2,4 Booster
Kollaps
X
-
Jag missade humorn, det är lätt hänt när det bara är text
Reglerna är ju rätt tydliga, men rent etiskt är det väl en gråzon. Man kan ju resonera såhär "vad spelar det för roll om man sänder video med låg effekt(t.ex. 500mW) på ett öppet band (t.ex. 1.3MHz) i tio minuter". Vi har alla våra gränser. Min poäng var i alla fall att man inte behöver skryta med det.
Och så får jag väl hålla med om att det är lite hyckleri när man lägger ut bilder eller länkar till någon cool FPV-video.
Varför klubbar inte vill veta FPV vet jag dock inget om, eftersom jag inte är med i någon klubb. När jag pratat med folk från den lokala klubben så har dom inte varit värst negativa.Kommentar
-
Samma här - det är skrytande och att försöka vara cool att köra med stark sändare som jag tänkte på.
Vad gäller hyckleriet så döljer jag ingenting - det är tråkigt att du upplever det så
Själv använder jag både 1.2/1.3(2st) och 2.4 video-sändare(2st).
Jag har diskuterat flera månader med ex PTS om att skaffa en typ av tillstånd för oss FPV:are
Jag har funderat på att starta en egen klubb som då står för tillståndet
Jag har tillstånd för flygfoto och UAS/UAV
Jag har inte mött någon som inte vill veta mer om FPV eller multirotor - tvärtom - alla är mycket intresserade (både bland medlemmar och vanliga människor)
Att klubbar kan ha något emot det hela förstår jag då de kan vara rädda för att det skulle kunna hände en olycka och då inte har klart för sig vad som gäller - därför måste FPV-flygare bistå med kunskaperna om regelverk osv.
till saken:
Vad DX8 har för kontakter vet jag inte men min DX7 använder sig av mini PCI-kontakter invändigt men har ingen yttre kontakt
Detta ger utrymme för att montera en ny SMA och fästa en bättre antenn på
MVH / UndConSenast redigerad av UndCon; 2011-05-04, 12:47.Kommentar
-
Vore bra om det kom upp lite mer information på uhf alt booster till dx8
finns nästan inget om det på internet och jag upplever att dx8 håller typ 500 meter
sen är det slut på mottagning fast range testet på 30 meter är ok!
Om någon får bättre räckvidd med dx8 så skriv gärna hur ni gjort.Kommentar
-
Jag gjorde också ett svagt försök till humor o vad jag menade är att jag har varken lyckats störa ut tv eller mobil i området trots att jag har 1500mw. O med den räckvidd på nån km som jag kommer upp i så tvivlar jag på att jag stör tex flygplan. O läser man google så verkar alla sändare er eller mindre olagliga. Så ja tror man gör så gott man kan för att inte störa i tex stadskärnan.Kommentar
-
Allt som säljs inom EU borde vara lagligt och harmonisera med lagstiftnigen mellan länderna.
Är det inte därför vi har EU att varorna ska flöda fritt mellan länderna.Kommentar
-
men ska inte allt som säljs inom EU vara CE-märkt
Det är tillverkaren som är ansvarig för att en produkt som skall säljas inom EU/EES är CE-märkt om tillverkaren finns inom dessa områden. Om produkten tillverkas utanför EU/EES, är det importören som övertar märkningsansvaret.
http://ec.europa.eu/news/business/100419_sv.htm
Senast redigerad av Mr X; 2011-05-04, 21:25.Kommentar
-
Men om vi då sammanfattar hela denna för mig viktiga diskution, finns det något lagligt fpvsystem som räcker längre än 100m eller får vi helt enkelt leva med att vara "kriminella" men försöka göra det snyggt? Sen om allt ska va ce-märkt för att få användas så tror jag inte det är många prylar på tex hobbyking som e lagliga att använda eller gäller ce-lagen bara vissa saker typ sändare o mottagare?Kommentar
-
CE märkta komradioapparater som sänder 4w behöver man ingen licens för att använda, undra varför?
(Tex.Zodiac som säljs på tex.K&Co)
UndCon, jag vet inte vad du uppfattade som "spela tuff" med sändstyrka? Jag vill bara att min rc link inte ska klippa före videofeeden. Du skrev "Vänligen tänk efter lite innan ni agerar - vad händer för oss andra om ni ställer till en olycka?
Sporten kan tex i värsta fall förbjudas helt...om inte annat så framstår vi i dålig dager."
Jag har svårt att se hur en 1W (förmodligen kryddade kinasiffror) skulle orsaka en olycka, förhoppningsvis förebygga.
Vad kör du själv med för sändstyrkor på dina vtx?
FPV är ju hela tiden på den tekniska utvecklingens gräns och det finns inga färdiga nybörjarkit (vilket jag tror är bra)
För att den ska kunna fortsätta utvecklas säger jag inte att lagar och regler ska brytas, men om man kreativt böjer dem lite...
Trappy är ett bra exempel, det var hans "galna" videos som fick mig att inte kunna stå emot längre.
Kommentar
-
Helt rätt Marvin. HC/HK säljer många saker som inte får användas inom EU.
Ett exempel var min Spektrum-sändare som var märkt "Not for use in EU"
Efter en reparation på HorizonHobby kom det tillbaka en "EU-radio"
(troligen baserat på adress/land)
Jode:
Jag vet inte varför regelverken ser ut som de gör - jag försöker bara följa dem så långt det går.
Jag vet dock att PTS är väldigt fyrkantiga när det gäller regelverket - det går inte att anpassa någonstans och jag har nu gett upp hoppet om att få ett FPV-tillstånd för oss FPV-piloter
En parentes till detta är att en expertperson inom amatörradioförbundet skrattade när jag berättade om våra sändarstyrkor.
Med en amatörradio-licens får man använda 1000W - och då ser våra små sändare ofarliga ut - och det är på hans inrådan jag trots regler använder min 300mW 1.2sändare...
Nu visar det sig att en av mina 1.2mottagare lagt av så jag har ingen diversity längre
köpa en ny kostar €50
köpa ett litet 5.8system kostar typ $65 eller så...
//UndConKommentar
-
Det här fick jag från Kommunikationsverket i Finland.
Liikenne- ja viestintävirasto Traficom varmistaa, että liikenteen ja viestinnän yhteydet ja palvelut toimivat sujuvasti, turvallisesti ja kestävästi. Edistämme Suomen kyberturvallisuutta. Olemme palveleva lupa-, rekisteri- ja valvontaviranomainen.
Bifogad är link till Föreskrift 15 om radiosändare som inte behöver radiotillstånd. Se föreskriftets bilaga, punkt 5 icke-specificerade radiosändare med kort räckvidd (icke-specificerade SRD). Där finns frekvensområdena 2,4 GHz och 5,8 GHz som kan användas för överföring av video från modellflyg.
Också i punkt 8, utrustningar för bredbandig dataöverföring (WAS/RLAN), finns några frekvenser som möjligen kunde användas. Notera att icke-specificerade SRD och WAS/RLAN utrustningar har olika standarder och tekniska villkor.
I Finland finns det också frekvensområde 2315-2400 MHz för tillståndspliktiga trådlösä kameror. För att använda det här frekvensbandet måste du ansöka om radiotillstånd. För tillståndet uppbärs en årlig frekvensavgift (ungefär 40 euro per år). Det är möjligt att användning i Åland måste först koordineras med Sverige. Typisk strålningseffekt för de här utrustningar är 1 W ERP.
Kommunikationsverket
00181 HelsinkiKommentar
Kommentar