Hjälp med val av sändare och utrustning till quad

Kollaps
X
 
  • Tid
  • Show
Rensa alla
nya inlägg
  • nikke76
    • jun 2014
    • 16

    #1

    Hjälp med val av sändare och utrustning till quad

    Hej alla!
    Är ny på forumet så jag hoppas att jag postar på rätt ställe...

    har flugit endel med RTF quads och har använt en wltoys v262 det senare, i och med denna lite större modell och dess lyftkraft så har det monterats lite kameror o.s.v. Vilket har gjort intresset större och har nu insett att jag behöver något mer.

    har tänk att införskaffa en ARF, denna har jag kollat på


    och även denna med gimbal på undersidan med dämpare på gimbalen under.


    Sen kommer frågan som jag inte riktigt kan svara på själv just nu, vilken sändare!!!!???? Har försökt läsa mig till men inte riktigt lyckats.
    ser att många rekommenderar Turnigy 9xr som man tydligen måste greja med själv ganska mycket, priset är mycket bra dock
    har även sett rekommendationer om frsky radio dyrare men kanske enklare för en nybörjare? Och vad behöver man skaffa sig mer?

    kan någon hjälpa till med lite tips.

    Med vänlig hälsning, Niklas
  • Henke80
    • okt 2012
    • 234

    #2
    Hej Niklas.

    Jag kan rekommendera Frsky.
    Nu kör jag med en hackmodul på en äldre men jättebra sanwaradio.
    modul finns att köpa hos airmedia.se och hobbyking.com.

    Dessa har ju mottagare med. Fick hem mottagare från banggood.com igår
    Priserna där är helt sjukt billigt.
    De har även mottagare med telemetri om man önskar det.

    Sen finns ju taranis om man inte vill hacka sin gamla radio.
    Finns en hel taranis tråd här på forumet så kan du läsa massor själv.

    Hoppas du fick lite hjälp och välkommen o lycka till.

    Mvh Henrik
    Spektrum DX6i/ lagom hangar med lagom antal modeller.

    Kommentar

    • FinnbyFraggel

      • aug 2013
      • 857

      #3
      Turnigy 9XR och Taranis bygger på samma grund och Taranis har "extra allt" och har mycket högre finnish.
      Det går att lägga in i strort sätt samma firmware i 9XR som finns i Taranis även om du får ut mer kanaler och funktioner med Taranis då den har en mer utvecklad hårdvara.
      Men för att "bara" styra en quad med kamera fungerar 9XR helt perfekt, jag kör själv med föregångaren 9X och är jätte nöjd.
      /Jonas

      Kommentar

      • nikke76
        • jun 2014
        • 16

        #4
        Kollade på Tunigy 9xr till den skall man alltså köpa en sändar del och en mottagar del om jag fattade det hela rätt. Till frsky radion ingick detta... Det är detta som är något nytt för mig då RTF maskinerna bara var att plugga in o flyga

        kan ni ge några tips till dessa mottagare/sändare gärna hobbyking så kan jag beställa allt radiomässigt därifrån?

        Turnigy verkar vara ganska prisvärd trots allt och det finns endel videos på nätet som visar inställningar o.s.v.
        //Niklas

        Kommentar

        • FinnbyFraggel

          • aug 2013
          • 857

          #5
          Val av sändarmodul beror på vad du tänker flyga.
          Om du planerar att köpa någon BNF modell så är det vanligaste Spektrum och då köper du lämpligen en Orange RX sändarmodul och en eller flera mottagare / satelliter som du kan använda i dom modeller som inte är BNF.
          Annars köper du lämpligen en FrSky modul med tillhörande mottagare så det är ett stabilt system med bra räckvidd.
          Och dom sändarmoduler du ska titta efter är dom som är JR kompatibla.
          http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...mpatible_.html
          http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...er_w_CPPM.html
          http://www.hobbyking.com/hobbyking/s..._Receiver.html
          http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...Module_RX.html
          /Jonas

          Kommentar

          • McRegor
            • maj 2006
            • 7942

            #6
            Är man intresserad av Spektrum-systemet men inte vill betala för originalet så finns det ju en billig "Orange-sändare", som är Spektrum-kompatibel, hos Hobbyking.
            Roger

            Kommentar

            • FinnbyFraggel

              • aug 2013
              • 857

              #7
              McRegor: Ja, men då blir man inlåst i en sändare som har ytterst begränsade programmerings möjligheter jämfört med en Turnigy 9XR med Orange modul.
              /Jonas

              Kommentar

              • nikke76
                • jun 2014
                • 16

                #8
                Lutar åt en Turnigy 9xr och en FrSky modul, trots att den kostar lite mer... men eftersom det är första egenbyggda quad så känns det som om man borde satsa på stabila och lite enklare produkter, sen får man utveckla systemet från det.
                Tack så mycket för hjälpen.

                Kommentar

                • McRegor
                  • maj 2006
                  • 7942

                  #9
                  Till nikke vill jag dock säga att nu är ju inte heller en Turnigy 9XR nån produkt av högkvalitetskaraktär även om den har hög funktionalitet via den programvara man kan använda. FrSky ligger nog kvalitetsmässigt högre än Turnigy-sändaren även om den kan fungera helt OK - i alla fall om man får ett bra exemplar. Skall du ändå komplettera med FrSky-modul och mottagare så skulle jag nog i dina kläder ändå överväga att hellre köpa en FrSky Taranis som av allt att döma ligger i en klart högre kvalitetsklass även om den också har sina brister - främst av mekanisk karaktär vilket inte är ovanligt på främst lite billigare produkter. Elektronik kan nog de flesta tillverka billigt men den mekaniska delen (av sändaren i detta fall) är inte lika enkel att tillverka billigt om det också skall fungera i längden - det är i alla fall de erfarenheter jag har av elektronik kontra mekanik.
                  Roger

                  Kommentar

                  • flunk
                    • jul 2006
                    • 396

                    #10
                    Jag skulle köra Turnigy 9XR och Frsky eller OrangeRX modul.

                    Jag kör 9XR och OrangeRX, aldrig haft ett enda strul med den kombinationen.
                    Min kompis kör lite äldre 9X och Frsky. Även han är nöjd. Frsky har ju telemetri vilket kan vara trevligt då du får bättre koll på räckvidden.

                    Vill du lägga en extra slant ska du kolla på Turnigy 9XR PRO som just lanserats. Fortfarande billig men med ännu fler inbygda finesser.

                    Kommentar

                    Arbetssätt...