DJI Phantom något att ha?

Kollaps
X
 
  • Tid
  • Show
Rensa alla
nya inlägg
  • Peterps
    • nov 2012
    • 135

    #16
    Har köpt en, vill man filma å fota är den tokbra jag är helnöjd... Ingen rally men sjukt stabil...

    //Peter

    Kommentar

    • Pelleflygare

      • okt 2011
      • 425

      #17
      Håller med Peter, stabil och lätt att komma igång. Kör med och utan Gimbal beroende på vad som ska filmas. Litet klipp filmat utan Gimbal:

      Kommentar

      • Fluf
        • jul 2012
        • 1580

        #18
        Phantom är en fotopråm, inte busflygare uppenbarligen. Phantom2 anser jag gör jobbet svevärt bättre, framför allt med tanke på flygtid.

        Anser att den perfekta av de rimligt lättfixade setupen är Phantom 2 med H3-3D Gimbal, GoPro3 och 5.8GHz sändare samt en 7" skärm med mottagare på handkontrollern. Blir några nollor på inköp men flyger fantastiskt bra med runt 20min flygtid och underbara filmer och bilder.

        Vill man köra direkt ur lådan är Phantom 2 Vision+ en fantastisk skapelse... Har inte så mycket till övers för "vanliga" Vision (utan plus).

        Kommentar

        • Huio
          • mar 2012
          • 72

          #19
          Det blev en Phantom2 med HD-3D gimbalen nu i helgen! Var uppe säkert 150-200m (om inte mer) nu i solnedgången och kollar på videon just nu. Jag kan knappt förstå hur jäkla bra bilder det blir, helt skjukt. Riktigt nöjd är jag.

          Kommentar

          • Peterps
            • nov 2012
            • 135

            #20
            Kul

            Kommentar

            • jpson67
              • jul 2014
              • 21

              #21
              Har med köpt en Phantom 2 som kommer på torsdag, dock utan gimbal, vill va säker på maskinen innan jag sätter på min gopro, vet inte om det är dumt att vänta med gimbal men jag valde det.

              Kommentar

              • jpson67
                • jul 2014
                • 21

                #22
                Kompass installationen behöver man bara göra den en gång eller vad?

                Kommentar

                Arbetssätt...