Immersionrc vortex
Kollaps
X
-
Åh, det skall bli mycket intressant.
Är det 5'' proppar på den och går det att ha 6''? Med tanke på hur 250 kvaddarna förändras har jag haft mina funderingar ifall immersion ligger lite efter med den.
EDIT: Såg precis hur Ummagawd och Boris B flög denna. Jag får revidera min kommentar om att den kanske är lite "efter".
Jösses. Den kapaciteten räcker gott och väl för mig.
Senast redigerad av kronblom; 2015-04-11, 22:19.Kommentar
-
Det är Tiger motors NM1806 2300kv motorer som sitter "race" versionen. De specar 4s 5x4 prop, men skall uppenbarligen fungera med 5x4.5 bullnose också. Auw 350g utan batteri och hd kamera.
Länk till skånehobbys sida, med specs.
Om man absolut måste så går det att montera 2204 motorer på den, men fins inte riktigt någon anledning. 6" proppar kommer kräva att man byter ut fartreglagen. Lite synd då de är specialdesignade för att få plats inne i kolfiberrören/armarna.Kommentar
-
Trevligt, ser fram emot intryck sen.
Det är helt klart en väldigt intressant produkt/quad med det mesta man kan önska sig integrerat.
Höjer ribban många snäpp med funktionaliteten jämfört konkurrenterna och priset är bra med tanke på vad som igår.
Själv har man redan spenderat för mycket på rc senaste månaderna så får hålla mig och kolla på videos av den
Kommentar
Kommentar