tejpbitar kontorstejp för att säkra huven..Kommentar
-
Det var såklart en Sebart Katana S50 E då tråden handlar om en sådan kärra. ;-)
Vart lite besviken, vi får se om jag får igenom reklamationen.
Hade en AA sukhoi 140 cm som huven lossnade på tämligen direkt, men har även en AA yak 54 120cm med 130 flygningar utan ett enda huvloss.Kommentar
-
Å f*n. Börjar bli gammal
Jo. Huven till min AA 140cm Sucke lossnade vid andra flygningen. Den lossnade och fastnade i mellan sidorodret och kroppen på ovansidan och gick mitt itu varav resten satt kvar. Riktigt intressanta flygegenskaper!:sarcastic:
På en sån dyr kärra du har borde du få reklamerat tycker jag då verkligen!
/Håkan"Allting beror på allting"Kommentar
-
neodymmagneter funkar bra på en el kärra som inte har de vibrationerna en glödare har. Haft flera exempel på maskiner där detta inte fungerat, borde har varit med i "glow kitet" så man kunde skruva fast den i bakkanten.
Sen vet jag inte direkt men en kvickroll i fullfart... Jag tror nog mer du ska va glad att maskinen e hel än att kåpan trilla av. Den är gjord för el, kolla uppbyggnaden på den så är den relativt klent byggd samt att du har en av de vassaste metanolarna så jag skulle nog flyga lite lugnare helt enkelt...//DrHanke
*** STOCKHOLMSDIVISIONEN ***Kommentar
-
sorry det var ju ludde som hade metanol... skyller på solsting denna dag
Då kommer en annan dum fråga, manualen sida 20 steg 2 att ta upp hål i undersidan på kroppen har du gjort antar jag? De tjäner två syften, kyl lutf till motorn går ut där samt trycket inne i kroppen skall bort... Sett fall där man inte har haft dessa hål och då brukar canopyn ge sig iväg illa kvickt...//DrHanke
*** STOCKHOLMSDIVISIONEN ***Kommentar


Kommentar