Tack för svar. Intressant läsning som alltid när herrskapet går lös.
V-tail, hur tänker man då?
Kollaps
X
-
Det dyker ju alltid upp någon med en mer eller mindre vild teori, se ovan ang antal vingspetsar som orsakar luftmotstånd. Någon tillräckligt envis med pengar bygger en vinge helt utan vingspetsar alls och provar. Det är väl helt uppenbart att det fungerade eftersom det finns på film, men även lika uppenbart att en konventionell vinge sammantagen är bättre trots två vingspetsar.SuperheroKommentar
-
Det handlar om att prova sig fram helt enkelt. Allt flyger i princíp, sen beror det på hur mycket du vill spaka. Han som antagligen är den bästa flygaren i världen tycker att det skall se ut så här för att flyga bäst!

SuperheroKommentar
-
Det har också att göra med konstruktionen, hållbarheten, flygstilen. Den ena är mer lämplig än den andra.
Som henke2 nämner, prova sig fram. Fördelar VS nackdelar... och då menar jag ens egna tycken och smak.
Men det kommer alltid finnas teoretiker och utsvävare här samt de som bara gör och flyger och det funkar, vare sig det är bästa sättet eller inte, men för den individen funkar det den anser vara bäst för den personen.
Visa oss en vinge utan vingspets? Vingspetsar HAR inducerat luftmotstånd, men det kanske inte är så mycket att bry sig om i så liten skala. Nån som provar bygga 8 stabbar i en sol-form och testar? =) räcker ju med att två har sidoroder och två har höjdroder.
Vem är den där bäste flygaren i världen? Filmer? Flyget var inget snyggbygge direkt, men funkar säkert klockrent, intressant med motroterande proppar för att bli av med slipstreamens nackdelar. Inte vanligt bland modellflygare.
Jag sitter och funderar på att skaffa ett större UAV-flyg som råkar ha V-tail så denna tråd är intressant.www.rcaland.ax --- Im an Aalandish Djaekenfaelt'er! =)Kommentar
-
Det gula flygplanet är konstruerat av killen på bilden, Gernot Bruckmann från Österike.
Han är en av de allra bästa F3A (och F3P) konstflygarna i välden just nu.
Den gula modellen på bilden heter Pandora, och är hans senaste F3A kärra, som antagligen kommer att säljas via hans företag GB-Models.
Troligen är detta den kärra som Gernot kommer flyga med nu på VM i F3A den 3-11 nov i Argentina.
Skulle inte alls bli förvånad om han kommer på pallen på detta VM, han har kapaciteten för det. Han har säkert potential att slår regerande världsmästaren i F3A (2015 var förra VM) Christophe Paysant-Le Roux som har totalt 8 förstaplatser på VM F3A hittills. Även vår nordiska deltagare, finländaren Lassi Nurilla med sitt plan Sensation dubbeldäckare (designat av Gernot Bruckmann), bör ha goda chanser att placera sig högt på kommande VM i Argentina. Både Gernot och Lassi slog Christophe på EM F3A förra året, Gernot kom 1:a, Lassi 2:a och Christophe 3:a.
Tror aldrig jag sett en traditionell V-tail på en F3A kärra, möjligtvis lite V-form (men inget i närheten av 100 grader och så), men negativ V-form på stabben är ganska vanligt på F3A kärror.
Notera att den gula kärran på bilden har både takvinge och bukvinge, ganska ovanligt på F3A kärror, men det finns t ex på PromethouS monoplane (från Sebart). "Sågtand" på vingens framkant är relativt vanligt på F3A kärror.
Det som är lite speciellt med den gula Pandora F3A kärran är dess enorma sidoarea på kroppen, speciellt i bakre delen.
Just nu är dubbeldäckare mycket populära i F3A men skulle t ex Gernot Bruckmann placera sig högt eller rent av vinna VM med sin Pandora skulle jag tro att den typen av monoplan blir rätt populära. Det blir ofta lite av följa John.
Filmer på Gernot Bruckmanns flygande?
Bara gå till Youtube och söka på Gernot Bruckmann så har du att titta på ett tag.
F3A (EM 2016, en av finalflygningarna, han vann EM med sin dubbeldäckare Sensation):
F3P (VM 2017):
Flyguppvisning, t ex denna gigantiska dubbeldäckare:
Jetpower 2017, med egna designade Leonardo 4.0, 30 kg:
Gernot flyger världens största RC segelflygplan "ETA", 15 meters (51 ft) spännvidd, 40 kg:
Jämför fullskala ETA segelflygplan i denna video, kolla vingarna i upptagningen:
/BoSenast redigerad av bem; 2017-10-29, 13:19.Kommentar

Kommentar