bygga eget plan, hjälp med elektroniken.

Kollaps
X
 
  • Tid
  • Show
Rensa alla
nya inlägg
  • dannyf
    • okt 2016
    • 23

    #1

    bygga eget plan, hjälp med elektroniken.

    hallojsan.

    har blivit sugen på att bygga ett eget rc plan. men då ja inte sysslat med detta innan så har ja ingen större kunskap när det gäller drivlinan. så skulle behöva lite hjälp med det, alla siffror förvirrar mig hehe.
    vill ha ett plan med lite pulver i så behöver hjälp med vilken motor, prop, fartreglage och batteri setup som får fart på planet. behöver såklart inga overkill saker men lite fart vore ju roligt.

    har tänk bygga i cellplast och för mig så är en del av det roliga att just bygga själv utan ritningar. det får bli lite som de blir, många crasher och ombyggnation/lagningar räknar jag med. hade tänkt utgå ifrån elektroniken, så hur stort det blir är det ingen som vet men såklart så lätt som möjligt.

    så någon som har tips på motor osv som får fart på mitt projekt?
    och är sakerna på ebay något att ha? vill ju såklart inte lägga för mycket pengar då risken är rätt stor att det körs sönder mer eller mindre direkt i inlärningsfasen.
  • Ålänning
    • maj 2007
    • 6807

    #2
    Vilket plan?
    www.rcaland.ax --- Im an Aalandish Djaekenfaelt'er! =)

    Kommentar

    • McRegor
      • maj 2006
      • 7942

      #3
      Att börja helt från scratch utan kunskap om vare sig flygning eller konstruktion av flygplan känns som en mindre bra början...
      Roger

      Kommentar

      • Michael
        • maj 2006
        • 1742

        #4
        Glöm det där med "pulver" i ditt första flygplan såvida diuinte har stor vana av någon annan radiostyrningsgren. Du kommer nästan säkert att ha fullt upp även med ett normalmotoriserat flygplan.
        Innan vi kan ge några råd får du berätta om vad du har för intresseinriktning och vad du har för målsättning med ditt flygande. Det kan i ganska hög grad påverka valet av flygplan/radio mm. En annan fråga som är högst väsentlig är huruvida du kan få hjälp av en erfaren modellflygare med skolflygning, intrimning av flygplanet och annat?

        Kommentar

        • dannyf
          • okt 2016
          • 23

          #5
          valet av plan är inte bestämt än, men något relativt lättbyggt.

          skulle såklart kunna köpa ett färdigbyggt plan eller ta ritningar ifrån nätet att bygga efter, men då försvinner en del av tjusningen för min del. får ja bara elektroniken så får kommer jag garanterat få något att flyga ska ni se

          som jag nämt innan, ombyggnationer och reparationer kommer det såklart bli. men jag tycker det är roligare att göra och lära mig själv snarare än att köpa ett färdigt paket som jag utan större problem flyger efter timmar i simulator.

          Kommentar

          • Thomas

            • jun 2006
            • 7673

            #6
            Go for it!
            Glädjen av att bygga något alldeles själv, och sen få det att (hjälpligt) flyga är obetalbar.
            Det mesta flyger, dock mer eller mindre bra.
            Som rekommendation att tänka på är:
            *Vingprofil, gärna något liknande Clark-Y, (semisymmetrisk)
            *Vingbelastning, 50-75 gram/kvdm är Ok för en kärra i 1-1,5-metersklassen,
            *Riggningsvinkel på vinge/motor (i förhållande till 'datumlinjen'/stabben), vingen ett par grader positiv, motorn ett par grader neråt,
            *Roderutslag, INTE för stora!
            *Balans! Tyngdpunkten ska ligga på ca 25% av kordan, räknat från vingens framkant.

            Finns massor att läsa 'på nätet', sök efter "Model Plane Design" eller liknande.
            Retroholic!

            Kommentar

            • Michael
              • maj 2006
              • 1742

              #7
              Här hittar du nästan säkert en tilltalande konstruktion:


              Beroende på vad du ger dig på kan du få hjälp med val av utrustning,
              Själv tycker jag att en drivlina som går på 3s 2200 mAh batteri är en bra utgångspunkt.

              Kommentar

              • pernstig
                • nov 2006
                • 1184

                #8
                Ja, 3S 2,2 Ah är en bra utgångspunkt. Till det väljer jag en motor som väger ca 140 g och med ett kv-värde på ca 1000 samt ett fartreglage som tål 40 A med inbyggd BEC 3 A (så slipper jag mottagarbatteri). Med en 11x6 propeller drar linan en modell på mellan 1,5 och 2 kg och med spännvidd 130-150 cm.
                Här några exempel:
                http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...Lipo_Pack.html
                http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...=SK3-3542-1000
                http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...ch=plush%2040a
                /Leif

                Kommentar

                • dannyf
                  • okt 2016
                  • 23

                  #9
                  har ingen större vana, provat lite metanolbil, quadcopter och något litet simpelt plan. målsättningen är väl att ta ut planet och köra lite när jag känner för det hemma i parken(stor park med mycket utrymme) men även på större ytor någon gång då och då. inget avancerat asså. men gasglad som man är så vill jag ha något som kan köras lite fortare. även om jag inte kommer göra det i början så ska det gå, annars kan det vara.

                  och jag vill göra allt själv, vill inte bli lärd eller kopiera andras konstruktioner. läser rätt mycket här på forumet så klart, en del saker är ju bra att någorlunda koll på innan man bygger.
                  kraschar jag planet och får bygga om det 10 gånger så är det så. och konstruktionen kommer såklart vara allt annat än optimalt.
                  känner jag att detta är riktigt roligt så kan man såklart börja fundera på om man ska lägga in mer slantar och uppsöka klubb.
                  men just nu är det bara ett roligt projekt att pyssla med på lediga stunder.

                  tack för tipsen pernstig ska kolla lite på länkarna du skickade

                  Kommentar

                  • freddan_6
                    • aug 2006
                    • 2655

                    #10
                    Vill du då ha "pulver" lägger du dig i underkant på vikt av vad pernstig skriver. Det kan vara meningslöst om du har fel vingrofil.
                    Viktigt är att vingbelastningen är låg, då blir det möjlighet till lättfluget.
                    Vinglast kan mätas i det meningslösa måttet gram/dm2 eller hellre det skalbara måttet gram/dm3.
                    Vikt på modellen i gram.
                    Yta på vinge * roten ur yta på vingen delar du med.
                    Är du nybörjare ska du inte över 7 (gram/dm3)
                    Ju lägre desto bättre.
                    En till tumregel
                    Motorn ska väga cirka 10% av planet (All Up Weight)
                    Batteriet ska väga cirka 20% av planet (All Up Weight), gärna standardvikten 2200mAh/3S. Köp präktigt med "C"-rating då tillverkarna ljuger om detta värde. Ofta tål batterierna hälften av vad tillverkaren skriver. C kallas Coloumb och är ett mått på laddningsöverföring.
                    Resten av elektroniken ska väga mindre än motorn. Lagom servo i denna viktklass är 9-13 gram/styck.
                    Fartreglage 40-60A 3S räcker.
                    Bygger du själv ska triangeln motor / landställ / vinge vara stabilt, här blir det mest påfrestningar.
                    Lycka till.

                    Kommentar

                    • KristofferR

                      • okt 2010
                      • 481

                      #11
                      Ursprungligen postat av dannyf
                      valet av plan är inte bestämt än, men något relativt lättbyggt.

                      skulle såklart kunna köpa ett färdigbyggt plan eller ta ritningar ifrån nätet att bygga efter, men då försvinner en del av tjusningen för min del. får ja bara elektroniken så får kommer jag garanterat få något att flyga ska ni se

                      som jag nämt innan, ombyggnationer och reparationer kommer det såklart bli. men jag tycker det är roligare att göra och lära mig själv snarare än att köpa ett färdigt paket som jag utan större problem flyger efter timmar i simulator.

                      En början med design, dimensionering, bygge, intrimning och flygning är sannerligen en utmaning! Att lära sig modellflyg är väldigt svårt för de allra flesta och jag tror du kommer finna att uppförsbacken du valt är både brant och lång.

                      Det mesta som ser ungefär flygplanslikt ut brukar dock flyga och med envishet kommer man långt, räkna dock med att det krävs mycket envishet. Väldigt mycket envishet.
                      Kör flygplan, med eldrift eller på hang.

                      Kommentar

                      • dannyf
                        • okt 2016
                        • 23

                        #12
                        envishet finns så det räcker och blir över det är snarare tiden som saknas och då blir det svårt att göra det seriöst med klubb och lärare.

                        i början var min plan att använda mig av en EDF motor men som ja förstår det så är det för stor energiförlust jämnfört med propellermotor?

                        Kommentar

                        • dannyf
                          • okt 2016
                          • 23

                          #13
                          läste just lite ang edf vs prop, edf är inget för mig vill ha bra acceleration vilket inte edf verkar ha för rimliga pengar.

                          Kommentar

                          • McRegor
                            • maj 2006
                            • 7942

                            #14
                            Om tiden är bristvara så är det ju ingen som helst tvekan om att ett RTF-kit, typ Bixler, och hjälp på en klubb är det klart snabbaste sättet att lära sig flyga - om det är det primära. Ditt upplägg är nog det mest tidskrävande och osäkra, tyvärr.
                            Lär dig flyga med nåt beprövat först - sen kan du glatt kasta dig över dina egna konstruktioner och eftersom du då redan kan flyga så blir det enklare att utvärdera det du gjort och inte minst försöka trimma in dom så att dom flyger. Det är väldigt svårt att bedöma och trimma in en nykonstruktion när man inte kan flyga...
                            Roger

                            Kommentar

                            • dannyf
                              • okt 2016
                              • 23

                              #15
                              på sätt och vis finns tiden, förutsatt att jag är på hemmaplan. bygga och testflyga funkar utmärkt om ungarna kan vara med. det är tyvärr svårare att få något vettigt ur tiden med lärare när ungarna på 2 och 5 år ska vara med.
                              tjusningen med det hela för mig är ju att lära mig själv, det ger så mycket mer när jag lyckas på egen hand än om jag skulle bli lärd och kör med ett plan som någon annan byggt.
                              jag bara är sådan, vill och måste veta hur allt funkar oavsett om det handlar om rc flyg, motorcykeln eller diskmaskinen hehe. oavsett projekt så hittar jag alltid på egna lösningar och konstruktioner som i regel funkar lika bra som det man hittar i butiken, att de inte blir lika fint och perfekt är en annan femma

                              Kommentar

                              Arbetssätt...